0
info@redzet.eu

Dzīvnieki » Putni » Pūčveidīgo kārta

Pūce taisās lidotMeža pūce
Lasīt aprakstu
Pūce, Meža pūce (Strix Aluco), Pūces (pūču dzimta), Pūčveidīgie, Putni

Pūce

Kods: D-032-10
Fotogrāfijas autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2010. gada 06. martā
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
231 KB
S 1748 x 1165 px
14.8 x 9.87 cm / 300 dpi
MB
M 2509 x 1673 px
21.24 x 14.16 cm / 300 dpi
3.83 MB
REDZĒT licence
Bezmaksas komerciālai lietošanai
Saņem ATLAIDI iegādājoties vairākus foto uzreiz.
Raksti ATLAIDE un izvēlēto FOTO KODUS uz info@redzet.eu
Ja vēlaties atbalstīt portālu www.redzet.eu
ar savu brīvprātīgo ziedojumu tā attīstībai

Meža pūce (Strix aluco)

 

Klasifikācija
 
Valsts Dzīvnieki (Animalia)
Tips Hordaiņi (Chordata)
Klase Putni (Aves)
Kārta Pūčveidīgie (Strigiformes)
Dzimta Pūču dzimta (Strigidae)
Ģints Īstās pūces (Strix)
Suga Meža pūce (S. aluco)


Meža pūce
(Latīņu v. – Strix aluco; Angļu v. –tawny owl; Vācu v. – Waldkauz; Krievu v. - серая неясыть) ir vidēja izmēra naktsaktīva pūce, kas sastopama lielākajā daļā Eirāzijas un ir visbiežāk sastopamā pūču suga Latvijā. Izdala 11 meža pūču pasugas, Latvijā sastopama nominālā pasuga S. a. aluco.


Meža pūces ķermeņa garums ir 37 - 43 cm, spārnu izplētums 81 - 96 cm, masa 420 - 520 g. Šī ir visbiežāk sastopamā pūču suga Latvijā. Ķermeņa krāsa variē no gaiši pelēkas līdz tumši rūsganbrūnai (dažādas krāsu morfas). Vēderpuse gaišāka, ar brūnganām, gareniskām un vertikāli novietotām strīpiņām. Raksturīgi, ka svītriņas ir bultveidīgas, ar sānu zarojumu (katru svītriņu veido vienas spalviņas centrālā ass). Galva ir liela, apaļa, bez "austiņām"; ir izteikts sejas "plīvurs" jeb "disks". Acis melnas, knābis bāli pelēks (maz izteikta dzeltenīgā nokrāsa). Mazuļi pēc izšķilšanās apm. desmit dienas ir klāti ar baltu pūku, bet augot paliek gaiši pelēki.

Redze
Meža pūces acis atrodas sejas priekšējā plaknē, un abu acu redzes leņķis pārklājas apmēram 50 - 70%. Tādējādi pūcei ir samērā laba binokulārā redze, salīdzinot ar dienas plēsīgajiem putniem, kuriem acu redzes leņķi pārklājas par 30 - 50%. Meža pūces tīklenes 1 mm² ir apmēram 56 000 fotoreceptoro šūnu. Pirms kāda laika valdīja uzskats, ka pūces spēj redzēt infrasarkano staru spektrā, bet mūsdienās šī hipotēze ir noraidīta. Joprojām valda uzskats, ka pūce redz 10 - 100 reizes labāk kā cilvēks pie vāja apgaismojuma. Tomēr eksperimenti pierāda, ka šis apgalvojums ir pārspīlēts.Patiesībā pūces redze ir tikai nedaudz jūtīgāka kā cilvēkam, un pūces labākās redzes īpašības balstās vairāk uz optiskajiem faktoriem, nekā uz tīklenes gaismas jūtību.

Tā kā pūce ir nakts putns, tās acis ir piemērojušās maksimālai gaismas uztveršanai: tās ir lielas, cilindriskas, un tīklenē ir milzīgs skaits, blīvi novietotu nūjiņu, bet nav vālīšu, līdz ar to pūces acis ir īpaši gaismas jūtīgas. Meža pūce kā visi pūčeveidīgie ir tālredzīga – tā neko nespēj saskatīt sava knābja galā.

