0
info@redzet.eu

Ūdens » Upes » Upes, līči

Līgatnes upe, Līgatnes upes dabas takaŪdensaugi Līgatnes upē
Lasīt aprakstu
Līgatnes upe, Līgatnes upes dabas taka, Līgatnes upe, Līgatnes upes dabas taka, Akmeņi

Līgatnes upe, Līgatnes upes dabas taka

Kods: A-528-23
Fotogrāfijas autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2023. gada 25. jūnijā
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
311 KB
L 6000 x 4000 px
50.8 x 33.87 cm / 300 dpi
20.8 MB
REDZĒT licence
Bezmaksas komerciālai lietošanai
Ja vēlaties atbalstīt portālu www.redzet.eu
ar savu brīvprātīgo ziedojumu tā attīstībai

Līgatnes upe, Līgatnes upes dabas taka

Kods: A-528-23
Fotogrāfijas autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2023. gada 25. jūnijā
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
311 KB
L 6000 x 4000 px
50.8 x 33.87 cm / 300 dpi
20.8 MB
REDZĒT licence
Bezmaksas komerciālai lietošanai
Ja vēlaties atbalstīt portālu www.redzet.eu
ar savu brīvprātīgo ziedojumu tā attīstībai

Līgatne, saukta arī Ligate, ir Gaujas kreisā pieteka Līgatnes un Amatas novados. Upi šķērso autoceļš A2 un Rīgas–Valgas dzelzceļš. Sākas Mežoles paugurainē no Mežēku ezeriem Nītaures pagastā. Augštecē lejpus Nītaures–Spāres ceļa tilta tek pa 4 km garo Elles gravu. Sākot no Šķēpeļu dzirnavu ezera upe tek pa 45–60 m dziļu ieleju. Krastos smilšakmens atsegumi.

Lielākās pietekas ir Silmacis, Kārkliņupīte, Liepene, Ratnieku upe, Pagūžu upe (kreisās), Māliņupīte un Mellīte (labās). Lielākās apdzīvotās vietas krastos ir Līgatne, Augšlīgatne un Ķempji.
lv.wikipedia.org

 

Līgatnes upe ir viena no visstraujākajām vidējā garuma upēm Latvijā. Tā sākas pie Nītaures, tās garums ir 31 km, tās vidējais kritums ir 5,8 m/km, bet lejas posmā – 6,6 m/km. Upē ietek daudz avotu, tās ūdens ir tīrs un auksts, tādēļ šeit tika celta papīrfabrika. Pie iztekas tā ir 206 m virs jūras līmeņa, bet pie ietekas Gaujā Līgatnes pilsētā – 17 m virs jūras līmeņa. Upes krasti visā tās garumā ir krāšņi, iežiem un kraujām bagāti.
www.ligatne.lv

 

Sarežģītība:

Nav piemērota iesācējiem. Upē ir šķēršļi, kuri var prasīt ātru un precīzu manevru veikšanu.

Upes tips:

Upe piemērota WW nobraucieniem augstā, vidējā un zemā palu līmenī;

Ieteicamās laivas:

Kajaki, pūšļi;

Upes platums apskatītajā posmā ap 3–7 m, kritums 5–10 m/km. Viena no nopietnākajām un arī bīstamākajām Latvijas upēm – ja kādā draņķīgā vietā var būt koks, tad tas tur noteikti arī būs. Lielākā tiesa koku ir apbraucami nevis pa vienu vai otru pusi, bet gan pa apakšu, tā ka ir jābūt labām iemaņām šāda veida operācijās.

