0
info@redzet.eu

Dzīvnieki » Putni » Zvirbuļveidīgo kārta

Strazds dziedMizložņa (Certhia familiaris)
Lasīt aprakstu
Lielā zīlīte, Lielā zīlīte (Parus major), Zīlītes, Zvirbuļveidīgie, Putni

Lielā zīlīte

Kods: D-0314-09
Fotogrāfijas autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2009. gada 01. aprīlī
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
143 KB
S 1748 x 1165 px
14.8 x 9.87 cm / 300 dpi
MB
M 2480 x 1653 px
21 x 14 cm / 300 dpi
2.06 MB
REDZĒT licence
Bezmaksas komerciālai lietošanai
Saņem ATLAIDI iegādājoties vairākus foto uzreiz.
Raksti ATLAIDE un izvēlēto FOTO KODUS uz info@redzet.eu
Ja vēlaties atbalstīt portālu www.redzet.eu
ar savu brīvprātīgo ziedojumu tā attīstībai
 Lielā zīlīte (Parus major)
 Klasifikācija
Valsts Dzīvnieki (Animalia)
Tips Hordaiņi (Chordata)
Klase Putni (Aves)
Kārta Zvirbuļveidīgie (Passeriformes)
Apakškārta Dziedātājputni (Passeri)
Dzimta Zīlīšu dzimta (Paridae)
Ģints Zīlīšu ģints (Parus)
Suga Lielā zīlīte (Parus major)

Lielā zīlīte (latīņu: Parus major; angļu: Great tit; vācu: Kohlmeise; krievu: большая синица)

Lielā zīlīte (Parus major), tautā saukta arī par tauku zīlīti jeb speķa zīlīti ir vidēja auguma dziedātājputns zīlīšu dzimtā (Paridae). Tai ir 14 pasugas. DNS pētījumos noskaidrojās, ka dažas pasugas ir pilnvērtīgas sugas, līdz ar to kopš 2005. gadā divas bijušās pasugas tiek sistematizētas kā sugas: Āzijas pelnu zīlīte (Parus cinereus) un Japānas zīlīte (Parus minor).

Lielajai zīlītei ir visplašākā izplatība zīlīšu ģintī (Parus). Tā mājo Eiropā, Āzijā un Ziemeļāfrikā. Latvijā lielā zīlīte ir parasta ligzdotāja un no visām zīlīšu sugām ir visbiežāk sastopamā suga. Kopumā lielā zīlīte ir nometniece un migrē tikai ļoti aukstās ziemās. Tā ir sastopama dažādu tipu mežos, biežāk ar lapu koku piejaukumu, parkos, dārzos, apdzīvotās vietās, pilsētas ieskaitot.


Izskats un īpašības
Lielā zīlīte ir salīdzinoši liela zīlīte (lielākā no visām Latvijā sastopamajām zīlīšu sugām). Ķermeņa garums ir 14 cm, spārnu izplētums 22 - 25 cm, svars 16 - 25 g. Tai ir melna galva un balti vaigi, krūtis un vēders dzeltens, pār kuru stiepjas melna svītra. Tēviņiem svītra virzienā uz asti kļūst platāka, mātītēm šaurāka vai pat izzūd. Mugura lielajai zīlītei ir olīvzaļa, spārni tēraudzili, tumši, ar baltu šķērssvītru. Arī aste tai ir tēraudzila. Jaunie putni ir bālāki, ne tik koši.

Uzvedība
Ligzdošanas laikā lielā zīlīte ir ļoti agresīva, tā spēj nogalināt citus sīkus putniņus, izcīnot un aizstāvot sev tīkamu ligzdošanas vietu. Zīlīšu ligzdiņās ir vairākkārt redzēti noknābti mušķērāji. Lai arī abiem auguma starpība nav liela, zīlīte ir nedaudz druknāka un dūšīgāka. Tā kā beigto putnu no būrīša nevar izvilkt, tas tiek izmantots kā ligzdas būvmateriāls. Ārpus ligzdošanas laika zīlītes ir sabiedriskas un uzturas grupās, kurās ir ap 15-20 putnu. Šādā barā var būt arī citu sugu putniņi, piemēram, mizložņas un citu sugu zīlītes. Lielās zīlītes bieži ziņo citiem putniem par plēsīgo putnu parādīšanos. Tās mēdz sanākt kopā, lai plēsēju kopīgiem spēkiem padzītu. Lielās zīlītes ir ļoti kustīgi putniņi un to lidojums ir spurdzošs. Meklējot barību tās veikli pārvietojas pa koku un krūmu zariem.
Ziemā naktsguļai zīlītes izvēlas pēc iespējas siltākas vietas - būrīšus, koku dobumus, pat skursteņus un māju pieliekamos, ja izdodas tādos iekļūt. Siltākā laikā zīlītes nakšņo koku zaros, taču labāk jūtas slēgtās slēptuvēs.

