0
info@redzet.eu

Dzīvnieki » Putni » Vanagveidīgo kārta

Jūras ērglisPeļu klijāns
Lasīt aprakstu
Niedru lija lidojumā, Niedru lija (Circus aeruginosus), Vanagveidīgie, Putni

Niedru lija lidojumā

Kods: D-079-10
Fotogrāfijas autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2010. gada 11. aprīlī
PAR
BRĪVU
1000 x 333 px
72 dpi
32 KB
M 4962 x 1654 px
42.01 x 14 cm / 300 dpi
2.70 MB
REDZĒT licence
Bezmaksas komerciālai lietošanai
Saņem ATLAIDI iegādājoties vairākus foto uzreiz.
Raksti ATLAIDE un izvēlēto FOTO KODUS uz info@redzet.eu
Ja vēlaties atbalstīt portālu www.redzet.eu
ar savu brīvprātīgo ziedojumu tā attīstībai

 Niedru lija (Circus aeruginosus)

Klasifikācija
 
Valsts Dzīvnieki (Animalia)
Tips Hordaiņi (Chordata)
Klase Putni (Aves)
Kārta Vanagveidīgie (Accipitriformes)
Dzimta Vanagu dzimta (Accipitridae)
Apakšdzimta Liju apakšdzimta (Circinae)
Ģints Lijas (Circus)
Suga Niedru lija (Circus aeruginosus)

 niedru lija (Circus aeruginosus (L.))

niedru lija (Circus aeruginosus (L.)) attēls

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Niedru lija (Latīņu v. – circus aeruginosus; Angļu v. - marsh harrier; vācu v. – Rohrweihe; krievu v. – болотный лунь)

Balss: Tēviņam riesta lidojumā „kuīīe”. Uztraukuma sauciens – ātrs „ke ke ke ke ke”.

Biotops: Priekšroku dot sekliem, stāvošiem saldūdeņiem – ezeriem, dīķiem, karjeriem –, kas aizauguši ar niedrēm. Var ligzdot arī niedrājos bez atklāta ūdens (piemēram, slapjās pļavās un purvos). Medībām var izmantot arī atklātu lauku ainavu

Dzīves veids un uzvedība: Barojas galvenokārt ar grauzējiem un putniem (visbiežāk perējošām mātītēm, mazuļiem vai olām). Atsevišķos gadījumos var ēst arī kukaiņus, vardes, čūskas un zivis. Ligzdošanas perioda sākumā tēviņš barību meklē viens un nodot to mātītei gaisā pie ligzdas.
Ziemeļeiropā un Austrumeiropā ligzdojošās niedru lijas ir gājputni. Uz ziemošanas vietām Vidusjūras baseina valstīs un Āfrikā dodas septembrī. Ligzdošanas vietās atgriežas aprīlī. R un DR Eiropas populāciju putni ziemo netālu no ligzdošanas vietām.

Izplatība un skaits: Niedru lijas ligzdošanas areāls stiepjas no DR Eiropas līdz pat Sahalīnai, atsevišķas pasugas ligzdo arī Austrālijā. Eiropā ligzdo 93–140 tūkstoši niedru liju pāru, pēdējās desmitgadēs ligzdojošo niedru liju skaits ir palielinājies. Niedru lija sastopama visā Latvijas teritorijā. Ligzdojošās populācijas lielums – 1000–1500 pāru.

Aizsardzības statuss: Niedru lija iekļauta Eiropas Padomes Putnu direktīvas I pielikumā, Bernes konvencijas III pielikumā, Bonnas konvencijas II pielikumā un Vašingtonas konvencijas (CITES) II pielikumā.
www.latvijasdaba.lv

 

Niedru lija (Circus aeruginosus) ir liela auguma vanagu dzimtas (Accipitridae) plēsīgo putnu suga, kurai ir 2 pasugas. Tā sastopama Eiropasmērenajā joslā, Latviju ieskaitot, Āzijas rietumos un centrālajā daļā, Dienvidāzijas subtropos un Āfrikā. Lielākā daļa niedru lijas populācijas ir gājputni, lai gan Eiropas dienvidos, Ziemeļāfrikā un Tuvajos Austrumos niedru lijas ir nometnieki.

