0
info@redzet.eu

Pilsēta » Pilsēta » Pieminekļi, skulptūras, vides objekti

Zirga skulptūra no metāla stieplēmDzērves skulptūra no metāla
Lasīt aprakstu
Zirgu pļaujmašīna, Maiznīca „Liepkalni” (Liepsalās), Pļaviņu novads

Zirgu pļaujmašīna

Kods: V-833-14
Fotogrāfijas autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2014. gada 28. jūnijā
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
295 KB
L 3888 x 2592 px
33 x 22 cm / 300 dpi
9.26 MB
REDZĒT licence
Bezmaksas komerciālai lietošanai
Saņem ATLAIDI iegādājoties vairākus foto uzreiz.
Raksti ATLAIDE un izvēlēto FOTO KODUS uz info@redzet.eu
Ja vēlaties atbalstīt portālu www.redzet.eu
ar savu brīvprātīgo ziedojumu tā attīstībai

Liepkalnu maiznīca - veikals - kafejnīca atrodas Pļaviņu novada, Klintaines pagasta "Liepsalās" (Rīga - Daugavpils 117. km).

Ikviens mūsu viesis aicināts:

  • aplūkot ar malku kurināmo pārvietojamo maizes krāsni, ar kuru atsākās "Liepkalnu" maizes stāsts pirms vairākiem gadiem, kad Jāņa Mendziņa mazdēls Dagnis atguva "Liepkalnu" zemi un iemīcīja rupjmaizi no pašu audzētiem graudiem "Liepsalās";
  • iemalkot kafiju;
  • baudīt Liepkalnu maizes kvasu;
  • iegādāties SIA „Liepkalni” maiznīcas cepto maizi, bulciņas, cepumus un citus gardumus;
  • vērot skaisto, sakopto, vēsturisko Daugavas krastu;
  • vasarā izbraukt ar Vikingu kuģi, bet ziemā - ar kamanām;
  • paēst gardas pusdienas; lielākām grupām pieteikties iepriekš, zvanot pa tālr. 28301838 vai info@liepkalni.lv


Ekskursijām/degustācijām "Liepsalās" pieteikties iepriekš, zvanot pa tālr. Gunta 26449567
Par vikinga laivu sīkāka informācija www.mezmalaslaivas.lv

www.liepkalni.lv

Liepkalnu produkcija atšķiras no citām. Tās pamatā ir Mendziņu dzimtas iekoptās maizes cepšanas tradīcijas, kuras aizsākušās pirms vairāk nekā 80 gadiem. Šīs tradīcijas ir pārmantojusi maiznīca „Liepkalni” un veiksmīgi tās turpina pilnveidot un pielietot.

Katrā lauku sētā savulaik tika cepta maize, arī Liepkalnu mājās, kur Latvijas laikā Naukšēnu pagastā saimniekoja krietns saimnieks Jānis Mendziņš. Viņam piederēja liela, labi iekopta saimniecība ”Liepkalni”, kura izveidota 1928. gadā. Liepkalnu tīrumos sēja rudzus un miežus, mājai blakus auga kuplas liepas.

Rudenī nokultos zeltainos graudus mala dzirnavās: rudzus - rudzu maizei, miežus – karašai . Sestdienās saimniece, apsējusi ap galvu baltu lakatiņu, abrā iejauca maizi, iekūra lielo maizes krāsni un ar koka lizi lika krāsnī lielos, apaļos maizes klaipus. Drīz jau visa sēta kārdinoši smaržoja pēc svaigas maizītes. Saimnieks Jānis pirmo nogriezto riecienu vienmēr nobučoja. Liepkalnu saimniece zināja savus īpašos meistarstiķus, ar gadiem krātas receptes, pēc kurām ceptā maizīte bija īpaši maiga un sātīga. Maizei tika pievienotas arī pašu izaudzētās linsēklas, ķirbju sēklas, ķimenes.