Barošanās
Lielā zīlīte pamatā barojas ar kukaiņiem un to kāpuriem, bet ziemā tā barojas arī ar eļļainām sēkliņām un ogām. Ziemas laikā, lai izdzīvotu, tā kļūst samērā plēsīga un agresīva pret citiem nelieliem putniņiem un spēj tos (piemēram, zeltgalvīšus) noknābt, lai ar tiem barotos. Lai arī ne bieži, tomēr ik pa laikam var novērot, ka lielās zīlītes bargās ziemās noknābā arī aizmigušus sikspārņus. Tā neatsakās arī no maitas un kopā ar kraukļiem barojas no kritušiem dzīvniekiem.

Ligzdošana
Lielā zīlīte ligzdo koku dobumos, putnu būrīšos un citās apslēptās vietās, piemēram, žogu metāla stabos vai pastkastītēs. Ligzda lielajai zīlītei veidota no dzīvnieku vilnas, sausas zāles un sūnām. Olas Latvijā tā sāk dēt aprīļa beigās vai maija sākumā. Dējumā ir 5–13 gaiši rožainas vai baltas olas, kas klātas ar sīkiem sarkanbrūniem plankumiņiem. Olas lielā zīlīte apsedz ar sūnām, padarot tās neredzamas citiem putniem. Sezonā parasti ir divi perējumi. Otrajā perējumā ir mazāk olu nekā pirmajā. Pirmā perējuma mazuļi ligzdu atstāj maija beigās vai jūnija sākumā, otrā perējuma – jūlija otrajā pusē un augustā.
Zīlīšu galvenie ienaidnieki ir apodziņš, zvirbuļvanags, vistu vanags un cauna.

lv.wikipedia.org


Lielā zīlīte (Parus major)
Latvijā ļoti parasta un izplatīta ligzdotāja, un ziemotāja.

IZSKATS
Lielākā un biežāk sastopamā zīlīte. Tai ir melna galva un balti vaigi, visa vēdera garumā stiepjas melna svītra. Tēviņiem melnā josla vēdera lejasdaļā paplašinās, sasniedzot zemasti; mātītēm – melnā josla šaurāka un, sākot ar vēdera lejasdaļu, sadalās atsevišķos plankumos un izzūd. Vēderpuse dzeltena, mugura olīvzaļa, spārni tēraudzili melngani ar baltu šķērssvītru, aste tēraudzila. Jaunajiem putniem pamatkrāsa bāli dzeltena.

UZVEDĪBA
Ļoti labprāt apmeklē barotavas. Barību meklē arī uz zemes,sevišķi ziemā. Nometnieks, bet labprāt migrē.

LIGZDOŠANA
Ligzdo dažāda veida dobumosun spraugās, labprāt arī būrīšos. Lielā zīlīte ir visbiežāk būrīšos ligzdojošā zīlīšu suga. Ļoti bieži ligzdošanai izmanto dažādas cilvēku radītas konstrukcijas – laternas, pastkastītes u.c. Aprīļa beigās izdēj 5–13 olas, gadā 2–3 perējumi.

BIOTOPS
Dažādas mežaudzes, biežāk ar lapu koku piejaukumu, parki, dārzi, kapsētas, arī viensētas, pilsētu u.c. apdzīvotu vietu apstādījumi.

BARĪBA
Mazuļu barošanas laikā – kukaiņu kāpuri, citi sīki bezmugurkaulnieki. Citā laikā galvenokārt dažādas ar eļļu bagātas sēklas un augļi.
dabasdati.lv

Lielā zīlīte

Kods: D-0314-09
Fotogrāfijas autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2009. gada 01. aprīlī
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
143 KB
S 1748 x 1165 px
14.8 x 9.87 cm / 300 dpi
MB
M 2480 x 1653 px
21 x 14 cm / 300 dpi
2.06 MB
REDZĒT licence
Bezmaksas komerciālai lietošanai
Saņem ATLAIDI iegādājoties vairākus foto uzreiz.
Raksti ATLAIDE un izvēlēto FOTO KODUS uz info@redzet.eu
Ja vēlaties atbalstīt portālu www.redzet.eu
ar savu brīvprātīgo ziedojumu tā attīstībai
Bildes fragmenti:
Šī vietne izmanto sīkdatnes lai uzlabotu vietnes lietošanas pieredzi un nodrošinātu tās darbību un funkcionalitāti.
Sapratu
Priecājamies dalīties ar savām fotogrāfijām!

Turpināt lejuplādēt

Ja vēlaties atbalstīt portālu ar savu brīvprātīgo ziedojumu tā attīstībai:
PayPal:
vai
Bankas pārskaitījums:
Aija Pastare
Konts: LV13HABA0551043352866