0
info@redzet.eu

Talsu novads

Briņķpedvāles muižas kungu mājaBriņķpedvāles muiža rudenī
Lasīt aprakstu
Skats uz Sabiles televīzijas torni no Pedvāles, Sabile, Talsu novads

Skats uz Sabiles televīzijas torni no Pedvāles

Kods: V-213-17
Autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2017. gada 15. oktobrī
S 2000 x 1333 px
2.67 MB
M 3000 x 2000 px
25.4 x 16.93 cm / 300 dpi
L 3888 x 2592 px
32.92 x 21.95 cm / 300 dpi
7.91 MB
REDZĒT licence
Bezmaksas komerciālai lietošanai
Saņem ATLAIDI iegādājoties vairākus foto uzreiz.
Raksti ATLAIDE un izvēlēto FOTO KODUS uz info@redzet.eu
Ja vēlaties atbalstīt portālu www.redzet.eu
ar savu brīvprātīgo ziedojumu tā attīstībai
Talsu novads 
 
Talsu novada karogs Talsu novada ģerbonis
Karogs Ģerbonis
 Centrs:     Talsi
 Platība:  1763 km2
 Iedzīvotāji (2016):  31954
 Blīvums:  19.5 iedz./km2
 Izveidots:  2009. gadā
 Teritoriālās vienības: 4 pilsētas
un 14 pagasti
 Mājaslapa:  www.talsi.lv

Talsu novads ir pašvaldība Latvijas ziemeļrietumu daļā, Kurzemē. Robežojas ziemeļos ar Dundagas novadu, austrumos — ar Rojas, Mērsraga un Tukuma novadiem, dienvidos — ar Kandavas un Kuldīgas novadiem, bet rietumos — ar Ventspils novadu. Kopējā platība ir 1763 km² — novads ir otrs lielākais Latvijā; tā teritorija ir 2,7 % no valsts teritorijas.

Talsu novadā iekļaujas 4 pilsētas - Sabile, Stende, Talsi un Valdemārpils, 14 pagasti – Abava, Ārlava, Balgale, Ģibuļi, Īve, Ķūļciems, Laidze, Lauciene, Lībagi, Lube, Strazde, Valdgale , Vandzene,Virbi.

 • Abavas pagastā atrodas 16 ciemi.
 • Ārlavas pagastā atrodas 10 ciemi.
 • Balgales pagastā atrodas 9 ciemi.
 • Ģibuļu pagastā atrodas 19 ciemi.
 • Īves pagastā atrodas 10 ciemi (9 ciemi pašlaik pastāv, bet 1 ciems ir daļēji izzudis).
 • Ķūļciema pagastā atrodas 6 ciemi.
 • Laidzes pagastā atrodas 10 ciemi.
 • Laucienes pagastā atrodas 24 ciemi.
 • Lībagu pagastā atrodas 18 ciemi.
 • Lubes pagastā atrodas 11 ciemi.
 • Strazdes pagastā atrodas 5 ciemi.
 • Valdgales pagastā atrodas 13 ciemi (12 ciemi pašlaik pastāv, bet 1 ciems ir daļēji izzudis).
 • Vandzenes pagastā atrodas 15 ciemi.
 • Virbu pagastā atrodas 7 ciemi.

Īss apraksts par novadu
Talsu novada paugurainais reljefs ar savām īpatnībām nosaka ainavisko dažādību, turklāt tā vislabāk izteikta atklātajās, pārskatāmajās lauku kultūrainavās. Tas ir viens no Ziemeļkurzemes dabas apstākļu ziņā daudzveidīgākajiem apvidiem ar izteikti paugurainu reljefu, vairākiem nelieliem, bet dziļiem ezeriem. 52% no visas teritorijas aizņem meži.

Talsu novadā atrodas dabas parks „Talsu pauguraine”, Eiropas birzs, ceļotāji var izstaigāt „Skaņu takas” Mācītājmuižā, uzkāpt Ziemeļkurzemes augstākajā virsotnē - Kamparkalnā, kur uzbūvēts tornis 28 m augstumā, pasapņot Sirdsezera un Sapņezera ūdensrožu ieskautajos krastos, izbaudīt mieru un klusumu „Jāņkalnu'' māju apkārtnē, ejot pa folkloras taku uzklausīt teikas un nostāstus par seniem un ne tik seniem laikiem.

Talsi ir viena no gleznainākajām Latvijas pilsētām. Deviņi pakalni un divi ezeri rada tikai Talsiem raksturīgo ainavu. Visskaistāk te ir ķiršu, ābeļu un ceriņu ziedēšanas laikā.