Līdz 20.gs. 70 gadiem Mendziņu saimnieks savu māju unikālo auru glabāja un sargāja. Citi no viņa mācījās, pozitīvi iedvesmojās. Laiks un notikumi nenosargāja ne pašu saimnieku, ne stiprās mājas. “Liepkalni ” kolhozu gados aizgāja nebūtībā, kā daudzas lauku sētas. 20 gadus, no 1972. - 1991. gadam, savu spēku glabāja zeme un lauki, lai atkal atdzīvotos labās rokās.

Kad Mendziņu Jāņa mazdēls Dagnis ar brāli 90. gadu sākumā atguva “Liepkalnu” zemi, mājas vairs nebija. Vēl arvien stāvēja tikai laukakmeņu krāvumi gar tīrumu malām, kurus vectēvs bija savēlis no akmeņiem kā robežzīmes. Dagnis izjuta piederību savai dzimtai un viņš vēlējās stiprināt aizcirstās saknes. Dagnis godāja zemi, un sapnis atkal tajā audzēt labību bija tik stiprs, ka piepildījās pavisam drīz. 1993. gadā, kad pirmā rudzu un miežu raža bija nokulta, no pašu izaudzētiem graudiem jaunais saimnieks atsāka cept maizi ne tikai savai ģimenei, bet apkārtējiem pagastiem. Pats iejauca ieraugu, pats mīcīja mīklu. Savu pirmo cepienu Dagnis vēlējās stipru un pamatīgu, tāpēc abrā iejauca rudzu miltus un cepa rupjmaizi, vislatviskāko un sātīgāko, kādu cep tikai Latvijā. Recepšu un meistarstiķu gudrības saņēma no vecāsmātes atstātajiem pierakstiem un apkārtnes tantēm, kas visu mūžu bija cepušas maizi. Vēlāk receptes tika pilnveidotas un papildinātas.

Maizes stāsts pa īstam atsākās Rūjienā, kad to sāka cept pārvietojamā lauku maizes krāsnī, kas bija kurināma ar malku. Krāsns tagad apskatāma jaunākajā Liepkalnu ražotnē – Klintainē pie Daugavas. Maize tika cepta tikai no Liepkalnu saimniecībā izaudzētiem graudiem, kurus samala vietējās sudmalās. Paplašinoties ražošanai, graudus sāka iepirkt no apkārtnes zemniekiem. Tā tas turpinās vēl arvien. Graudus pamatā maļ Naukšēnu dzirnavās. Liepkalnu rudzu maize joprojām tiek cepta tikai no Latvijā audzētiem rudziem un daram to pēc latviskām tradīcijām jau SIA "Liepkalni" maiznīcās Rūjienā, Valmierā, Klintaines pag. ”Liepsalās”, Ķekavas pag., ""Džutas", t/c A7, kā arī Igaunijā, Pērnavā. 
www.liepkalni.lv

Zirgu pļaujmašīna

Kods: V-833-14
Fotogrāfijas autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2014. gada 28. jūnijā
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
295 KB
L 3888 x 2592 px
33 x 22 cm / 300 dpi
9.26 MB
REDZĒT licence
Bezmaksas komerciālai lietošanai
Saņem ATLAIDI iegādājoties vairākus foto uzreiz.
Raksti ATLAIDE un izvēlēto FOTO KODUS uz info@redzet.eu
Ja vēlaties atbalstīt portālu www.redzet.eu
ar savu brīvprātīgo ziedojumu tā attīstībai
Bildes fragmenti:
Šī vietne izmanto sīkdatnes lai uzlabotu vietnes lietošanas pieredzi un nodrošinātu tās darbību un funkcionalitāti.
Sapratu
Priecājamies dalīties ar savām fotogrāfijām! (Par mums)

Turpināt lejuplādēt

Portāla darbību varat atbalstīt, nopērkot kādu no fotogrāfijām augstākā kvalitātē vai ar brīvprātīgo ziedojumu:
PayPal:
vai
Bankas pārskaitījums:
Aija Pastare
Konts: LV13HABA0551043352866