0
info@redzet.eu

Dzīvnieki » Putni » Baložveidīgo kārta

Sprogainais balodisBaloži
Lasīt aprakstu
Lauku balodis, Lauku balodis (Columba palumbus), Baloži

Lauku balodis

Kods: D-0231-08
Autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2008. gada 28. jūnijā
S 2000 x 1334 px
2.73 MB
M 1921 x 1285 px
16.26 x 10.85 cm / 300 dpi
REDZĒT licence
Bezmaksas komerciālai lietošanai
Saņem ATLAIDI iegādājoties vairākus foto uzreiz.
Raksti ATLAIDE un izvēlēto FOTO KODUS uz info@redzet.eu
Ja vēlaties atbalstīt portālu www.redzet.eu
ar savu brīvprātīgo ziedojumu tā attīstībai

Lauku balodis (Columba palumbus)

Klasifikācija
 
Valsts Dzīvnieki (Animalia)
Tips Hordaiņi (Chordata)
Klase Putni (Aves)
Kārta Baložveidīgie (Columbiformes)
Dzimta Baložu dzimta (Columbidae)
Ģints Baloži (Columba)
Suga Lauku balodis (Columba palumbus)Latvijā parasts un izplatīts ligzdotājs.

IZSKATS Lielākais no baložiem, tikai mazliet mazāks par vārnu 40-42 cm. Apspalvojums ir pelēks, krūtis vīnsarkanas. Pieaugušajiem putniem kakla sānos ir balti laukumi. Uz spārniem plecu apvidū ļoti uzkrītoši (īpaši lidojumā) ir balti pusmēnesveida laukumi. Aste ir samērā gara, ar platu melnu joslu galā. Spārnu apakšpuse gaiši pelēka. Jaunie putni ir brūnāki, ar tumšām acīm un tiem nav balto laukumu kakla sānos (bet ir baltie laukumi uz spārniem).
UZVEDĪBA Sākot lidojumu, parasti skaļi sasit spārnus. Gājputns, ziemo Centrāl un Dievideiropā, daļa arī Ziemeļāfrikā. Lielā skaitā arī caurceļo. Pēdējos gados atsevišķi putni aizvien biežāk pārziemo.
BALSS Dziesma ir pieczilbīga dūdošana, ko varētu atveidot kā “puspūr’–olu–piedēj’, puspūr’–olu–piedēj’, –tukšs”.
LIGZDOŠANA Kokos būvē paviršu un plānu ligzdu no zariņiem. Aprīlī izdēj 1–2 olas, gadā divi perējumi.
BIOTOPS Dažādi meži, arī apdzīvotas vietas.
BARĪBA Dažādas ogas, sēklas, asni, arī graudi un zīles. Barojas pārsvarā uz laukiem.
dabasdati.lv


Lauku balodis jeb lauka balodis (Columba palumbus) ir liela auguma Eirāzijā dzīvojoša baložu suga, kurai ir 6 pasugas, no kurām viena - Madeiras lauku balodis (C. p. maderensis) ir izmirusi. Latvijā mājo nominālpasuga - Eiropas lauku balodis (C. p. palumbus).


Izplatība
Latvijā pēdējos gados arvien biežāk atsevišķi īpatņi pārziemo
Lauku balodis sastopams Eiropā, Ziemeļāfrikā, Turcijā, Kaukāzā, nelielā daudzumā Sibīrijas rietumos, Vidusāzijā, Irākā, Irānā, Nepālā, Indijas ziemeļrietumos un Ķīnas rietumos. Pilnībā migrējošas ir nominālās pasugas ziemeļu un austrumu populācijas, kuras pārvietojas ziemot ligzdošanas areāla ietvaros Eiropas rietumos un dienvidos. Citas pasugas ziemo ligzdošanas areālā vai klejo ārpus tā ne pārāk tālu.

Latvijā
Latvijā lauku balodis ir parasts un izplatīts ligzdotājs, ziemo Centrāleiropā, Dienvideiropā un Ziemeļāfrikā. Migrācijas laikā Latviju lielā skaitā arī caurceļo. Pēdējos gados arvien lielāks skaits pārziemo.

Izskats
Kā visiem baložiem lauku balodim ir drukns ķermenis, maza galva, vāji attīstīts knābis un spēcīgas kājas. Tas ir lielākais no baložiem Eiropā, tikai nedaudz mazāks par vārnu. Tā ķermeņa garums ir 38 - 44,5 cm, spārnu izplētums 68 - 80 cm, svars 300 - 615 g. Apspalvojums pelēks, krūtis vīna sārtas. Pieaugušiem putniem kakla sānos balti laukumi. Uz spārniem plecu apvidū balti, pusmēnesveida laukumi, kas īpaši labi saskatāmi lidojumā. Spārnu apakšpuses gaiši pelēkas. Aste samērā gara, ar platu, melnu joslu galā. Vasaras periodā apspalvojums ir tumšāks un piesātinātāks kā ziemā. Jaunie putni ir brūnāki un tiem uz kakla nav balto laukumu, toties pusmēnes laukumi uz spārniem ir redzami arī jaunajiem putniem. Tēviņi un mātītes izskatās vienādi.

