0
info@redzet.eu

Valstis » Valstis » Izraēla

Cfatas pilsētas ainavaIzraēlas ainava
Lasīt aprakstu
Kineretas ezers, Galilejas jūra vai Tibērija ezers, Ģenecaretes ezers, Ezers, Izraēla

Kineretas ezers

Kods: IL-293-07
Autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2007. gada 24. septembrī, Izraēlā
S 2000 x 1333 px
1.55 MB
M 3000 x 2000 px
25.4 x 16.93 cm / 300 dpi
L 3729 x 2486 px
31.57 x 21.05 cm / 300 dpi
4.5 MB
REDZĒT licence
Bezmaksas komerciālai lietošanai
Saņem ATLAIDI iegādājoties vairākus foto uzreiz.
Raksti ATLAIDE un izvēlēto FOTO KODUS uz info@redzet.eu
Ja vēlaties atbalstīt portālu www.redzet.eu
ar savu brīvprātīgo ziedojumu tā attīstībai

Nosaukumi    Kineretas ezers, Galilejas jūra, Tibērija ezers, Ģenecaretes ezers

Atrodas     Izraēla
Platība    166 km2
Lielākais garums    21 km
Vidējais dziļums    25,6 m
Lielākais dziļums    43 m
Tilpums    4 km3
Augstums vjl    -209 m
Izteka    Jordāna

Kinnerets, zināma arī kā Galilejas jūra un Tibērija ezers (ivritā: ים כנרת) ir vienīgais saldūdens ezers Izraēlā. Pasaulē viszemāk novietotais saldūdens ezers (Antarktīdā nesen atklātais zemledus ezers — Vostokas ezers — atrodas zemāk) un otrs zemāk novietotais ezers aiz Nāves jūras. Ap ezeru, ir iekārtotas daudzas ērtas pludmales, un tās apkārtnē atrodas ne mazums vēsturisku, arheoloģisku, atpūtas un reliģisku objektu un vietu, kas piesaista dažāda vecuma un interešu cilvēkus.

Ģeogrāfija un ģeoloģija
Ezerā zem ūdens līmeņa ietek vairāki avoti, taču galvenā ieteka ir Jordānas upe, kas tek cauri ezeram uz dienvidiem, uz Nāves jūru. Ezers atrodas Jordānas rifta ielejā — tektoniskā lūzuma zonā. Ezera zonā notiek zemestrīces un pagātnē arī vulkāniskās aktivitātes.

Tā kā ezers atrodas dziļā ielejā un ap to ir kalni, uz ezera notiek spēcīgas vētras. Bībelē ir minēts stāsts par Jēzu, kas spējis apturēt šajā ezerā vētru. Bagāts ar zivīm.

Vēsture
Kinnereta apkaime senos laikos bija turīgs lauksaimnieciskais reģions ar plaukstošām pilsētām. Jozefs Flāvijs apraksta, ka ezerā notikusi intensīva zveja, te kopā bijušas 230 zvejas laivas.

Liela daļa Jēzus Kristus sludināšanas notika ap Kinnereta ezeru. Viņa laikā ezera piekraste bija blīvi apdzīvota, šeit notika rosīga tirdzniecība un zveja. Vairāku Jēzus apustuļi pirms pievēršanās kristietībai, bija saistīti ar Kinneretu. Kalna sprediķis notika no paugura ezera krastā. Jēzus esot staigājis pa ezera virsmu, šeit nomierinājis vētru, pabarojis piecus tūkstošus cilvēku.

135. gadā notika otrā lielā jūdu sacelšanās pret romiešiem, kas tika apspiesta. Pēc tam romieši aizliedza ebrejiem atrasties Jeruzālemē un par ebreju kultūras centru kļuva Kinnereta ezera apkaime, jo sevišķi Tibērija.

Bizantijas impērijas laikā ezers kļuva par svētceļotāju gājienu galapunktu un ezera apkaimē attīstījās īsta tūrisma industrija ar noteiktiem pakalpojumu komplektiem, viesnīcu un ēstuvju ķēdēm.

Pēc tam, ka Bizantija zaudēja kontroli pār teritorijām ap ezeru, ezera nozīme samazinājās. Kinnereta ezers nokļuva Umajādu klifāta un tam sekojošo musulmaņu impēriju kontrolē. Ezera apkaimes pilsētas pakāpeniski tika pamestas, izņemot Tibēriju. 1187. gadā Saladinam izdevās sakaut kristiešu armijas lielā mērā pateicoties tieši faktam, ka viņš bija nogriezis kristiešiem ceļu pie šī saldūdens ezera.

1909. gadā pirmie ebreju ieceļotāji pie ezera nodibināja pirmo kibucu, kas ieceļotājiem mācīja lauksaimniecības zināšanas. Ezera apkaime kļuva par kibucu attīstības šūpuli un arī par cionisma ideoloģijas rašanās vietu.

1947. gadā visa ezera teritorija tika iekļauta jaunveidotajā ebreju valstī — Izraēlā. Jau 1948. gadā Sīrija ieņēma ezera ziemeļaustrumu piekrasti, taču 1967. gadā, okupējot Golānas augstienes, Izraēla atguva kontroli pār visu ezeru, taču Sīrija vēl šodien uzskata, ka šī ezera daļa ir Sīrijas teritorija.

1964. gadā sākās ezera ūdens piegāde Izraēlas lielajām pilsētām un tagad ezers ir viens no galvenajiem saldūdens avotiem Izraēlā, tas tiek piegādāts arī Jordānijai. Tas ir novedis pie ezera līmeņa pazemināšanās.

Mūsdienās nozīmīgākais ezera apkaimes iedzīvotāju ienākumu avots atkal ir tūrisms. Kinnereta ezera apkaimē atrodas kūrorti, uz kuriem atpūsties dodas Izraēlas iedzīvotāji un arī ārvalstu tūristi. Miljoniem cilvēku apmeklē ar kristietības vēsturi saistītos pieminekļus ezera apkaimē. Ezerā joprojām notiek zveja, ap to tiek audzēti augļi, jo sevišķi banāni.

Kineretas ezers

Kods: IL-293-07
Autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2007. gada 24. septembrī, Izraēlā
S 2000 x 1333 px
1.55 MB
M 3000 x 2000 px
25.4 x 16.93 cm / 300 dpi
L 3729 x 2486 px
31.57 x 21.05 cm / 300 dpi
4.5 MB
REDZĒT licence
Bezmaksas komerciālai lietošanai
Saņem ATLAIDI iegādājoties vairākus foto uzreiz.
Raksti ATLAIDE un izvēlēto FOTO KODUS uz info@redzet.eu
Ja vēlaties atbalstīt portālu www.redzet.eu
ar savu brīvprātīgo ziedojumu tā attīstībai
Šī vietne izmanto sīkdatnes lai uzlabotu vietnes lietošanas pieredzi un nodrošinātu tās darbību un funkcionalitāti.
Sapratu
Priecājamies dalīties ar savām fotogrāfijām!

Turpināt lejuplādēt

Ja vēlaties atbalstīt portālu ar savu brīvprātīgo ziedojumu tā attīstībai:
PayPal:
vai
Bankas pārskaitījums:
Aija Pastare
Konts: LV13HABA0551043352866