Talsu novads ir bagāts ar interesantiem muzejiem. Talsos atrodas Latvijā vienīgais Lauksaimniecības tehnikas muzejs. Vandzenē var apskatīt ugunsdzēsības muzeju. Vaidē - Slīteres mežos atrasto ragu muzeju kolekciju. Pedvāles brīvdabas mākslas muzejā pie Sabiles var apskatīt brīvdabā veidotus mākslas objektus un instalācijas, kā arī mākslinieka Ojāra Feldberga akmens skulptūras. Pedvāles Brīvdabas mākslas muzejs ir valsts nozīmes kultūras piemineklis un ietilpst īpaši aizsargājamā kultūrvēsturiskā teritorijā „Abavas ieleja", tajā ietilpst Firkspedvāles un Briņķpedvāles muižas. Ķūļciema pagasta teritorija ietver arī Engures ezera dabas parka daļu. Iecienīta vieta ir Laumu dabas parks, kur iekārtotas vairākas specializētas dabas procesu izzinošas takas - Bišu, Augu, Sporta un Meža taka un tiek piedāvātas plašas aktīvās atpūtas iespējas - mini golfs, makšķerēšana, kā arī sveču liešana un biškopības produkcija, bet Laucienes pagasta Dienliliju dārzā jūlijā un augustā var apskatīt lielāko dienliliju kolekciju Austrumeiropā.
www.talsi.lv


Ūdeņi
Talsu novadu ziemeļrietumu — dienvidaustrumu virzienā šķērsojošā Ziemeļkursas augstiene veido ūdensšķirtni starp Rīgas jūras līča nelielo upju baseiniem novada ziemeļos un austrumos un austrumos, Irbes baseinu rietumos un Ventas baseinu novada dienvidos.

Upes
Lielākās Rīgas jūras līča baseina upes ir Roja ar pieteku Mazroju, Grīva, kā arī Engures ezera pietekas Dursupe un Dzedrupe ar galvenajām satekupēm Šķēdi (Žurnikupi) un Jādekšu. Lielākās Irbes baseina upes ir Stende ar Raķupi un Silupi, Spāre ar Vidusupi, kā arī Kāņupe. Ventas baseinam pieder Abava ar pietekām Valgali, Virbupi un Rambuli.
Abava un Roja ir publiski ūdeņi, pie tam Rojas upē no Lubes dzirnavām līdz ietekai līcī zvejas tiesības pieder valstij.

Ezeri
Talsu novada lielākās ūdenstilpes — Engures ezers un Usmas ezers atrodas pie tā austrumu un rietumu robežas un novada teritorijā neietilpst. Lielākie novada ezeri ir Sasmakas ezers (252 ha), Spāres ezers (201,1 ha), Laidzes ezers (170,5 ha), Lubezers (129,6 ha), Gulbju ezers (115,5 ha), Mordangas-Kāņu ezers (78 ha). Ezeri ir subglaciālas izcelsmes; tiem raksturīga izstiepta forma. Lielākie ezeri izvietojušies Dundagas pacēlumā novada ziemeļdaļā vai Ugāles līdzenumā novada dienvidrietumos. Vanemas pauguraines ezeri ir nelieli un ainaviski; tie izvietojušies galvenokārt Talsu pauguraines dabas parkā un Talsu pilsētā. Lielākie un zināmākie ir Vilkmuižas ezers, Talsu ezers, Ābeļezers, Mundigezers, Čumalezers, Sirdsezers.

Uz novada upēm izveidoti vairāki dīķi un nelielas ūdenskrātuves (dzirnavezeri). Lielākie ir Struņķu dīķi uz Ģibuļu un Valdgales pagastu robežas.

Sasmakas ezers ir publisks ezers, bet Gulbju ezerā, Laidzes ezerā, Lubezerā, Mordangas-Kāņu ezerā, Pluncezerā un Spāres ezerā zvejas tiesības pieder valstij.
lv.wikipedia.org

Skats uz Sabiles televīzijas torni no Pedvāles

Kods: V-213-17
Autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2017. gada 15. oktobrī
S 2000 x 1333 px
2.67 MB
M 3000 x 2000 px
25.4 x 16.93 cm / 300 dpi
L 3888 x 2592 px
32.92 x 21.95 cm / 300 dpi
7.91 MB
REDZĒT licence
Bezmaksas komerciālai lietošanai
Saņem ATLAIDI iegādājoties vairākus foto uzreiz.
Raksti ATLAIDE un izvēlēto FOTO KODUS uz info@redzet.eu
Ja vēlaties atbalstīt portālu www.redzet.eu
ar savu brīvprātīgo ziedojumu tā attīstībai
Šī vietne izmanto sīkdatnes lai uzlabotu vietnes lietošanas pieredzi un nodrošinātu tās darbību un funkcionalitāti.
Sapratu
Priecājamies dalīties ar savām fotogrāfijām!

Turpināt lejuplādēt

Ja vēlaties atbalstīt portālu ar savu brīvprātīgo ziedojumu tā attīstībai:
PayPal:
vai
Bankas pārskaitījums:
Aija Pastare
Konts: LV13HABA0551043352866