Uzvedība un barība
Lauku balodis pamatā mājo dažādu veida mežos, bet tas sastopams arī parkos un dārzos apdzīvoto vietu tuvumā. Tas ir ātrs un spēcīgs lidotājs. Paceļoties lauku balodis vairākas reizes sasit spārnus, bet nolaižoties tas lejup planē ar taisniem, nekustīgiem spārniem. Lauku balodis ir sabiedrisks un pēc vairošanās sezonas veido lielus barus, kas kopīgi ceļo, barojas un pārnakšņo. Tie vienmēr apmetas kādas ūdenstilpes tuvumā, lai būtu iespēja padzerties un nomazgāties.
Lauku balodis parasti barojas uz lauka, tīruma, vai dārzā. Tas pamatā ir veģetārietis un barojas ar dažādām sēklām, graudiem, zīlēm, riekstiem, asniem, koku lapām, augļiem un ogām, bet pie izdevības lauku baloži barojas arī ar kāpuriem, skudrām un nelieliem tārpiem vai citiem nelieliem bezmugurkaulniekiem. Ziemas periodā tie barojas arī ar koku un krūmu pumpuriem.

Ligzdošana
Lauku balodis ligzdo mežos, parkos un dārzos, izvēloties lielu koku, kas bieži atrodas ūdenstilpes vai ceļa tuvumā. Riesta laikā tēviņi kļūst viens pret otru agresīvi, tie mēdz, sitot spārnus, lekt viens otram virsū, cenšoties aizbiedēt pretinieku. Lai pievērstu mātītes uzmanību, tēviņš no krūtīm plūc spalvas un veic augstus, spēcīgus lidojumus. Mātīte būvē diezgan nekārtīgu un vaļīgu ligzdu, kas atrodas uz koku zariem. Būvniecībai materiālu pienes tēviņš, tie ir dažādi zariņi un zāļu stiebri. Aprīlī dēj 1 - 2 baltas olas, bet gadā ir divi dējumi. Perē abi vecāki, kā arī par putnēniem rūpējas abi vecāki. Inkubācijas periods ilgst 17 - 19 dienas. Jaunie putni sāk lidot 33 - 34 dienu vecumā. Pirmās dienas putnēni tiek baroti ar "baložu pienu" jeb "guzas pienu" - īpašu substanci, kas izstrādājas gremošanas trakta augšgalā esošajos kakla dziedzeros. Šī barība ir trekna un barojoša, tāpēc putnēni ātri aug. Tā kā pirmais dējums ir agri pavasarī, kad kokiem vēl nav lapu, dējumu bieži izposta kraukļi. Reizēm putnēni, lai izdzīvotu, ligzdu pamet pirms sākuši lidot - jau apmēram 20 dienu vecumā.

Sistemātika

Lauku balodim ir 6 pasugas:

  • Azoru lauku balodis (Columba palumbus azorica)
  • Āzijas lauku balodis (Columba palumbus casiotis)
  • Eiropas lauku balodis (Columba palumbus palumbus)
  • Irānas lauku balodis (Columba palumbus iranica)
  • †Madeiras lauku balodis (Columba palumbus maderensis)
  • Ziemeļāfrikas lauku balodis (Columba palumbus excelsa)


lv.wikipedia.org

Lauku balodis

Kods: D-0231-08
Autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2008. gada 28. jūnijā
S 2000 x 1334 px
2.73 MB
M 1921 x 1285 px
16.26 x 10.85 cm / 300 dpi
REDZĒT licence
Bezmaksas komerciālai lietošanai
Saņem ATLAIDI iegādājoties vairākus foto uzreiz.
Raksti ATLAIDE un izvēlēto FOTO KODUS uz info@redzet.eu
Ja vēlaties atbalstīt portālu www.redzet.eu
ar savu brīvprātīgo ziedojumu tā attīstībai
Šī vietne izmanto sīkdatnes lai uzlabotu vietnes lietošanas pieredzi un nodrošinātu tās darbību un funkcionalitāti.
Sapratu
Priecājamies dalīties ar savām fotogrāfijām!

Turpināt lejuplādēt

Ja vēlaties atbalstīt portālu ar savu brīvprātīgo ziedojumu tā attīstībai:
PayPal:
vai
Bankas pārskaitījums:
Aija Pastare
Konts: LV13HABA0551043352866