Niedru lijas tuvākās radinieces ir Austrumu niedru lija (Circus spilonotus), kura kādreiz tika klasificēta kā niedru lijas pasuga, purva lija (Circus approximans) un Madagaskaras lija (Circus macrosceles).

 

Izplatība:
Niedru lijai ir plašs izplatibas areāls. Tā ligzdo gandrīz visā Eiropā, izņemot kalnus un Skandināvijasziemeļu daļu. Ārpus Eiropas tā ligzdo arī Ziemeļāfrikā, Tuvajos Austrumos (Turcijā, Irākā, un Irānā) un Centrālāzijā līdz Ķīnas ziemeŗietumiem, Mongolijai un Baikāla reģionam Sibīrijā. Niedru lijas ziemo Eiropas dienvidos un rietumos, kā arī Arābijas pussalā, Āfrikā (Sāhela joslā, Nīlas baseinā unLielo Āfrikas ezeru reģionā), Indijas subkontinentā un Mjanmā.

Reizēm niedru lija ieklejo Islandē, Azoru salās, Malaizijā un Sumatrā. Daži novērojumi bijušiGvadelupā un Puertoriko.

 

Latvijā:
Latvijā sastopama nominālpasuga - Circus aeruginosus aeruginosus. Vietām tā ir parasta ligzdotāja, sevišķi pie sekliem niedrāju ezeriem, zivju dīķiem un līdzīgām vietām. Latvijā ligzdo 1000 - 1500 pāru. Līdz šim ziemošanas gadījumi nav pierādīti.

Niedru lija ir īpaši aizsargājama putnu suga un ir iekļauta Latvijas Sarkanajā grāmatā.

 

Izskats un īpašības:
Niedru lija ir liela auguma, slaids, spēcīgs putns putns ar lieliem, platiem spārniem, garu asti un garām kājām. Tā planējot spārnus tur viegli paceltus uz augšu V veidā. Niedru lijai ir ļoti labadzirde, jo līdzīgi kā pūcēm tai ir sejas disks, kas uzlabo skaņas novadīšanu uz ļoti lielajiem ausuatvērumiem. Niedru lijai piemīt izteikts dzimumu dimorfisms. Mātītes ir nedaudz lielākas nekātēviņi, kā arī to apspalvojums ir atšķirīgs. Niedru lijas ķermeņa garums ir 43 – 55 cm, spārnu izplētums 115 – 140 cm, svars tēviņam 400 - 650 g, mātītei 500 - 800 g.

Niedru lijas apspalvojuma krāsa var būt divējāda - tipiskā un tumšā. Tipiskam tēviņam galva, pleci un krūtis ir dzeltenpelēkas ar tumšāk brūnām garensvītrām, mugurpuse un spārnu segspalvas sarkanbrūns. Lidojumā no mugurpuses tēviņš ir trīskrāsains – ar melniem spārnu galiem, brūnu muguru, spārnu segspalvām un sudrabaini pelēku asti, sekundārajām lidspalvām un iekšējām primārajām lidspalvām. Mātīte ir vienmērīgi tumši brūna ar zeltaini baltu spārna pleca malu, galvu vai galvas virsu un rīkli. Apspalvojums ap acīm ir tumšs, izceļot gaišās acis. Jaunie putni līdzinās mātītēm, bet ir vēl tumšāk brūni un tiem nav gaišo spārnu priekšmalu.

Reizēm sastopamas ļoti tumši brūnas morfas niedru lijas, kas biežāk novērojamas austrumos. Šīs krāsu morfas jaunie putni ir gandrīz melni. Knābis visu vecumu putniem ir tumšs, vaskādiņa un kājas dzeltenas. Jaunajiem putniem acis brūnas, putnam pieaugot tās kļūst dzeltenas (tēviņiem ātrāk, mātītēm vēlāk).

 

Uzvedība un barība:
Niedru lija parasti apmetas pie sekliem, stāvošiem saldūdeņiem, ezeriem, dīķiem, karjeriem, kas aizauguši ar niedrēm. Reizēm tā ligzdo arī niedrājos bez atklāta ūdens tuvumā, piemēram, slapjās pļavās un purvos. Medībām niedru lija izmanto atklātu lauku ainavu ar tīrumiem un seklām ūdenstilpnēm, lidojot virs zemes apmēram 2 - 6 metru augstumā. Pamanot medījumu, lija pēkšņi krīt lejup ar izstieptām kājām un izplestiemnagiem.

