0
info@redzet.eu
Lapas navigācija
Reģions
Apskates vietas
Dabas objekti
Ūdeņi
Gārsenes muižas saimniecības ēka
Gārsenes muižas pils
Gārsenes muižas pils
Gārsenes muižas kungu māja
Gārsenes pils
Gārsenes pils
Gārsenes muižas pils
Gārsenes muiža
Gārsenes pils tornis
Gārsenes pils
Gārsenes pils

Gārsenes muižas kungu māja (vācu: Herrenhaus Garßen) jeb Gārsenes pils atrodas Aknīstes novada Gārsenes pagasta Gārsenē. Muiža līdz Latvijas agrārajai reformai 1920. gadā piederēja Budbergu dzimtai, tagad Aknīstes novada pašvaldībai.

Vēsture
Gārsenes muižu 1583. gadā Kurzemes un Zemgales hercogs Gothards izlēņoja bruņniekam Godhardam Budbergam no Beninghauzenas un tā uz vairākiem gadsimtiem kļuva par Budbergu dzimtmuižu. Gārsenes kapos atrodas dzimtas kapenes.

Tagadējā kungu māja tapusi ap 1856. gadu, sākumā uzcelta pils divstāvīgā daļa, bet zemākais spārns uzcelts 1885. gadā. 1939. gadā pēc arhitekta Vasiļjeva projekta bijušo muižas ēku pārbūvēja Gārsenes pamatskolas vajadzībām.

Muižas ansamblis
Gārsenes muižas kungu māja ir būvēta neogotikas stilā. Lielāko divstāvu pils daļu papildina apaļš četrstūrveida stūra tornis, kā arī ieejas lievenis, bet mazāko – vienstāva – apaļš piebūvēts tornis. Fasādi interesantu un dzīvīgu padara ailes, kuras ir sagrupētas pa divi, bet pie balkona pa trīs. Gārsenes pilī saglabājušās durvis ar stiklotu augšējo daļu, podiņu krāsns un krāsns ar gleznojumiem. Uz balta fona uzgleznotas buru laivas, vējdzirnavas, jūras skati u.c. Pilī atrodas muzejs, kurā var apskatīt ekspozīciju par Budbergu dzimtu. Apkārtnē ir izveidotas divas takas ar vairāk kā 30 dabas objektiem, no kurām viena ved līdz baronu ģimenes atpūtas vietai pie dzirnavām.

Gārsenes muižas pils priekšā atrodas vārtu stabi. Saimniecības ēkas grupējas ap parādes pagalmu, blakus pilij ir sena klēts un stallis ar lieveņa arkādi. Pāri bruģētajam ceļam atrodas dzirnavas. Muižas kompleksā ietilpst arī brūzis ar strādnieku māju un kalpu māja.
lv.wikipedia.org

 

 

Gārsenes pils
Neogotiskā arhitektūras stilā ieturētajā Gārsenes pilī atrodas muzejs, kurā apskatāma ekspozīcija par tās sākotnējiem īpašniekiem baronu Budbergu dzimtu. Pils teritorijā izveidotas dabas takas, kurās apskatāmi vairāk kā 30 unikāli dabas objekti.

Pils fasādi interesantu un dzīvīgu padara logu ailes, kuras ir sagrupētas pa divām un trijām ailēm. Gārsenes pilī saglabājušās durvis ar stiklotu augšējo daļu, podiņu krāsns ar gleznojumiem uz balta fona uzgleznotas buru laivas, vējdzirnavas, jūras skati.

Pils apkārtne
Saimniecības ēkas grupējas ap parādes pagalmu, blakus pilij ir sena klēts un stallis ar lieveņa arkādi. Pāri bruģētajam ceļam atrodas dzirnavas un dzirnavu dīķis.

Muižas kompleksā ietilpst arī brūzis ar strādnieku māju un kalpu māja.
www.latvia.travel

Šī vietne izmanto sīkdatnes lai uzlabotu vietnes lietošanas pieredzi un nodrošinātu tās darbību un funkcionalitāti.
Sapratu