Tā kā Līgatnes baseins ir diezgan liels, tad ūdens tajā ir daudz un ir iespējams braukt arī vasarā pēc lietusgāzēm (tiesa, ar šļūkšanu pa akmeņiem). Augšpus šosejas tilta sportiskas intereses nav (izņēmums varētu būt Elles grava, taču pagaidām par to trūkst informācijas, pēc nepārbaudītām ziņām kritums tur ir ļoti liels). Lejpus šosejas tilta upei kritums pakāpeniski palielinās. Šis apstāklis ļauj pamazām pierast pie upes. Upē ir diezgan daudz sakritušu koku un daļa krituma izveidojās uz pārgāzēm pār tiem. Diezgan bieži ir vērojams izteikts atstraumju trūkums, krasti ir stāvi, tā ka pirms nebraucamiem sagāzumiem ir grūti izkāpt.

Apmēram pusceļā ir Ķempju dzirnavu aizsprosts (1.8m), braucams. Zem tā ir laba vieta WW rodeo. Pēc Ķempju dzirnavām sākās Līgatnes labākā daļa. Ūdens daudzums palielinās, kritums – arī, turpretī kritušu koku paliek mazāk. Ja laika ir maz, var braukt arī no Lejaslīgatnes papīrfabrikas aizsprosta. Pats šis aizsprosts visumā ir braucams, bet parasti augšā ir tuvu ūdens virsmai nolaists aizvars. Ja kāds aktīvists paķertu līdzi pamatīgu stellatslēgu, tam būtu iespēja veikt pirmlecienu. Rodeo iespējas zem aizsprosta ir vājas – kaut ari pie krasta ir atstraume, mucas nav – ir tikai sakults, neturošs vilnis.

Pēc šī aizsprosta ūdens daudzums ir stipri pieaudzis, gultne vietām ir šaura (līdz 3m) un spiediens ir liels (arī augšējā pusē tas nav mazais). Pēc šosejas tilta Līgatnes ciemā sākās slavenais "Prezervatīvu kanjons" Kāpēc tāds nosaukums? Nobrauciet to vietu, un uzzināsiet! Lai nu kā, ne nosaukums, ne pats kanjons, līgatniešiem godu nedara. Kritums "kanjonā" ap 8–10m/km, vietām parādās izteiktas krāces (nevis šiveras). Krastos ir daudz skaistu smilšakmens klinšu, bet upe ir sasodīti netīra. "Prezervatīvu kanjonā" ne viens vien airētājs ir "dabūjis iekšās".

Lejtecē koku sagāzumu ir mazāk kā augštecē, toties tie ir visai viltīgi. Kritums saglabājas līdz pat Gaujai. Pavisam netālu no Gaujas ir pēdējais viltīgais sakritums; ja tajā sanāk peldēt, tad laiva jau tiek ienesta Gaujā un sanāk jautrs finišs.

Kopējais Līgatnes nobrauciena laiks no Vidzemes šosejas līdz Gaujai ap 3–3.5h.

Bīstamas vietas!

Visa Līgatne ir bīstama. Piespiedes pie krastiem un kritušiem kokiem mēdz būt visai nopietnas (lai tiktu nost, ar paša nelaimes putna spēkiem var būt par maz). Izkāpšanas iespējas pirms nebraucamiem sagāzumiem var būt diezgan vājas. Var tikai silti ieteikt nebraukt vienam vai iesācējam.

Apskates objekti:

Klintis Līgatnes lejtecē, Līgatnes dabas parks, krodziņš pie Līgatnes Lustūža – tie, kas jau dabūjuši iekšās, šeit labi var beigt braucienu.
www.campo.laivas.lv

Šī vietne izmanto sīkdatnes lai uzlabotu vietnes lietošanas pieredzi un nodrošinātu tās darbību un funkcionalitāti.
Sapratu
Priecājamies dalīties ar savām fotogrāfijām! (Par mums)

Turpināt lejuplādēt

Portāla darbību varat atbalstīt, nopērkot kādu no fotogrāfijām augstākā kvalitātē vai ar brīvprātīgo ziedojumu:
PayPal:
vai
Bankas pārskaitījums:
Aivars Gulbis
Konts: LT503250065545151024
REVOLT21