0
info@redzet.eu

Daba » Gadalaiki » Ziema

Dvīņu skudrupūžņiMežs atkal sniega rotā
Lasīt aprakstu
Jaunās priedītes sniega mētelīšos, Parastā priede (Pinus sylvestris), Mežs, Sniegs

Jaunās priedītes sniega mētelīšos

Kods: A-025-21-AM
Fotogrāfijas autors: Ausma Melluma
Bildēts 2021. gada 7. martā
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
272 KB
S 1748 x 1165 px
14.8 x 9.87 cm / 300 dpi
MB
M 3000 x 2000 px
25.4 x 16.93 cm / 300 dpi
L 6000 x 4000 px
50.8 x 33.87 cm / 300 dpi
18.7 MB
REDZĒT licence
Bezmaksas komerciālai lietošanai
Saņem ATLAIDI iegādājoties vairākus foto uzreiz.
Raksti ATLAIDE un izvēlēto FOTO KODUS uz info@redzet.eu
Ja vēlaties atbalstīt portālu www.redzet.eu
ar savu brīvprātīgo ziedojumu tā attīstībai
 Parastā priede
Pinus sylvestris 
 Valsts     Augi (Plantae)
 Nodalījums  Kailsēkļi (Pinophyta)
 Klase  Skujkoku klase (Pinopsida)
 Rinda  Priežu rinda (Pinales)
 Dzimta  Priežu dzimta (Pinaceae)
 Ģints  Priedes (Pinus)
 Suga Parastā priede (P. sylvestris)
Parastā priede (Latīniski: Pinus sylvestris L.;  angliski: Scots Pine; vāciski: Gemeine Kiefer; krievu: сосна обыкновенная)

Apraksts:
Liels (ga 5-30 m, retāk līdz 45 m) priežu dzimtas koks. Vainaga forma un zarojums variē atkarībā no augšanas atklātā vietā vai mežā. Miza brūna, krevaina. Skujas (ga 4-8 cm) pa 2 īsvasas galā. Pumpuri sveķaini, skujas ar sveķu ailēm. Čiekurs (sievišķā ziedkopa) ieapaļš, pirms apputeksnēšanas iesārts, tad zaļš, blīvs. Nogatavojoties sēklām, čiekurs pelēkbrūns (Ø ap 5 cm), čiekurzvīņas atliecas. Sēklas ar plēvjainu spārnu. Putekšņu nesēji (vīrišķā ziedkopa) ovāli, dzelteni, atrodas zaru galos. Čiekuri ienākas otrajā gadā pēc apputeksnēšanās.

Izplatība:
Diezgan plaši Eirāzijā.
Latvijā ļoti bieži visā teritorijā.

Biotopi:
Aug tīraudzēs un mistrojumā. Galvenā koku suga Latvijas mežos (ap 40% mežu kopplatības). Valdošā suga silā, lānā, mētrājā, slapjajā mētrājā, grīnī un purvājā. Daudzu boreālo skujkoku mežu klases (Cl. Vaccinio-Piceetea, All. Dicrano-Pinion) augu sabiedrību noteicošā suga.

Īpašas norādes:
Rūpnieciski nozīmīgs koks.
www.latvijasdaba.lv


Parastā priede (Pinus sylvestris) ir vienmāju priežu dzimtas skujkoks. Pasaulē ir 110 priežu dzimtas sugas, bet Latvijā savvaļā ir sastopama tikai parastā priede. Tā ir vispopulārākā koku suga Latvijā.


Parastā priede (priede) mūžzaļš 1.lieluma vienmājas skuju koks ar taisnu slaidu stumbru un spēcīgu sakņu sistēmu. Sakņu sistēmu veido gara mietsakne ar sānsaknēm, līdz ar to priede ir vēja izturīga. Miza stumbra augšdaļā gluda sarkanbrūna, apakšdaļā tā kļūst par pelēkbrūnu krevi. Skujas 3-7 cm garas zilganzaļas aug pa divām uz īsvasas, pie koka paliek 2-3 gadus. Priede ir Latvijā visizplatītākā koku suga, priežu audzes aizņem 38% no mežu kopplatības. Priedei ir plaša ekoloģiskā amplitūda, tā aug gan nabadzīgās smilts augsnēs, gan slapjās kūdras augsnēs. Auglīgās augsnēs priede aug zaraina un līdz ar to tā ir mazvērtīga. Vislabāk priede aug viegli mālainā smilts augsnē, kur tā var sasniegt pat 40 metru augstumu. Augstākās priedes Latvijā sastopamas Tērvetes dižsilā (Ds) 46m. Priedes mūža ilgums var sasniegt 350 gadus. Priedes aug gan tīraudzēs, gan mistraudzēs kopā ar egli, bērzu, retāk ar ozolu, apsi un citām lapu koku sugām. Tīraudzes parasti veido nabadzīgajās smilts augsnēs un slapjās kūdras augsnēs.

