0
info@redzet.eu

Dzīvnieki » Mājdzīvnieki » Suņi

Bernes ganu sunsSuns
Lasīt aprakstu
Bernes ganu suns, Bernes ganu suns, Suns (Canis lupus familiaris)

Bernes ganu suns

Kods: D-0460-09
Autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2009. gada 08. martā
S 2000 x 1333 px
1.52 MB
M 3000 x 2000 px
25.4 x 16.93 cm / 300 dpi
L 3335 x 2223 px
28.24 x 18.82 cm / 300 dpi
3.7 MB
REDZĒT licence
Bezmaksas komerciālai lietošanai
Saņem ATLAIDI iegādājoties vairākus foto uzreiz.
Raksti ATLAIDE un izvēlēto FOTO KODUS uz info@redzet.eu
Ja vēlaties atbalstīt portālu www.redzet.eu
ar savu brīvprātīgo ziedojumu tā attīstībai

Bernes ganu suns

Bernes ganu suns, saukts arī par Bernes kalnu suni, ir populārākā no četrām Šveices ganu suņu šķirnēm. Atšķirīgā iezīme ir garais, viegli viļņotais apmatojums. Līdzīgi kā pērējiem Šveices ganu suņiem, kažoka krāsojums pamatā ir melns, ar simetriski izkārtotiem rudiem un baltiem plankumiem uz purna, krūtīm un ķepām.

Šie suņi galvenokārt tika izmantoti iejūga vilkšanai un dažādu kravu pārvadāšanai. Spēcīgie suņi bija neaizstājami palīgi saimniekam lauku darbos. Bernes suņi tika augsti vērtēti kā māju sargi, vēlāk arī kā ganu suņi un lopu dzinēji. No brīža, kad 20.gadsimta sākumā Bernes suņi pirmo reizi tika eksponēti izstādē, sākās šīs šķirnes mērķtiecīga izkopšana.

Pēc rakstura ārkārtīgi labsirdīgi un jūtīgi suņi ar līdzsvarotu raksturu. Gudri, modri, mierīgi un uzmanīgi, reti rej. Bezgalīgi mīl savu saimnieku un nereti arī pret svešiem izturas draudzīgi un atsaucīgi. Parasti nepazīstamus cilvēkus sagaida ar neuzticību. Viegli apmācāmi, tādēļ viegli kļūst par mājas mīluļiem. Augumā liels suns - 58-70 cm, svars 40-55 kg. Labsirdīgs izskats, draudzīgs raksturs un krāšņs kažoks. Audzināšanā jāievēro konsekvence, tai jābūt nosvērtai un labi pārdomātai. Suns apgūst visu jauno ar prieku un lielu aizrautību. Sirsnīgie bernieši nav piemēroti pārāk dinamiskiem cilvēkiem, šiem suņiem labāk tīk lēnas ilgas pastaigas. Ar mīlestību izturas pret bērniem, labi satiek ar citiem mājdzīvniekiem. Attiecīgi apmācīti, Bernes ganu suņi sekmīgi darbojas dažādos glābšanas dienestos. Nav piemēroti turēšanai dzīvoklī.

Diemžēl šiem, tāpat kā citiem lielo šķirņu suņiem, vērojama tendence uz iedzimtām locītavu slimībām. Lai izvairītos no locītavu slimību attīstības, sevišķi pirmajos suņa dzīves gados jārūpējas par pareizu un sabalansētu uzturu un jāpasargā kucēns no pārpūles. Nepieder pie ilgdzīvotājiem suņiem.
www.dinozoo.lv


Bernes ganu/kalnu suņu dzimtene ir Šveice. Bernes ganu suņi kā šķirne tika izveidota tikai pagājušā gadsimta pašā sākumā. Tie apdzīvoja Bernes ieleju Šveices centrālajā daļā- Durrbahā, tā atrodas uz dienvidiem no Bernes un tiek dēvēta par šīs šķirnes izcelsmes vietu, tādēļ pagājušā gadsimta sākumā šī šķirne tika dēvēta par Durrbaheru.
1907 gadā Šveicē nodibināja Šveiciešu Durrbahu Klubu un jau vienu gadu vēlāk 20 šķirnes pārstāvji piedalījās izstādēs.
1908.gadā suņu klubs tika pārdēvēts par Bernes Ganu Suņu klubu .

