0
info@redzet.eu

Daba » Dabas takas

Kubeseles dabas takaSaulstaru klintis un ala
Lasīt aprakstu
Kubeseles dabas taka, Kubeseles dabas un vēstures taka, Taka

Kubeseles dabas taka

Kods: A-097-21
Fotogrāfijas autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2021. gada 21. jūlijā
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
304 KB
L 6000 x 4000 px
50.8 x 33.87 cm / 300 dpi
22.6 MB
REDZĒT licence
Bezmaksas komerciālai lietošanai
Ja vēlaties atbalstīt portālu www.redzet.eu
ar savu brīvprātīgo ziedojumu tā attīstībai

Kubeseles dabas taka

Kods: A-097-21
Fotogrāfijas autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2021. gada 21. jūlijā
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
304 KB
L 6000 x 4000 px
50.8 x 33.87 cm / 300 dpi
22.6 MB
REDZĒT licence
Bezmaksas komerciālai lietošanai
Ja vēlaties atbalstīt portālu www.redzet.eu
ar savu brīvprātīgo ziedojumu tā attīstībai

Kubeseles dabas un vēstures taka saglabājusi pirmatnējo dabas mežonīgo pieskārienu. Visas takas garumā ikviens ceļinieks var apskatīt dabas veidotos objektus – koku saknes, kas līdzinās skulptūrām, kritušo koku zaru žuburus, kas atgādina briežu ragu vijumu, Runtiņupītes vieglo, bet mērķtiecīgo tecējumu gar majestātiskiem iežiem. Lielais akmens Gaujas krastā, plostnieku enkurkluči, Kubeseles ala, Kubeseles pilskalns, Krimuldas baznīca un leģendām apvītais Kaupo vārds. Tik dažādu stāstu, ko iepazīt un tik daudz vēsturisko liecību, ko apskatīt.

Kubeseles dabas un vēstures taka atrodas Krimuldas novadā pie Krimuldas baznīcas. Taka izveidota 2002. gadā Gaujas Nacionālā parka administrācijai sadarbojoties ar Krimuldas pagasta padomi, Krimuldas evaņģēliski luterisko draudzi, vietējiem uzņēmējiem un skolu audzēkņiem. 2019. gadā Krimuldas novada pašvaldība sadarbībā ar Dabas aizsardzības pārvaldi, Krimuldas baznīcas draudzi un Dabas aizsardzības fonda līdzfinansējumu īsteno projektu “Īpaši aizsargājamo dabas teritoriju un bioloģiskās daudzveidības saglabāšana un aizsardzība Kubeseles dabas takā” (Projekta Reģ. Nr.1-08/278 /2018, līguma nr.: 1-20/155)”, kura ietvaros atjaunota takas infrastruktūra – kāpnes, tiltiņi, informācijas stendi. Kubeseles dabas un vēstures taka ir lokveida, ar atgriešanos sākuma punktā. Tās garums ir 3,6 km un pastaigas ilgums aptuveni 2h. Grūtības pakāpe – vidēji sarežģīta.

Projekts tiek īstenots ar Latvijas vides  aizsardzības fonda (LVAF) finansējumu.
www.krimulda.lv

Kubeseles dabas un vēstures taka saglabājusi pirmatnējo dabas mežonīgo pieskārienu. Visas takas garumā ikviens ceļinieks var apskatīt dabas veidotos objektus – koku saknes, kas līdzinās skulptūrām, kritušo koku zaru žuburus, kas atgādina briežu ragu vijumu, Runtiņupītes vieglo, bet mērķtiecīgo tecējumu gar majestātiskiem iežiem.

Apskates objekti takā:

  • Krimuldas baznīca celta 1206. gadā un ir vecākā baznīca Latvijā, kura darbojas un ir atvērta 24/7. Apskate pret ziedojumiem.
  • Netālu no baznīcas atrodas Kaupo Lilijas labirints un piemiņas akmens latviešu rokrakstu literatūras pārstāvim, Krimuldas draudzes skolas skolotājam J.N. Ramanim. Labirints kristīgajā pasaulē jau izsenis simbolizē cilvēka ceļu pie Dieva.
  • Šķērsojot Runtiņu par pusloka tiltiņu, pa labi atrodas Ceļinieka namiņš, kura pagrabstāvā ir apskatāma ekspozīcija “Krimuldas vēstures lappuses. 13.–19. gs.”. Ceļinieka namiņā ikviens ceļotājs pa ziedojumiem var pacienāties ar tēju.
  • No Ceļinieka namiņa skatam paveras Kubeseles pilskalns, uz kura 1775. gadā zviedru izcelsmes barons Magnuss fon Helmersens, toreizējais Krimuldas muižas īpašnieks,  uzcēla mācītāja māju.
  • Šķērsojot Runtiņupīti, apskatāms Turaidas lībiešu valdnieka Kaupo kapa iespējamais uzkalniņš ar tēlnieces Gaidas Grundbergas veidoto piemiņas zīmi.
  • Netālu no piemiņas vietas atrodas Kubeseles jeb Runtiņala, kas atgādina lielu istabu ar 1,3 m platām durvīm. Ala ir aizsargājams ģeoloģisks objekts.
  • Taka aizlīkumo mežā gar Runtiņupīti līdz Saulstaru alai un klintīm.  Ala ir aizsargājams ģeoloģisks objekts – aizliegts rāpties pa smilšakmens atsegumu un iet iekšā alā.
  • Netālu no Runtiņa upītes ietekas Gaujā atrodas Lielais akmens jeb Runtiņa avotakmens. Pie akmens iztek spēcīgs avots un skatāmi Gaujas plostnieku darba liecinieki – betona enkurkluči.
  • Taka turpinās mežā, kur starp kokiem var saskatīt Gaujas kapus, kā arī Batariņa tipa uzkalniņus un Veco Baronu kapsētu.
  • Iznākot no meža, labajā pusē skatam paveras skaista ainava ar majestātisko Krimuldas baznīcu.
www.daba.gov.lv
Šī vietne izmanto sīkdatnes lai uzlabotu vietnes lietošanas pieredzi un nodrošinātu tās darbību un funkcionalitāti.
Sapratu
Priecājamies dalīties ar savām fotogrāfijām! (Par mums)

Turpināt lejuplādēt

Portāla darbību varat atbalstīt, nopērkot kādu no fotogrāfijām augstākā kvalitātē vai ar brīvprātīgo ziedojumu:
PayPal:
vai
Bankas pārskaitījums:
Aivars Gulbis
Konts: LT503250065545151024
REVOLT21