Dzirde
Meža pūcei kā visiem pūčveidīgajiem ir ļoti laba dzirde. Abas ausis ir asimetriski novietotas un atšķiras ar iekšējo struktūru, līdz ar to pūce ļoti precīzi spēj noteikt skaņas avotu. Abu ausu bungādiņascauri galvaskausam ir savienotas ar kanālu, un nelielā skaņas uztveres nobīde katrā ausī ļauj pūcei precīzi noteikt skaņas avota atrašanās vietu. Kreisās auss atvere galvā ir novietota augstāk, bet labās auss atvere ir lielāka un orientēta uz leju, uzlabojot dzirdamību skaņām no apakšas.Abu ausu atveres ir noslēptas zem sejas diska spalvām, kuras ir sakārtotas tā, lai būtu skaņas caurlaidīgas. Ausu atveres visapkārt apņem īpaša ādas kroka. Uz tās aug cietas spalviņas. Kroka kopā ar spalviņām veido ap pūces ausīm zīdītāju ausu gliemežnīcām analogu pielāgojumu skaņas labākai uztveršanai. Citiem putniem šādas krokas nav.


Līdzīgās sugas:
Ausainajām un purva pūcei abām ir spalvu "austiņas", gaišāk dzeltenbrūna apspalvojuma krāsa un gaišas acis. Abām sugām ir daudz šaurāki un slaidāki spārni, tādēļ lidojumā tās izskatās lielākas. Urālpūce ir daudz lielāka un gaišāka, ar izteikti garāku asti. Urālpūcei ir dzeltens knābis (arī mazuļiem); vēderpusē gareniskās svītriņas ir bez sānu zarojuma.


Balss:
Tēviņam visbiežāk melodiska ūjināšana noteiktā ritmā: "huū hu huhuhuhū", dažkārt burbuļojošs "bu-bu-bu-bu". Mātītei ass "kevik" vai "kvik". Abiem dzimumiem arī vaimanājošas, "kaķu riestam" līdzīgas skaņas.


Biotops daudzveidīgs.
Gan lielāki meži, gan apdzīvotas vietas, parki, kapsētas un pat pilsētas. Vislielākajā skaitā lauksaimniecības ainavā, kur lauki mijās ar viensētām, nelielām mežaudzēm un atsevišķiem kokiem.


Uzvedība un ekoloģija:
Aktīva krēslā un tumsā, balss parasti dzirdama naktīs (intensīvi rīta un vakara pustumsā). Vokāli aktīva visu gadu, taču visvairāk - pavasaros un rudeņos. Mazuļi ligzdu atstāj vēl lidot nespējīgi, ļoti veikti kāpaļā pa zariem. Nometnieks. Barojas pamatā ar sīkajiem grauzējiem (strupastes, klaidoņpeles), taču barības spektrs ļoti plašs (dažkārt arī daudz kukaiņu un sīko zvirbļveidīgo putnu).


Ligzda un olas:
Ligzdo koku dobumos, cauros stumbeņos utml. vietās, dažkārt dažādās ēku spraugās, pažobelēs un ēku drupās; retumis arī dienas plēsīgo putnu zaru ligzdās. Labprāt izmanto piemērota izmēra būrus. Ligzdu netaisa, bet izkasa bedrīti esošajā materiālā. Dējumā 2-6 baltas olas, gadā viens perējums. Olas parasti uzsāk dēt marta beigās/aprīļa sākumā; savukārt lielajās pilsētās (Rīga, Jelgava) ligzdošanu var uzsākt daudz agrāk, pat decembrī. Mazuļi ligzdu atstāj vēl nelidojoši (parasti - maija otrajā pusē) un vēl apmēram mēnesi tiek baroti ārpus ligzdas (barību tumsā "prasa" ar raksturīgiem zemiem svilpieniem "psip"). Pie ligzdas var būt agresīva un uzbrukt cilvēkam.

lv.wikipedia.org
latvijasdaba.lv

Pūce

Kods: D-032-10
Fotogrāfijas autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2010. gada 06. martā
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
231 KB
S 1748 x 1165 px
14.8 x 9.87 cm / 300 dpi
MB
M 2509 x 1673 px
21.24 x 14.16 cm / 300 dpi
3.83 MB
REDZĒT licence
Bezmaksas komerciālai lietošanai
Saņem ATLAIDI iegādājoties vairākus foto uzreiz.
Raksti ATLAIDE un izvēlēto FOTO KODUS uz info@redzet.eu
Ja vēlaties atbalstīt portālu www.redzet.eu
ar savu brīvprātīgo ziedojumu tā attīstībai
Bildes fragmenti:
Šī vietne izmanto sīkdatnes lai uzlabotu vietnes lietošanas pieredzi un nodrošinātu tās darbību un funkcionalitāti.
Sapratu
Priecājamies dalīties ar savām fotogrāfijām!

Turpināt lejuplādēt

Ja vēlaties atbalstīt portālu ar savu brīvprātīgo ziedojumu tā attīstībai:
PayPal:
vai
Bankas pārskaitījums:
Aija Pastare
Konts: LV13HABA0551043352866