0
info@redzet.eu

Dzīvnieki » Putni » Zvirbuļveidīgo kārta

Dzeltenā stērsteZaļžubīte
Lasīt aprakstu
Dzeltenā stērste, Dzeltenā stērste (Emberiza citrinella), Zvirbuļveidīgie, Putni

Dzeltenā stērste

Kods: D-133-10
Autors: Aivars Gulbis
2010. gada 26. aprīlī
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
155 KB
S 1748 x 1165 px
14.8 x 9.87 cm / 300 dpi
MB
M 2480 x 1653 px
21 x 14 cm / 300 dpi
L 2562 x 1708 px
21.69 x 14.46 cm / 300 dpi
2.87 MB
REDZĒT licence
Bezmaksas komerciālai lietošanai
Saņem ATLAIDI iegādājoties vairākus foto uzreiz.
Raksti ATLAIDE un izvēlēto FOTO KODUS uz info@redzet.eu
Ja vēlaties atbalstīt portālu www.redzet.eu
ar savu brīvprātīgo ziedojumu tā attīstībai
Dzeltenā stērste (Emberiza citrinella) 
 Klasifikācija
Valsts Dzīvnieki (Animalia)
Tips Hordaiņi (Chordata)
Klase Putni (Aves)
Kārta Zvirbuļveidīgie (Passeriformes)
Apakškārta Dziedātājputni (Passeri)
Dzimta Stērstu dzimta (Emberizidae)
Ģints Stērstes (Emberiza)
Suga Dzeltenā stērste (Emberiza citrinella)

Dzeltenā stērste (latīņu: Emberiza citrinella; angļu: yellowhammer; vācu: Goldammer; krievu: обыкновенная овсянка) ir Latvijā bieži sastopams neliela izmēra zvirbuļveidīgo kārtas Stērstu dzimtas (Emberizidae) putns.

Latvijā parasta un izplatīta ligzdotāja. Rudenī daļa aizceļo uz dienvidiem, bet Latvijā ieklejo stērstes no ziemeļu un austrumu apgabaliem, starp kurām var būt arī pasugas Emberiza citrinella erythrogenys īpatņi. Ziemā koncentrējas pie fermām, elevatoriem, dzirnavām un gar ceļmalām šādu piemērotu barošanās vietu tuvumā. Ligzdo uz zemes, ligzda no zāles stiebriņiem, izklājumā sari. Aprīļa beigās/jūlijā 3-5 olas. Daļējs nometnieks, bet daļa putnu septembrī - oktobrī aizceļo. Garums: 16,5 cm.

ornitofaunistika.com

 

Dzeltenā stērstes (Emberiza citrinella) ir stērstu dzimtas (Emberizidae) Latvijā ligzdojoša suga, kas pieder pie stērstu ģints (Emberiza). Tā ir tipiskaVecās Pasaules putnu suga. Dzeltenās stērstes tuvākā radiniece ir priežu stērste (Emberiza leucocephalos). Nesenā pagātnē abas stērstes tika uzskatītas kā viena suga. Tuvu radniecīgas ir arī baltgalvas stērste (Emberiza stewarti) un žoga stērste (Emberiza cirlus).

Izplatība Latvijā

Latvijā dzeltenā stērste ir parasta un izplatīta ligzdotāja. Rudenī daļa aizceļo uz dienvidiem, bet ieklejo stērstes no ziemeļu un austrumu apgabaliem. Ziemā koncentrējas pie fermām, elevatoriem, dzirnavām un gar ceļmalām, piemērotu barošanās vietu tuvumā. Latvijā mājo dzeltenās stērstes nominālpasuga - Emberiza citrinella citrinella. Ziemā reizēm ieceļo Krievijas dzeltenā stērste (E.c.erythrogenys).

Izskats

Dzeltenā stērste ir viens no košākajiem dziedātājputniem mērenajā joslā, nedaudz lielāks par zvirbuli. Tā ir kompakta, ar nelielu galvu un garu asti. Kā jau sēklēdājam dzeltenajai stērstei ir spēcīgs, konusveidīgs knābis.

Dzeltenās stērstes apspalvojumam raksturīgs dzimumu dimorfisms. Tēviņam ir koši dzeltena galva un pavēdere. Uz dzeltenajām krūtīm tumši brūnu vai olīvzaļu spalviņu svītrojums. Tā mugura dzeltenbrūni raibumota, virsaste ruda. Mātīte ir dzeltenpelēka, ar intensīvāk svītrotu pavēderi un sāniem. Jaunie putni līdzīgi mātītēm.

Barība

Vasaras periodā dzeltenās stērstes uzturas pa pāriem, bet ziemas laikā tās veido barus, kas kopīgi barojas un nakšņo. Bari bieži jaukti ar citu sēklēdāju sugu putniem. Dzeltenā stērste barojas galvenokārt ar dažādām sēklām un graudiem, kurus tās parasti uzlasa uz zemes. Dzeltenās stērstes, lai arī ir uzmanīgi putniņi, nav pārāk bailīgas. Vairošanās sezonas laikā dzeltenā stērste barojas arī ar kukaiņiem un citiem bezmugurkaulniekiem.

Ligzdošana

Dzeltenās stērstes veido monogāmus pārus un sezonas laikā var būt līdz 3 dējumiem, bet biežāk ir 2 dējumi. Tās ligzdo mežmalās, krūmājos, ūdenskrātuvju malās, tām patīk, ja tuvumā ir augstu augu pļavas. Dzeltenā stērste neligzdo, kamēr krūmiem nav attīstījušās lapas. Mātīte tuvu pie zemes, krūmu vai lielu augu apakšējos zaros vij kausveida ligzdu, izmantojot zāli, lapas un sūnas, nobeigumā ligzdu izklājot no iekšpuses ar matiem vai ļoti smalkām zālītēm. Dējumā ir 2 - 6 olas. Inkubācijas periods ilgst 12 - 14 dienas. Jaunie putni izlido 11 - 13 dienu vecumā. Dzeltenā stērste parasti dzīvo līdz 3 gadu vecumam.

lv.wikipedia.org

Dzeltenā stērste

Kods: D-133-10
Autors: Aivars Gulbis
2010. gada 26. aprīlī
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
155 KB
S 1748 x 1165 px
14.8 x 9.87 cm / 300 dpi
MB
M 2480 x 1653 px
21 x 14 cm / 300 dpi
L 2562 x 1708 px
21.69 x 14.46 cm / 300 dpi
2.87 MB
REDZĒT licence
Bezmaksas komerciālai lietošanai
Saņem ATLAIDI iegādājoties vairākus foto uzreiz.
Raksti ATLAIDE un izvēlēto FOTO KODUS uz info@redzet.eu
Ja vēlaties atbalstīt portālu www.redzet.eu
ar savu brīvprātīgo ziedojumu tā attīstībai
Šī vietne izmanto sīkdatnes lai uzlabotu vietnes lietošanas pieredzi un nodrošinātu tās darbību un funkcionalitāti.
Sapratu
Priecājamies dalīties ar savām fotogrāfijām!

Turpināt lejuplādēt

Ja vēlaties atbalstīt portālu ar savu brīvprātīgo ziedojumu tā attīstībai:
PayPal:
vai
Bankas pārskaitījums:
Aija Pastare
Konts: LV13HABA0551043352866