Niedru lija barojas galvenokārt ar grauzējiem un putniem (visbiežāk perējošām mātītēm, mazuļiem un olām). Atsevišķos gadījumos barojas arī arkukaiņiem, Vardēm, čūskām un zivīm. Ligzdošanas perioda sākumā tēviņš barību meklē viens un nodot to mātītei gaisā pie ligzdas.

 

Ligzdošana:
Vairošanās sezonas sākumā niedru lijas izveido pāri, kura attiecības var būt vairāku gadu garumā. Riesta laikā pāris veic iespaidīgu kopīgu lidojumu, apļojot augstu debesīs virs nākamās ligzdošanas vietas un tad kopīgi krītot līdz pat zemei. Reizēm pāris saāķējas ar nagiem un, virpuļojot spirālē, krīt lejup. Tēviņš mēdz arī mātīti pacienāt ar medījumu, to metot tai nagos, atrodoties gaisā. Niedru lija ligzdu būvē uz zemes vai seklā ūdenī blīvā augājā. Ļoti retos gadījumos ir novērota niedru lijas ligzdošana labības laukā, vai nelielā niedru audzē. Ligzda tiek sakrauta no zāles, niedrēm un zariem, tās diametrs sasniedz 80 cm. To būvē tikai mātīte. Reizēm abi putni pienes jaunu materiālu ligzdai laikā, kad ir izšķīlušies jau mazuļi. Gadā viens perējums.

Dējumā parasti 4 – 5 baltas olas, bet reizēm arī 3 – 8 olas. Reizēm uz olām var būt plankumi no ligzdas materiāla. Čaumala bez spīduma. Perē tikai mātīte, bet tēviņš tai pienes barību. Perēšana visbiežāk tiek uzsākta uzreiz pēc pirmās olas izdēšanas (retāk – otrās vai trešās). Inkubācijas periods 33 – 38 dienas. Šķilšanās asinhrona - nenotiek vienlaicīgi, bet pirmās divas vai trīs olas var šķilties vienlaikus. Mazuļi ligzdguļi. Pirmās 7 – 10 dienas mātīte tos silda, un barību visai ģimenei pienes tikai tēviņš. Vēlāk medībās dodas abi vecāki. Mazuļi pilnībā apspalvojas 35 – 40 dienu laikā. Mātīte ar tiem paliek kopā vēl 15 – 25 dienas, bet tēviņš parasti pamet jaunos putnus drīz pēc to apspalvošanās.

 

Sistemātika:
Niedru lijai ir 2 pasugas:

  • Eirāzijas niedru lija (Circus aeruginosus aeruginosus) - sastopama gandrīz visā izplatības areālā, izņemot Ziemeļāfriku;
  • Ziemeļāfrikas niedru lija (Circus aeruginosus harterti) - sastopama Marokā, Alžīrijā un Tunisijā.

lv.wikipedia.org

 

 

Niedru lija lidojumā

Kods: D-079-10
Fotogrāfijas autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2010. gada 11. aprīlī
PAR
BRĪVU
1000 x 333 px
72 dpi
32 KB
M 4962 x 1654 px
42.01 x 14 cm / 300 dpi
2.70 MB
REDZĒT licence
Bezmaksas komerciālai lietošanai
Saņem ATLAIDI iegādājoties vairākus foto uzreiz.
Raksti ATLAIDE un izvēlēto FOTO KODUS uz info@redzet.eu
Ja vēlaties atbalstīt portālu www.redzet.eu
ar savu brīvprātīgo ziedojumu tā attīstībai
Bildes fragmenti:
Šī vietne izmanto sīkdatnes lai uzlabotu vietnes lietošanas pieredzi un nodrošinātu tās darbību un funkcionalitāti.
Sapratu
Priecājamies dalīties ar savām fotogrāfijām! (Par mums)

Turpināt lejuplādēt

Portāla darbību varat atbalstīt, nopērkot kādu no fotogrāfijām augstākā kvalitātē vai ar brīvprātīgo ziedojumu:
PayPal:
vai
Bankas pārskaitījums:
Aija Pastare
Konts: LV13HABA0551043352866