0
info@redzet.eu

Dažādi » Ēdiens

SaldējumsSvētku galds
Lasīt aprakstu
Saldējums, Saldējums, Saldumi, Saldais ēdiens

Saldējums

Kods: Da-050-18-AM
Fotogrāfijas autors: Ausma Melluma
Bildēts 2018. gada 26. augustā
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
97 KB
XL 6000 x 4000 px
50.8 x 33.87 cm / 300 dpi
14.4 MB
REDZĒT licence
Bezmaksas komerciālai lietošanai
Saņem ATLAIDI iegādājoties vairākus foto uzreiz.
Raksti ATLAIDE un izvēlēto FOTO KODUS uz info@redzet.eu
Ja vēlaties atbalstīt portālu www.redzet.eu
ar savu brīvprātīgo ziedojumu tā attīstībai

Saldējums un veselība

Produktā, kas tiek saukts par saldējumu ir jābūt vismaz 10 procentiem krējuma, piena vai sviesta tauku. Ražotāji mēdz pievienot arī dažādas citas sastāvdaļas un gaisu, lai palielinātu saldējuma apjomu. Lētāķajos saldējumos ir minimālais tauku daudzums (10 procenti) un maksimāli iespējamais gaisa daudzums, savukārt dārgākajos saldējumos ir vairāk tauku un mazāk gaisa.
Tauki piešķir  saldējumam tā vienveidīgo struktūru. Uzņēmumi, kas ražo vairākus saldējuma veidus un saldētus jogurtus ar pazeminātu vai ļoti zemu tauku saturu, kompensē tauku trūkumu, palielinot cukura daudzumu līdz pat divām reizēm un putošanas procesā padarot produktu iespējami gaisīgu. Tādēļ šiem produktiem ir mazāka enerģētiskā vērtība, pat ja tajos ir mazāk tauku.
gan mīkstajā, gan cietajā saldējumā ir 3 – 10 procenti tauku un 30 – 50 procenti gaisa. Sorbetu parasti gatavo pievienojot nedaudz piena tauku vai piena pulvera, dažreiz arī olas baltumu. Savukārt saldēto sulu gatavošanā izmanto augļu mīkstumu vai sulu., cukuru un ūdeni pievienojot pektīnu vai askorbīnskābi. Šo produktu enerģētiskā vērtība mēdz būt ļoti dažāda, tādēļ pārbaudiet uzturvielu sarakstu uz etiķetes un pārliecinieties vai apēstās porcijas lielums atbilst norādītajam produkta daudzumam.

Saldējums ir viegli sagremojams ēdiens ar augstu enerģētisko vērtību, kas slimības laikā piedāvā olbaltumvielas.
Saldējumā ir kalcijs un olbaltumvielas, kā arī nedaudz A vitamīna un riboflavīna, taču šīs vērtīgās uzturvielas atsver piesātinātie tauki, kas ir saistīti ar sirds slimību, atsevišķu vēža veidu un citu veselības problēmu izraisīšanu. Ja vēlaties maltītes beigās notiesāt saldētu desertu, daudz labāka izvēle būs augļu sorbets, jo tajā ir daudz cukura, bet nav tauku. Labs saldējuma aizstājējs ir saldēts jogurts ar zemu tauku saturu. Puse krūzes saldēta jogurta, uz kura uzbērti saldēti augļi un kviešu asnu pārslas, spēj apmierināt kāri pēc auksta garduma un tajā pašā laikā piedāvāt veselīgu kalcija, vitamīnu un šķiedrvielu daudzumu.

Rūpējoties par veselību treknā saldējuma vietā ir labāk izvēlēties mazāk treknu, lielas vai vidējas vafeļu glāzītes vietā mazu, divu vai trīs saldējuma bumbiņu vietā vienu un atsakieties no piedevām. Var izvēlēties visdažādākās piedevas – šokolādes, karameļu vai īrisa sīrupu, šokolādi, dažādas saldās skaidiņas, zefīru, riekstus vai putukrējumu, taču jūs varat iegūt 300 – 400 KJ no garnējuma vien. Esiet uzmanīgi arī ar saldējuma glāzītes izvēli – parastajā vafeļu glāzītē ir 75 kJ, glāzītē, kurai ir pievienots cukurs. 170 kJ, savukārt lielajā vafeļu glāzītē ir līdz pat 350 kJ. Saldējums var būt vienkāršs deserts, kurā ir 450kJ, taču tā enerģētiskā vērtība var palielināties, sasniedzot pat otrā ēdiena kilodžoulu skaitu. Svarīgi ir pārbaudīt pieejamo informāciju, lai noskaidrotu saldējuma enerģētisko vērtību un tauku daudzumu.

Piedevas

Saldējuma uzglabāšana rada problēmu – „karstuma šoku”. Kad saldējums tiek izņemts no saldētavas, tā virspuse sāk kust. Saldējumu atkal sasaldējot, veidojas ledus kristāli, tādēļ saldējums var kļūt kraukšķīgs. Šo problēmu var risināt , pievienojot dažādas atļautās piedevas, kas uzsūc saldējuma kušanas rezultātā radušos ūdeni, tādā veidā novēršot ledus kristālu rašanos. Šim nolūkam parasti tiek izmantotas no augiem iegūtās vielas – guāra sveķi, ceratoniju augļu sveķi un karagināns. Saldējumam tiek pievienotas arī citas piedevas, arī emulgātori, piemēram, lecitīns, kā arī monoglicerīdi, un diglicerīdi vai polisorbāti, kas veido vienveidīgo struktūru, izkliedējot tauku pilienus.

 Avots: Reader’sDigest „Veselīga uztura rokasgrāmata”.

Saldējums

Kods: Da-050-18-AM
Fotogrāfijas autors: Ausma Melluma
Bildēts 2018. gada 26. augustā
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
97 KB
XL 6000 x 4000 px
50.8 x 33.87 cm / 300 dpi
14.4 MB
REDZĒT licence
Bezmaksas komerciālai lietošanai
Saņem ATLAIDI iegādājoties vairākus foto uzreiz.
Raksti ATLAIDE un izvēlēto FOTO KODUS uz info@redzet.eu
Ja vēlaties atbalstīt portālu www.redzet.eu
ar savu brīvprātīgo ziedojumu tā attīstībai
Šī vietne izmanto sīkdatnes lai uzlabotu vietnes lietošanas pieredzi un nodrošinātu tās darbību un funkcionalitāti.
Sapratu
Priecājamies dalīties ar savām fotogrāfijām!

Turpināt lejuplādēt

Ja vēlaties atbalstīt portālu ar savu brīvprātīgo ziedojumu tā attīstībai:
PayPal:
vai
Bankas pārskaitījums:
Aija Pastare
Konts: LV13HABA0551043352866