Priede zied maija beigās- jūnija sākumā. Pēc ziedēšanas izveidojas čiekura aizmetnis, kas sāk augt nākošajā gada un jūlijā izveidojas par nobriedušu čiekuru zaļā krāsā, kas oktobrī nobrūnē. Sēklas nogatavojās novembrī un izbirst nākamā gada aprīlī – jūnijā, t.i. trešajā gadā pēc ziedēšanas. Katrai sēklai ir lidspārniņš un tās izplatās ar vēja palīdzību.

Priede augot katru gadu veido vienu zaru mieturi, tāpēc jaunajām priedēm pēc to skaita var noteikt vecumu. Priede ir izteikta saulmīļu suga tā neaug apēnotās, tumšās vietās, bet tiecas pēc gaismas. Priedes stumbrā katru gadu izveidojas labi saskatāma gadskārta, pēc tām var noteikt koka vecumu. Priedes koksne ir sveķaina, izturīga ar labām mehāniskajām īpašībām, to izmanto celtniecībā, mēbeļrūpniecībā, celulozes ieguvei. Jau daudzus gadsimtus atpakaļ Latvijā augošo priedi tās koksnes kvalitātes un slaido stumbru dēļ bija iecienījuši svešzemju tirgotāji un to pazina kā Rīgas priedi (Pinus sylvestris var. Rigensis L.).

Latvijā priedes ciršanas vecums (cirtmets) ir I-III bonitātes audzēs 101 gads, IV un V bonitātes audzēs 121 gads.
www.mezataksacija.lv

Priežu pumpuru preparātiem piemīt dezinficējošas un diurētiskas īpašības, bez tam tie sekmē atkrēpošanu. Tēju un uzlējumu lieto klepus un augšējo elpošanas ceļu iekaisumu slimību ārstēšanai. Ārīgi lieto inhalācijām, peldēm, kā arī nervu, sirds un asinsvadu slimību ārstēšanai. Priežu skujas izmanto vitamīnu dzērienu pagatavošanai un karotīna iegūšanai. Skuju ēterisko eļļu lieto ārīgi ierīvējumos pret podagru un reimatismu. Tā ietilpst arī preparāta pinabīna sastāvā. Tēju gatavo, ņemot 1 ēdamkaroti drogas uz 1 glāzi verdoša ūdens. No parastās priedes iegūst terpentīnu, balzamu, kolofoniju, darvu, ogli un citus produktus, kurus izmanto kā medicīnā, tā arī citās tautas saimniecības nozarēs. Terpentīns ietilpst dažādu preparātu, piemēram, olimetīna, enatīna un citu preparātu sastāvā. No terpentīna gatavo terpīnhidrātu, kamparu un dažādas smaržas, kuras izmanto parfimērijā. Kolofoniju un priežu balzamu lieto plāksteros. Darvu izmanto medicīnā kā dezinficējošu līdzekli pret dažādām ādas slimībām. Terpentīnu inhalāciju veidā lieto augšējo elpošanas ceļu iekaisumu un kā dezinficējošu un atkrēpošanas līdzekli bronhītu ārstēšanai. To izmanto dažādās ziedēs kā kairinošu un sāpes atvelkošu līdzekli. Aktivēto ogli lieto kā absorbentu pret rūgšanas un pūšanas procesiem zarnās, gāzu uzkrāšanos, saindēšanos ar alkaloīdiem un citām vielām, lai gan praktiski šim nolūkam izlieto galvenokārt bērzu, liepu vai citu lapu koku ogli. Priežu pumpuri ietilpst dažu jaukto tēju sastāvā.
lv.wikipedia.org

 

Jaunās priedītes sniega mētelīšos

Kods: A-025-21-AM
Fotogrāfijas autors: Ausma Melluma
Bildēts 2021. gada 7. martā
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
272 KB
S 1748 x 1165 px
14.8 x 9.87 cm / 300 dpi
MB
M 3000 x 2000 px
25.4 x 16.93 cm / 300 dpi
L 6000 x 4000 px
50.8 x 33.87 cm / 300 dpi
18.7 MB
REDZĒT licence
Bezmaksas komerciālai lietošanai
Saņem ATLAIDI iegādājoties vairākus foto uzreiz.
Raksti ATLAIDE un izvēlēto FOTO KODUS uz info@redzet.eu
Ja vēlaties atbalstīt portālu www.redzet.eu
ar savu brīvprātīgo ziedojumu tā attīstībai
Šī vietne izmanto sīkdatnes lai uzlabotu vietnes lietošanas pieredzi un nodrošinātu tās darbību un funkcionalitāti.
Sapratu
Priecājamies dalīties ar savām fotogrāfijām!

Turpināt lejuplādēt

Ja vēlaties atbalstīt portālu ar savu brīvprātīgo ziedojumu tā attīstībai:
PayPal:
vai
Bankas pārskaitījums:
Aija Pastare
Konts: LV13HABA0551043352866