0
info@redzet.eu

Daba » Augi » Savvaļas augi, puķes

Īstā madaraPūkainais diždadzis
Lasīt aprakstu
Mazais mārsils un zemes parazītkamenes, Mazais mārsils (Thymus serpyllum), Mārsili (Thymus), Ārstniecības augi, Zemes parazītkamene (Bombus bohemicus), Kamenes (Bombus)

Mazais mārsils un zemes parazītkamenes

Kods: A-550-19
Fotogrāfijas autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2019. gada 16. jūlijā
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
243 KB
L 6000 x 4000 px
50.8 x 33.87 cm / 300 dpi
20.5 MB
REDZĒT licence
Bezmaksas komerciālai lietošanai
Ja vēlaties atbalstīt portālu www.redzet.eu
ar savu brīvprātīgo ziedojumu tā attīstībai

Mazais mārsils un zemes parazītkamenes

Kods: A-550-19
Fotogrāfijas autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2019. gada 16. jūlijā
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
243 KB
L 6000 x 4000 px
50.8 x 33.87 cm / 300 dpi
20.5 MB
REDZĒT licence
Bezmaksas komerciālai lietošanai
Ja vēlaties atbalstīt portālu www.redzet.eu
ar savu brīvprātīgo ziedojumu tā attīstībai
Mazais mārsils 
Thymus serpyllum L. 
 Valsts     Augi (Plantae)
 Nodalījums  Segsēkļi (Magnoliophyta)
 Klase  Divdīgļlapji (Magnoliopsida)
 Rinda  Panātru rinda (Lamiales)
 Dzimta  Lūpziežu dzimta (Lamiaceae)
 Ģints  Mārsili (Thymus)
 Suga  Mazais mārsils (T. serpyllum)

Mazais mārsils - Thymus serpyllum L.

Mazais mārsils - angliski: breckland Thyme; vāciski: Sand-Thymian; zviedru: backtimjan; igauņu: nõmm-liivatee; lietuviešu: paprastasis čiobrelis; krievu: тимьян обыкновенный

Apraksts:
Daudzgadīgs, zems (ga 5-10 cm) lūpziežu dzimtas lakstaugs ar ložņājošu, koksnainu stublāju. Veido velēnveida audzi. Stublājs ieapaļš, visapkārt apmatots. Lapas eliptiskas vai šauri lāpstveidīgas (ga 0.5-1.2 cm, pl 0.1-0.3 cm), gandrīz sēdošas, mala gluda, gals strups. Ziedošie dzinumi stāvi vai pacili. Ziedi galviņveida ziedkopā zara galā. Seglapas un kauslapas ar violetu nokrāsu. Kauss divlūpains (ga 0.3-0.4 cm), apmatots. Vainags sārti violets (ga 0.6-0.8 cm), augšlūpa stāva. Apakšlūpas daivas pretskatā veido savstarpēji gandrīz taisnu leņķi. Saberzējot ziedkopu, jūtama aromātiska smarža. Auglis - tumšbrūns riekstiņš skaldauglī. Zied no jūnija līdz augustam.

Izplatība:
Plaši Eirāzijā sastopama suga. Ieviests Ziemeļamerikā.

Latvijā bieži visā teritorijā.

Biotopi:
Veido blīvas, monodominantas un klājeniskas audzes sausās pļavās, pakalnos, priežu mežos, kāpās un gar dzelzceļiem. Raksturīga suga aizaugošu smiltāju augu sabiedrībās: Cl. Sedo-Scleranthetea, O. Festuco-Sedetalia.

Īpašas norādes:
Ārstniecības augs. Līdzīgs lielajam mārsilam (T. ovatus). Atšķirams pēc ieapaļa stublāja (nevis stublājs acīm redzami četršķautņains), stublājs visapkārt apmatots (nevis tikai uz šķautnēm), lapas eliptiskas vai šauri lāpstveidīgas (nevis olveidīgas vai plati eliptiskas), ziedkopa galviņveida (nevis olveidīga vai iegarena).
www.latvijasdaba.lv


Mazais mārsils (Thymus serpyllum) ir smaržīgs panātru jeb lūpziežu dzimtas puskrūms. Stumbri guloši, nenoteikti četršķautnaini, ziedošie stumbri apaļi, ar matiņiem, zari stāvi, 5 - 10 cm augsti. Lapas sīkas, ar īsu kātu, veselas, eliptiskas, iegareni eliptiskas, pie pamata ar baltiem sarveida matiņiem, virspusē un apakšpusē ar maziem punktveida dziedzeriem. Ziedi divlūpaini, violetrožaini, sārtvioleti vai balti, blīvās galviņās zaru galā. Zied no jūnija līdz augustam.

Augs plaši izplatīts Eiropā un Ziemeļāfrikā, ievests arī Ziemeļamerikā. Latvijā sastopams visā teritorijā. Aug sausās pļavās, kāpās, priežu mežos.

  • Ārstniecības augs. Tautas medicīnā lieto gremošanas orgānu darbības stimulēšanai, pret sāpēm vēderā, gāzu uzkrāšanos zarnās, nieru slimību ārstēšanai kā diurētisku, nomierinošu un pretdrudža līdzekli, kā arī garā klepus, astmas, hipertonijas un bezmiega ārstēšanai.
  • Dekoratīvs augs. Veido paklājveida audzes, izmanto akmensdārzos. Ir izveidotas šķirnes ar baltiem vai sarkaniem ziediem
  • Garšaugs. Izmanto svaigas un žāvētas lapas, jauno dzinumu galotnes ar pumpuriem. Pulverī sasmalcinātu mārsilu pievieno dārzeņu un gaļas, zivju zupām, kā arī gatavojot mājas sieru. Svaigas mārsila lapiņas pievieno gurķu un tomātu salātiem, marinētiem gurķiem.

lv.wikipedia.org

Šī vietne izmanto sīkdatnes lai uzlabotu vietnes lietošanas pieredzi un nodrošinātu tās darbību un funkcionalitāti.
Sapratu
Priecājamies dalīties ar savām fotogrāfijām! (Par mums)

Turpināt lejuplādēt

Portāla darbību varat atbalstīt, nopērkot kādu no fotogrāfijām augstākā kvalitātē vai ar brīvprātīgo ziedojumu:
PayPal:
vai
Bankas pārskaitījums:
Aivars Gulbis
Konts: LT503250065545151024
REVOLT21