0
info@redzet.eu

Daba » Augi » Savvaļas augi, puķes

Zeltslotiņu invāzijaBiškrēšliņu un purva sārmenes pušķis jāņogu krūmā
Lasīt aprakstu
Zeltslotiņu pļava, Kanādas zeltslotiņa (Solidago canadensis), Kanādas zeltgalvīte (Solidago canadensis), Āra bērzs (Betula pendula)

Zeltslotiņu pļava

Kods: A-024-18-AM
Autors: Ausma Melluma
Bildēts 2018. gada 01. augustā
S 2000 x 1333 px
2.5 MB
M 3000 x 2000 px
25.4 x 16.93 cm / 300 dpi
L 3888 x 2592 px
32.92 x 21.95 cm / 300 dpi
8.4 MB
XL 6000 x 4000 px
50.8 x 33.87 cm / 300 dpi
17.9 MB
REDZĒT licence
Bezmaksas komerciālai lietošanai
Saņem ATLAIDI iegādājoties vairākus foto uzreiz.
Raksti ATLAIDE un izvēlēto FOTO KODUS uz info@redzet.eu
Ja vēlaties atbalstīt portālu www.redzet.eu
ar savu brīvprātīgo ziedojumu tā attīstībai
 Kanādas zeltgalvīte
Solidago canadensis 
 Valsts     Augi (Plantae)
 Nodalījums  Segsēkļi (Magnoliophyta)
 Klase  Divdīgļlapji (Magnoliopsida)
 Dzimta  Kurvjziežu dzimta (Asteraceae)
 Ģints  Zeltgalvītes (Solidago)
 Suga  Kanādas zeltgalvīte (S. canadensis)

Kanādas zeltgalvīte jeb Kanādas zeltslotiņa - Solidago canadensis L. s.l. (s.str.: S. altissima L.; S. canadensis ssp. altissima (L.) Bolos et Vigo; S. canadensis var. scabra Torr. et A.Gray)

Kanādas zeltgalvīte jeb Kanādas zeltslotiņa - angliski: Canadian Goldenrod; vāciski: Kanadische Goldrute; zviedru: kanadensiskt gullris; igauņu: kanada kuldvits; lietuviešu: kanadinė rykštenė; krievu: золотарник канадский

Kanādas zeltgalvīte jeb Kanādas zeltslotiņa (Solidago canadensis) ir kurvjziežu dzimtas augu suga, kuras dabiskais izplatības areāls atrodas Ziemeļamerikā, taču tā ir ieviesta un sekmīgi izplatījusies invazīva suga arī daudzviet Eiropā, tostarp Latvijā. Latvijā plaši izplatījusies, veido blīvas grupas nezālienēs, atmatās, gar dzelzceļiem un ceļiem.

Kanādas zeltgalvīte ir daudzgadīgs, liels lakstaugs, kas augstumā sasniedz 70—150 cm. Lapu daudz, tās izvietojušās uz stublāja blīvi līdz pat ziedkopai, kas ir diezgan blīva, skarveidīga ar dzelteniem ziediem. Zied no jūlija līdz septembrim.
lv.wikipedia.org

Apraksts:
Daudzgadīgs, liels (ga 70-150 cm) kurvjziežu dzimtas lakstaugs. Stublājs stāvs, vienkāršs, zaro ziedkopā, blīvi apmatots. Lapu daudz, tās uz stublāja blīvi līdz pat ziedkopai, iegareni lancetiskas vai lancetiskas (ga 7-15 cm, pl 2-4 cm), mala zāģzobaina, gals smails, pamats ķīļveidīgs. Apakšējās lapas ar īsu kātu, augšējās sēdošas. Lapas no stublāja atstāv vairāk vai mazāk horizontāli, vismaz apakšpusē apmatotas. Ziedkopa diezgan blīva, skarveidīga. Ziedu kurvīši (pl 0.4-0.6 cm) uz skaras zariņiem tikai vienā pusē. Vīkala lapas strupas. Visi ziedi dzelteni: gan sievišķie mēlziedi, gan divdzimumu stobrziedi (abi aptuveni vienāda garuma un nedaudz pārsniedz vīkalu). Auglis - cilindrisks, apmatots sēklenis. Zied no jūlija līdz septembrim.

Izplatība:
Ziemeļamerikas suga. Faktiski šī ir kopsuga, kas šaurā izpratnē Eiropā tiek nodalīta kā S. altissima; citi autori to aplūko kā vienu no daudzajām S. canadensis pasugām vai varietātēm. Eiropā ieviests un daudzviet naturalizējies augs.

