0
info@redzet.eu

Daba » Ainava » Mežs

Langervaldes meža skulptūrasKailcirtes panorāma, priežu jaunaudze un apses
Lasīt aprakstu
Kailcirte, Kailcirte, Mežs

Kailcirte

Kods: A-361-19
Autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2019. gada 3. jūnijā
S 2000 x 1333 px
2.32 MB
M 3000 x 2000 px
25.4 x 16.93 cm / 300 dpi
L 6000 x 4000 px
50.8 x 33.87 cm / 300 dpi
18.4 MB
REDZĒT licence
Bezmaksas komerciālai lietošanai
Saņem ATLAIDI iegādājoties vairākus foto uzreiz.
Raksti ATLAIDE un izvēlēto FOTO KODUS uz info@redzet.eu
Ja vēlaties atbalstīt portālu www.redzet.eu
ar savu brīvprātīgo ziedojumu tā attīstībai

Kailcirte ir ciršanas veids, kad mežaudze tiek novākta vienā paņēmienā. Pēc kailcirtes mežs tiek atjaunots mākslīgi (stādot vai sējot) vai dabiski. Maksimālā kailcirtes platība ir ierobežota. Silā, mētrājā, lānā, damaksnī, vērī un gāršā nav atļautas kailcirtes, kuru platība ir lielāka par 5 hektāriem. Pārējos meža tipos kailcirtes platība nedrīkst pārsniegt 2 hektārus. Silā, mētrājā un lānā – sausieņu meža tipos, kur vienīgā pieļaujamā koku suga ir priede, kailcirtes platību var palielināt līdz 10 hektāriem, ja tiek saglabāti ne mazāk kā 20 priedes sēklas koku (sēklas ražojoši, dzīvotspējīgi koki ar taisniem stumbriem un labi attīstītiem vainagiem) katrā cirsmas platības hektārā.
www.silava.lv


Kailcirte ir viens no meža galvenās izmantošanas veidiem, kad mežizstrādes rezultātā audzes šķērslaukums tiek samazināts zem kritiskā. Pēc kailcirtes veikšana bez meža atjaunošanas vairs nav iespējama meža audzēšana.

No dabas aizsardzības viedokļa kailcirte ir līdzīga dabiskajiem procesiem dabā, piemēram,vējgāzēm vai meža ugunsgrēkiem. Vienīgā atšķirība – veicot kailcirti, tiek izvesti visi kokmateriāli, un īpašnieks gūst peļņu, taču vējgāzēs kokmateriāli paliek mežā sapūt, palielinot meža ekoloģisko vērtību. Atmirusī koksne  ir svarīga dažādām kukaiņu sugām.

Kailcirtes nodrošina iespēju mežam atjaunoties ar saulmīļu koku sugām, piemēram, priedi un ozolu. Tas ir svarīgi, jo šie koki nodrošina dzīvotni citām koku sugām. Šīs abas sugas nevar atjaunoties zem segaudzes vainagu klāja. Braucot pa Rīgas – Tallinas šoseju, lielā platībā ir apskatāms neveiksmīgs mēģinājums atjaunot mežu ar priedi. Jaunās priedītes paaugā pēctam nonīkst lielo priežu apēnojuma dēļ. Jāpiebilst gan, ka ne visi gadījumi ir neveiksmīgi Zviedrijā ir apskatāmas priežu audzes, kas atjaunojušās zem valdaudzes.

Otrs biežāk lietotais galvenās cirtes veids ir izlases cirte, kad audze tiek nocirsta vairākos piegājienos. Izlases cirtes priežu audzēs veicina egļu audžu veidošanos, kā tas ir noticis, piemēram, Gaujas nacionālajā parkā. Egļu audzes salīdzinājumā ar priežu audzēm, kam parasti ir bagātīgs pamežs, nodrošina krietni mazāku bioloģisko daudzveidību. Tās arī maina ainavu.

Šobrīd normatīvie akti aizliedz kailcirtes ozolu audzēs, lai aizsargātu šīs bioloģiski vērtīgās audzes, taču ir atļautas izlases cirtes. Rezultātā pēc pirmā koku ciršanas paņēmiena veikšanas uzlabojas gaismas apstākļi un sāk augt egle, kas ir ēncietīga. Savukārt, gaismas intensitāte veselīgai ozolu reģenerācijai ir par mazu. Lai patiešām veiksmīgi varētu saglabāt ozolu audzes, tās būtu jāatļauj cirst kailcirtē ar nosacījumu, ka pēctam atkal ozoli tiek iestādīti no jauna. Tādējādi veidotos dažādu vecumu ozolu audžu mozaīka, kas ir ieguvums dabai. Savukārt, meža industrija iegūtu ozola koksni.

Kailcirtes priekšrocības ir būtiskas no ekonomiskā viedokļa. Mežizstrādes izmaksas ir mazākas, jo nav jācenšas netraumēt atstājamos kokus. Kailcirte ir efektīvāka, jo noteikta apjoma kokmateriālu iegūšanai ir jācērt līdz par trīs reizēm mazāka platība. Pēc kailcirtes meža īpašnieks var izmantot selekcionētu stādmateriālu, lai veicinātu nākamās audzes ražību.
latvijasmezs.lv

Kailcirte

Kods: A-361-19
Autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2019. gada 3. jūnijā
S 2000 x 1333 px
2.32 MB
M 3000 x 2000 px
25.4 x 16.93 cm / 300 dpi
L 6000 x 4000 px
50.8 x 33.87 cm / 300 dpi
18.4 MB
REDZĒT licence
Bezmaksas komerciālai lietošanai
Saņem ATLAIDI iegādājoties vairākus foto uzreiz.
Raksti ATLAIDE un izvēlēto FOTO KODUS uz info@redzet.eu
Ja vēlaties atbalstīt portālu www.redzet.eu
ar savu brīvprātīgo ziedojumu tā attīstībai
Šī vietne izmanto sīkdatnes lai uzlabotu vietnes lietošanas pieredzi un nodrošinātu tās darbību un funkcionalitāti.
Sapratu
Priecājamies dalīties ar savām fotogrāfijām!

Turpināt lejuplādēt

Ja vēlaties atbalstīt portālu ar savu brīvprātīgo ziedojumu tā attīstībai:
PayPal:
vai
Bankas pārskaitījums:
Aija Pastare
Konts: LV13HABA0551043352866