0
info@redzet.eu

Dzīvnieki » Mājdzīvnieki » Zirgi

Šetlandes poniji Zamira un Zorāns, mini ZOO "Lauku sēta"Miniatūrais zirgs, mini ZOO "Lauku sēta"
Lasīt aprakstu
Falabella ķēve Olīvija, mini ZOO "Lauku sēta", Miniatūrais zirgs, Falabella, Mini ZOO "Lauku sēta"

Falabella ķēve Olīvija, mini ZOO "Lauku sēta"

Kods: D-013-23-AM
Fotogrāfijas autors: Ausma Melluma
Bildēts 2023. gada 20. aprīlī
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
331 KB
L 6000 x 4000 px
50.8 x 33.87 cm / 300 dpi
REDZĒT licence
Bezmaksas komerciālai lietošanai
Ja vēlaties atbalstīt portālu www.redzet.eu
ar savu brīvprātīgo ziedojumu tā attīstībai

Falabella ķēve Olīvija, mini ZOO "Lauku sēta"

Kods: D-013-23-AM
Fotogrāfijas autors: Ausma Melluma
Bildēts 2023. gada 20. aprīlī
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
331 KB
L 6000 x 4000 px
50.8 x 33.87 cm / 300 dpi
REDZĒT licence
Bezmaksas komerciālai lietošanai
Ja vēlaties atbalstīt portālu www.redzet.eu
ar savu brīvprātīgo ziedojumu tā attīstībai

Par miniatūro zirgu sauc ļoti maza auguma zirgu, tas ir mazāks par mazā auguma poniju, un bieži to proporcijas ir līdzīgākas zirgam nekā ponijam. Pie miniatūrajiem zirgiem tiek pieskaitīti tie zirgi vai poniji, kas ir mazāki par 86 cm skaustā. Miniatūrajiem zirgiem ir vairākas šķirnes.

Miniatūrais zirgs parasti ir ļoti draudzīgs un labprāt sadarbojas ar cilvēku. Lai gan tos bieži audzina kā mājas mīluļus, tomēr tie būtu jākopj un jāaudzina kā ikviens zirgs. Miniatūros zirgus bieži izskolo kā aklo cilvēku pavadoņus suņu vietā. Tādā gadījumā mazais zirgs bieži uzturas cilvēku mājoklī, tomēr laikā, kad tas nestrādā, tam būtu pēc iespējas biežāk jāatrodas ārā ganībās, kā arī tam ir vajadzīgs pietiekami plašs aploks, kur izskrieties.

Miniatūrie zirgi parasti ir ļoti izturīgi, bieži tie dzīvo ilgāk nekā lielo šķirņu zirgi. To dzīves garums parasti ir 25—30 gadi.

Miniatūrais zirgs
 Valsts     Dzīvnieki (Animalia)
 Tips  Hordaiņi (Chordata)
 Klase  Zīdītāji (Mammalia)
 Kārta  Nepārnadži (Perissodactyla)
 Dzimta  Zirgu dzimta (Equidae)
 Ģints  Zirgi (Equus)
 Suga  Mājas zirgs (Equus caballus)

Miniatūrais zirgs pasaulē
1978. gadā ASV nodibinājās Amerikas miniatūro zirgu asociācija (AMHA), lai nostiprinātu un attīstītu miniatūro zirgu šķirni Amerikā. ASV ir vēl otra organizācija, kas nodarbojas ar miniatūrajiem zirgiem — Amerikas miniatūro zirgu reģistrs (AMHR), kas ir viena no nodaļām Šetlandes poniju klubā, un tika nodibināta 1972. gadā, lai izveidotu patstāvīgu miniatūro zirgu reģistru. AMHA nepiereģistrē zirgus, kas ir lielāki skaustā par 86 cm. Toties AMHR ir divas miniatūro zirgu sekcijas; sekcija A apvieno zirgus, kas ir 86 cm augsti un mazāki, sekcija B apvieno zirgus, kas ir augumā starp 86—97 cm.

Pasaulē ir daudz dažādu miniatūro zirgu reģistru. Dažas organizācijas cenšas attīstīt miniatūro zirgu šķirnes ar proporcijām, kas raksturīgas zirgam. Citas toties veido šķirnes, kas atgādina mazus ponijus.

