0
info@redzet.eu

Ziepju burbuļi

Fotosesija ar ziepju burbuļiem
Lasīt aprakstu
Fotosesija ar ziepju burbuļiem, Meitene, Fotosesija, Portrets, Ziepju burbuļi

Fotosesija ar ziepju burbuļiem

Kods: DA-337-08
Autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2008. gada 26. jūlijā
Ja vēlaties atbalstīt portālu www.redzet.eu
ar savu brīvprātīgo ziedojumu tā attīstībai

Ziepju burbuļi ir ļoti plānas ziepju ūdens kārtiņas, kuri veido sfēras ar zaigojošu virsmu. Ziepju burbuļi parasti eksistē tikai īsu brīdi un tie beidz pastāvēt, kad tie nonāk saskarē ar citiem objektiem vai arī iekšējais virsmas spraigums to saplēš. Ar ziepju burbuļiem parasti spēlējas bērni, bet arī dažādos priekšnesumos, kuri domāti gada gājumā vecāku cilvēku izklaidei, tie tiek izmantoti kā šova elementi. Ziepju burbuļu izpēte palīdz zinātniekiem atrisināt dažādas matemātiskas problēmas, kā arī telpas izpētē.

Ziepju burbuļi var eksistēt tikai tāpēc, ka šķidruma (parasti ūdens) virsmas slānim piemīt virsmas spraigums. Līdz ar to ziepju burbuļa slānis uzvedās kā elastīga loksne. Lai gan burbuļus var veidot no tīra šķidruma, parasti tam piejauc, piemēram, ziepes, lai burbuļi būtu stabilāki. Parasti sabiedrībā valda nepareizs priekšstats, ka ziepes nodrošina ūdens virsmas spraigumu. Patiesībā ziepes darbojas pretēji, samazina ūdens virsmas spraigumu aptuveni par vienu trešdaļu. Ziepes nepadara ziepju burbuļus izturīgākus, bet gan tikai nostabilizē. Šis process ir pazīstams kā Marangoni efekts. Kad ziepju plēvīte tiek nostiepta, tad ziepju koncentrācija uz virsmas samazinās, kas savukārt palielina virsmas spraigumu. Tādā veidā ziepes padara izturīgākas burbuļa vājās daļas un nodrošina, lai burbuļi neizplestos lielāki. Papildus ziepes nodrošina lēnāku šķidruma iztvaikošanu, kas ļauj ziepju burbuļiem ilgāk eksistēt, lai gan šis efekts ir samērā mazs.

Ir izgudroti arī krāsaini ziepju burbuļi. Lai iegūtu perfektus krāsainus ziepju burbuļus, rotaļlietu izgudrotājs Tim Kehoe cīnījās 11 gadus. Lieta tāda, ka nevar vienkārši piejaukt krāsu ziepjūdenim, jo burbulim pārplīstot krāsviela paliek un izsmērējas. Bet Timam tomēr bija sapnis paveikt neiespējamo - izveidot krāsainus burbuļus, kas neatstāj pleķus.

 Desmit gadus no vietas viņš jauca, vārīja un maisīja dažnedažādas vielas un krāsas, bet tomēr rezultāta nebija. Tad viņš nolēma paaicināt talkā ķīmiķi. Pēc ilgiem eksperimentiem viņi radīja risinājumu - speciālas nestabilas struktūras krāsu molekulas. Un nu mums būs pieejami koši, vienkrāsaini ziepju burbuļi. Zili, zaļi, melni, rozā. Skats esot nepārspējams, jo mūsu prātiņš īsti nesaprot notiekošo - esam pārak pieradinājuši sevi pie fakta, ka ziepju burbuļi ir caurspīdīgi.

 Taču krāsainie burbuļi ir tikai... ziepju burbuļi. Galvenais atklājums ir šīs krāsu molekulas, kuru izmantošana paver jaunas neticamas iespējas. Piemēram, izzūdoša matu krāsa, ziepes, zobu pastas, īslaicīgas sienu krāsas un daudz, daudz citu ideju.

lv.wikipedia.org
kakao.lv

Fotosesija ar ziepju burbuļiem

Kods: DA-337-08
Autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2008. gada 26. jūlijā
Ja vēlaties atbalstīt portālu www.redzet.eu
ar savu brīvprātīgo ziedojumu tā attīstībai
Šī vietne izmanto sīkdatnes lai uzlabotu vietnes lietošanas pieredzi un nodrošinātu tās darbību un funkcionalitāti.
Sapratu
Priecājamies dalīties ar savām fotogrāfijām!

Turpināt lejuplādēt

Ja vēlaties atbalstīt portālu ar savu brīvprātīgo ziedojumu tā attīstībai:
PayPal:
vai
Bankas pārskaitījums:
Aija Pastare
Konts: LV13HABA0551043352866