Latvijā nerets naturalizējies dārzbēglis.

Biotopi:
Nelielas, vietām blīvas grupas nezālienēs, gar dzelzceļiem, izgāztuvēs un izmīdītos sausieņu mežos.

Īpašas norādes:
Ļoti līdzīga retajai milzu zeltgalvītei (S. gigantea). Atšķirama pēc blīvi apmatota stublāja un vismaz apakšpusē apmatotām lapām (nevis stublājs pie pamata kails, augšdaļā kails vai skraji apmatots, lapas parasti kailas). Lapas no stublāja atstāv horizontāli (nevis vērstas slīpi augšup), skarveidīgā ziedkopa salīdzinoši skrajāka, tai iegareni piramidāla (nevis plati trīsstūraini piramidāla) forma.
www.latvijasdaba.lv


Kanādas zeltslotiņa (Solidago canadensis)
ir Ziemeļamerikas suga, kas dabiskajā areālā izplatīta lielākoties prērijās un atmatās. Eiropā tā nonākusi pirms aptuveni 300 gadiem kā dārzu krāšņumaugs – sākotnēji Lielbritānijā, vēlāk visā Eiropā to sāka audzēt dārzos. Domājams, ka Latvijā sugu 19. gadsimta sākumā ieveda baltvācu puķu stādu un sēklu tirgotājs J. Cigra, kura uzņēmums tolaik apgādāja ar stādiem un sēklām lielu daļu Krievijas impērijas. Sākotnēji jaunā suga tika stādīta muižu apstādījumos un līdz ar to nonāca arī zemnieku dārzos. Zeltslotiņa kā krāšņumaugs gan pilsētu apstādījumos, gan mazdārziņos ir populāra joprojām. Ap 20. gadsimta sākumu suga jau bija pārgājusi savvaļā. Mūsdienās tā ir viena no bieži sastopamām svešzemju sugām, it īpaši pilsētās, dzelzceļu malās, ceļmalās, kur tā vietām veido blīvas audzes. Piemēram, Rīgā šo sugu varam novērot teju ikvienā žogmalē, gar dzelzceļiem, neapbūvētās teritorijās mikrorajonos un daudzviet citur. Suga ļoti veiksmīgi izplatās arī atmatās un mežmalās ārpus apdzīvotām vietām. Augs ik gadu ražo ārkārtīgi daudz sēklu, ko pārnēsā vējš un dzīvnieki, palīdzot sugai nonākt arvien jaunās teritorijās un veidot arvien blīvākas audzes, tradicionāli pierasto zālāju vietā veidojot dzelteni ziedošas augstzāļu audzes. Pagaidām suga dod priekšroku pārmainītiem biotopiem un atmatām, dabiskās pļavās tā sastopama reti, taču tas nenozīmē, ka nākotnē suga nevar ieviesties arī dabiskās pļavās, kas pagaidām ar savu sugu daudzveidību darbojas kā ekoloģisks buferis svešajam ienācējam. Suga agresīvi izplatās gan dabiskos, gan pārveidotos biotopos visā mēreno platuma grādu Eiropā.
www.videsvestis.lv

Zeltslotiņu pļava

Kods: A-024-18-AM
Autors: Ausma Melluma
Bildēts 2018. gada 01. augustā
S 2000 x 1333 px
2.5 MB
M 3000 x 2000 px
25.4 x 16.93 cm / 300 dpi
L 3888 x 2592 px
32.92 x 21.95 cm / 300 dpi
8.4 MB
XL 6000 x 4000 px
50.8 x 33.87 cm / 300 dpi
17.9 MB
REDZĒT licence
Bezmaksas komerciālai lietošanai
Saņem ATLAIDI iegādājoties vairākus foto uzreiz.
Raksti ATLAIDE un izvēlēto FOTO KODUS uz info@redzet.eu
Ja vēlaties atbalstīt portālu www.redzet.eu
ar savu brīvprātīgo ziedojumu tā attīstībai
Šī vietne izmanto sīkdatnes lai uzlabotu vietnes lietošanas pieredzi un nodrošinātu tās darbību un funkcionalitāti.
Sapratu
Priecājamies dalīties ar savām fotogrāfijām!

Turpināt lejuplādēt

Ja vēlaties atbalstīt portālu ar savu brīvprātīgo ziedojumu tā attīstībai:
PayPal:
vai
Bankas pārskaitījums:
Aija Pastare
Konts: LV13HABA0551043352866