AMHA reģistrē miniarūros zirgus, kas atgādina zirgu, tas ir, tiek reģistrēti tādi miniatūrie zirgi, kuri fotogrāfijās, ja tam blakus neredz cilvēku, izskatās pēc zirga.

AMHR reģistrācijas stnadarti pieprasa zirgu, kas ir maza auguma, kura raksturs ir mierīgs, zirgam jābūt veselīgi veidotam: spēcīgam, izturīgam un uzmanīgam. Tam ir jābūt tempermentīgam, bet tas nedrīkst būt tramīgs.

Lielbritānijas miniatūro zirgu klubs (MHCGB) reģistrē miniatūros zirgus, kuru asinīs ir vismaz 50% vai vairāk Amerikas miniatūrā zirga asinis. Vienam no vecākiem ir jābūt AMHA reģistrētam.

Vēsture
Miniatūrie zirgi ir veidoti no vairākām šķirnēm. Daudzas poniju šķirnes tika selekcionētas un krustotas maza auguma virzienā. Bieži ir izmantots Šetlandes ponijs un Dartmūras ponijs. Kā arī krustojot ir izmantotas maza auguma zirgu šķirnes un maza auguma īpatņi.

17. gadsimtā Eiropā Habsburgu dinastija selekcionēja miniatūro zirgu šķirni. Tos lietoja kā mājas mīluļus. Ir saglabājušās rakstiskas ziņas no franču karaļa Luija XIV laikiem (1650. gads). Karaļa zoodārzā esot bijuši sīciņi un smalki zirdziņi. Angļu lēdija Estella Hopa kopā ar savām māsām selekcionēja miniatūros zirgus, izveidojot pārdomātu programmu. Bet ne visi miniatūrie zirgi bija karaļu mīļdzīvnieciņi. Daudzi tika lietoti smagam darbam Anglijas vidienē, Velsā un Skotijā. Ziemeļeiropas raktuvēs izmantoja mazos zirgus darbam pazemē.

Amerikas miniatūro zirgu izveidē papildus tradicionālajam Šetlandes ponijam ir lietotas tādas šķirnes kā Haknejas zirgs un Amerikas ponijs.

Argentīnā ir izveidota miniatūro zirgu šķirne falabella. Selekciju uzsāka Patriks Ņūels 1868. gadā, un darbu vēlāk turpināja Huans Falabella. Šķirnes izveidē ir izmantots Velsas ponijs, Šetlandes ponijs, maza auguma tīrasiņu zirgs un Argentīnas kriollo zirgs.

Dienvidāfrikā ir izveidota šķirne Dienvidāfrikas miniatūrais zirgs. Šķirnes izveide tika uzsākta 1945. gadā. To uzsāka Vainands de Vets no Lindlejas, lietojot divas Šetlandes ķēves un vienu ērzeli. Selekcijas ceļā tika iegūta miniatūro zirgu šķirne, kuras zirgi skaustā nav augstāki par 66 cm, šķirne tika apstiprināta 1991. gadā.

Pundurzirgi
Miniatūrie zirgi reizēm piedzimst par punduriem. Pundurzirgi kļūst par rekordistiem vismazāko zirgu sarakstos, bet tie nav piemēroti vaislai un selekcijai, jo pundurzirgiem ir nepareizas auguma proporcijas un noteikta rakstura veselības problēmas. Tādēļ miniatūro zirgu asociācijas nemēdz reģistrēt pundurzirgus.

Šobrīd pasaulē vismazākais zirgs ir pundurzirgs Sambelina, kuras augstums skaustā ir 43 cm, svars 27 kg. Sambelina ir populārs zirgs pasaulē, tomēr Sambelina nekad netiks izmantota vaislas programmās.
lv.wikipedia.org

Šī vietne izmanto sīkdatnes lai uzlabotu vietnes lietošanas pieredzi un nodrošinātu tās darbību un funkcionalitāti.
Sapratu
Priecājamies dalīties ar savām fotogrāfijām! (Par mums)

Turpināt lejuplādēt

Portāla darbību varat atbalstīt, nopērkot kādu no fotogrāfijām augstākā kvalitātē vai ar brīvprātīgo ziedojumu:
PayPal:
vai
Bankas pārskaitījums:
Aivars Gulbis
Konts: LT503250065545151024
REVOLT21