Un jau 1910.gadā tajā bija reģistrēti 107 šīs sugas pārstāvji.
Šajā laikā šķirnes standarti vēl nebija pieņemti un šiem suņiem bija daudz, tā saucamo kļūdu, (krāsojumā, izmērā, astes formā, spalvas garumā). Pāris desmitu gadus vēlāk, Bernes Ganu Suņu pārstāvji sāka izceļot plašajā Pasaulē.
Pagājušā gadsimta 40-to gadu beigās Bernieši tika krustoti ar Ņūfaunglendu un no šīs savienības, Bernieši ieguva labsirdīgāku, mierīgāku raksturu un garāku, spīdīgāku kažoku.


ĪSS VĒSTURISKS PĀRSKATS
Bernes ganu suns ir senas izcelsmes lauku suns, kuru izmantoja kā sargsuni un pajūgu suni, un arī kā ganu suni liellopu dzīšanai Alpu kalnu pakāju reģionos un vidienē ap Berni. Sākotnēji to sauca par „Dürrbächler” pēc ciemata un lauku viesnīcas „Dürrbach” nosaukuma, kas atrodas netālu no Riggisbergas, Bernes Kantonā, kur šo garspalvaino trīskrāsu lauku suņu bija īpaši daudz. 1902., 1904. un 1907. gados šīs šķirnes suņi jau tika izstādīti suņu izstādēs, un 1907. gadā vairāki Burgdorfas reģiona audzētāji nolēma nodrošināt šo tīras šķirnes suņu audzēšanu, nodibinot „Šveices Dürrbach klubu” un nosakot šķirnei raksturīgās īpašības. 1910. gadā izstādē Burgdorfā, uz kurieni daudzi lauksaimnieki atveda savus Dürrbächler šķirnes suņus, jau tika izstādīti 107 šīs šķirnes suņi. Kopš šīs dienas šie suņi tika pārdēvēti par „Bernes ganu suni”, un sekojot citu Šveices ganu suņu šķirņu piemēram, strauji ieguva popularitāti visā Šveicē un tuvākajos Vācijas reģionos. Šobrīd Bernes ganu suns ir labi pazīstams un tiek augsti vērtēts visā pasaulē kā ģimenes suns - kompanjons, pateicoties savam spilgtajam trīskrāsu kažokam un lieliskajām piemērošanās spējām.

KOPĒJAIS IESPAIDS
Garspalvains, trīskrāsu, spēcīgs un kustīgs darba suns, nedaudz virs vidēja auguma, ar spēcīgi veidotām ekstremitātēm; harmonisks un proporcionāls.

UZVEDĪBA UN RAKSTURS
Pašpaļāvīgs, vērīgs, modrs, bezbailīgs ikdienas situācijās; labsirdīgs un uzticīgs savam saimniekam, pašapzinīgs un mierīgs (rāms) pret svešiniekiem; ar vidēju temperamentu, paklausīgs (viegli audzināms).

LIELUMS
Augstums skaustā:  

sunim:  
64-70 cm
ideāls augums:
66-68 cm
kucei:
58-66 cm
ideāls augums:
60-63 cm

Bernes Ganu Suņiem ir nepieciešams cilvēka tuvums, šis nav tas suns ko var atstāt vienu lielās teritorijās, kur nav apkārt cilvēks vai vēl jo trakāk - pielikt Bernieti pie ķēdes. Vispār suns ir paredzēts kā cilvēka draugs un kompanjons. Ļoti labi jūtas kā dzīvojot ārā (savā voljērā , būdā) kā arī istabā, kopā ar cilvēkiem.

Vairāk: bgskreta.blogspot.com

Bernes ganu suns

Kods: D-0460-09
Autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2009. gada 08. martā
S 2000 x 1333 px
1.52 MB
M 3000 x 2000 px
25.4 x 16.93 cm / 300 dpi
L 3335 x 2223 px
28.24 x 18.82 cm / 300 dpi
3.7 MB
REDZĒT licence
Bezmaksas komerciālai lietošanai
Saņem ATLAIDI iegādājoties vairākus foto uzreiz.
Raksti ATLAIDE un izvēlēto FOTO KODUS uz info@redzet.eu
Ja vēlaties atbalstīt portālu www.redzet.eu
ar savu brīvprātīgo ziedojumu tā attīstībai
Šī vietne izmanto sīkdatnes lai uzlabotu vietnes lietošanas pieredzi un nodrošinātu tās darbību un funkcionalitāti.
Sapratu
Priecājamies dalīties ar savām fotogrāfijām!

Turpināt lejuplādēt

Ja vēlaties atbalstīt portālu ar savu brīvprātīgo ziedojumu tā attīstībai:
PayPal:
vai
Bankas pārskaitījums:
Aija Pastare
Konts: LV13HABA0551043352866