0
info@redzet.eu

Daba » Ainava » Atsegumi

Līču-Laņģu klinšu takaLīču – Laņģu klintis
Lasīt aprakstu
Līču-Laņģu klinšu taka, Līču – Laņģu klintis, Līču-Laņģu klinšu taka, Smilšakmens atsegumi, Gaujas nacionālais parks, Taka

Līču-Laņģu klinšu taka

Kods: A-247-21
Fotogrāfijas autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2021. gada 1. jūnijā
PAR
BRĪVU
667 x 1000 px
72 dpi
257 KB
L 4000 x 6000 px
33.87 x 50.8 cm / 300 dpi
22.5 MB
REDZĒT licence
Bezmaksas komerciālai lietošanai
Saņem ATLAIDI iegādājoties vairākus foto uzreiz.
Raksti ATLAIDE un izvēlēto FOTO KODUS uz info@redzet.eu
Ja vēlaties atbalstīt portālu www.redzet.eu
ar savu brīvprātīgo ziedojumu tā attīstībai

Līču – Laņģu klintis ir aptuveni kilometru gara smilšakmens krauja Gaujas senlejas kreisajā krastā. Tā nav saskatām no upes, tomēr atrodas pavisam tuvu. Klints maksimālais augstums ir ap 30m. Klinšu apkārtnē ir ierīkota 7km gara ērta pastaigu taka.

No Līču–Laņģu klinšu piekājes izplūst ap 20 avotu, kuru darbības rezultātā izveidojušās dažāda garuma alas un dažādu izmēru nišas. Lielā Laņģu ala, kas atrodas klinšu dienviddaļā, ir garākā (48 m) un no tās izplūst spēcīgs avots. 50 m ziemeļos no minētas alas atrodas Vidējā Laņģu ala (30 m kopgarumā), bet vēl 50 m tālāk ziemeļu virzienā – Mazā Laņģu ala (4,2 m). Līču–Laņģu klinšu ziemeļdaļā atradusies spēcīga avota veidota lielāka izmēra ala, kuras priekšdaļa pēc griestu nobrukšanas pārvērtusies savdabīgā aizā ar 8 m augstām, stāvām sienām. Aizas sānos izveidojusies savdabīga ala ar trīs ejām. Kopumā Līču – Laņģu klintīs ir astoņi lieli avoti un deviņas alas un nišas.

Līču-Laņģu klintis ir aizsargājams ģeoloģisks dabas piemineklis, atrodas Gaujas Nacionālajā parkā.
turisms.cesis.lv


Līču – Laņģu klintis ir ap kilometru gara klinšaina smilšakmens krauja Gaujas senlejas kreisajā krastā, bet pat tiem, kas ir pieredzējuši Gaujas laivotāji, tās var būt pārsteigums, jo no pašas upes klintis nav saskatāmas. No klinšu piekājes izplūst aptuveni 20 avoti, kas izgrauzuši klintīs dažāda garuma alas un nišas

Līču klintis ir diženas, līdz 30 m augstas un ap 200 m platas smilšakmens klintis. Līču klintis lielākoties klāj sūnas, kas daļēji apslēpj to sarkano krāsu. Te atrodas spēcīgs avots, augstu virs pakājes – ala. Sienas pirmā pakāpe ir 20 m augsta, otrā – 10 m. Klintīs vairākas alas, nišas, avoti.

Līču klinšu ziemeļu galā atrodas dažus metrus plata, līdz 7,5 m dziļa, ap 20 m gara aiza, kuras galā ir ap 9 m gara ala. Aizā vēl ir otra 6 m gara ala ar avotu, ala atrodas 2 m virs aizas grīdas. Alai trīs izejas.

Laņģu klintis ir 11 m augstas. Laņģu klintis atrodas uz dienvidiem no Līču klintīm, lejpus Renču strauta. No Lielās Laņģu alas iztek Bezdibeņa avots. Ala ir 48 m gara un bez dibena. Tajā ir vismaz 4 m dziļš avota ūdens. Alā ļoti bīstami ieiet.

Laņģu niša atgādina miniatūru Gūtmaņa alu. Tās platums 10 m, augstums līdz 3,5 m, garums 6 m. Vidējā Laņģu ala – 30 m gara, no tās izplūst avots.

Vizuāli Liepas māla karjers šķērsgriezumā atgādina kārtainu pīrāgu, kurā mijas pelēkzaļi toņi ar sarkanbrūnajiem. Liepas mālu karjerā atrodas Lodes bruņuzivju iegula, kas ir otra lielākā devona mugurkaulnieku fosiliju atradumu vieta pasaulē (aiz Miguašas Kanādā). Lodes mālu karjeram izmirušo zivju mazuļu unikālās saglabātības pakāpes ziņā nav līdzvērtīga pasaulē – te ir atrasti bruņuzivju un kaulzivju mazuļi dažādās attīstības stadijās, arī dzelkšņaino zivju – akantodu jaunas ģints un sugas mazuļi. Lodē vien ir atrastas 15 izmirušu zivju sugas (tajā skaitā piecas zinātnei jaunatklātas zivju sugas), kā arī daudzveidīgs vēžveidīgo un augu atlieku klāsts.

Atrasto fosiliju stends atrodas arī Latvijas Dabas muzejā.
visit.priekuli.lv

Līču-Laņģu klinšu taka

Kods: A-247-21
Fotogrāfijas autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2021. gada 1. jūnijā
PAR
BRĪVU
667 x 1000 px
72 dpi
257 KB
L 4000 x 6000 px
33.87 x 50.8 cm / 300 dpi
22.5 MB
REDZĒT licence
Bezmaksas komerciālai lietošanai
Saņem ATLAIDI iegādājoties vairākus foto uzreiz.
Raksti ATLAIDE un izvēlēto FOTO KODUS uz info@redzet.eu
Ja vēlaties atbalstīt portālu www.redzet.eu
ar savu brīvprātīgo ziedojumu tā attīstībai
Šī vietne izmanto sīkdatnes lai uzlabotu vietnes lietošanas pieredzi un nodrošinātu tās darbību un funkcionalitāti.
Sapratu
Priecājamies dalīties ar savām fotogrāfijām! (Par mums)

Turpināt lejuplādēt

Portāla darbību varat atbalstīt, nopērkot kādu no fotogrāfijām augstākā kvalitātē vai ar brīvprātīgo ziedojumu:
PayPal:
vai
Bankas pārskaitījums:
Aija Pastare
Konts: LV13HABA0551043352866