0
info@redzet.eu

Daba » Augi » Krūmi

Ziedoši zilo un balto ceriņu krūmiBalti ceriņu ziedi
Lasīt aprakstu
Balti ceriņu ziedi, Ceriņi (Syringa vulgaris), Ziedi

Balti ceriņu ziedi

Kods: A-297-19
Autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2019. gada 24. maijā
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
157 KB
S 1748 x 1165 px
14.8 x 9.87 cm / 300 dpi
MB
M 3000 x 2000 px
25.4 x 16.93 cm / 300 dpi
L 5374 x 3583 px
45.5 x 30.34 cm / 300 dpi
16.4 MB
REDZĒT licence
Bezmaksas komerciālai lietošanai
Saņem ATLAIDI iegādājoties vairākus foto uzreiz.
Raksti ATLAIDE un izvēlēto FOTO KODUS uz info@redzet.eu
Ja vēlaties atbalstīt portālu www.redzet.eu
ar savu brīvprātīgo ziedojumu tā attīstībai

Ceriņi ir olīvu dzimtai piederošs lapu koks, kas parasti sastopams krūma veidā. Ceriņu ģints ietver ap 60 ziedu krūmus. Augs plaši sastopams visā eiropā, bet tā īstā dzimtene ir Balkānu valstis un arī Ķīna. Krūms Eiropā ieceļoja no Persijas Impērijas 16. gadsimtā. Sākotnēji tas parādījies Austrijā, bet vēlāk arī Francijas galvaspilsētā Parīzē, kur sākās tā uzvaras gājiens. Drīz vien ceriņi kļuva iecienīti teju visā Eiropā un vēlāk tos iemīļoja arī Ziemeļamerikas kontinentā.

Ceriņi atkarībā no variācijas augstumā var stiepties līdz pat 2,5-5 metriem, platumā no 1,6-3 metriem. Ovāla vai sirdsveida formas lapas ir aptuveni 5-12 centimetru garas un iekrāsojas tumši zaļā, kā arī nedaudz zilganzaļā krāsā. Ziedu krāsa var būt dažāda – violeti, lillā, zili, balti, dzelteni un arī daudzkrāsaini. Iespējamas arī dažādas pildīto ceriņziedu variācijas. No apputekšņotajiem ziediņiem vēlāk attīstīsies brūni, kapsulveidīgi augļi.


Parastais ceriņš - Syringa vulgaris L.


Parastais ceriņš - angliski: Lilac; vāciski: Gemeiner Flieder; zviedru: syren; igauņu: harilik sirel; lietuviešu; paprastosios alyvos; krievu: сирень обыкновенная

Apraksts:
Liels, 2-4 m augsts, vasarzaļš olīvu dzimtas krūms, kas bagātīgi zaro. Miza pelēcīga. Lapas uz zariem pretējas, šauri vai plati olveidīgas (ga 5-10 cm, pl 2-6 cm), ar kātu, pamats sekli sirdsveidīgs. Lapas pacietas, it kā ādainas, virsma gluda, mala gluda, gals smails. Ziedi smaržīgi, blīvās daudzziedu galotnes vai sānu skarās (ga 8-20 cm), kam konusveida figūra. Kauss īss, četrzobains. Vainags gaišāk vai tumšāk violeti zils (ga ap 1 cm), stobrveidīgs, galā parasti četrdaivains, apmales daivas olveidīgas, atliektas. Auglis - plakana, koksnaina pogaļa. Zied maijā un jūnija sākumā.

Izplatība:
Dienvidaustrumu Eiropā sastopama suga, savvaļā Balkānos un Turcijā. Mūsdienās ļoti plaši kultivēts mērenā klimata joslā visā pasaulē.

Latvijā bieži kultivēts krūms.

Biotopi:
Sastopams apstādījumos, atstātu māju vietās.

Īpašas norādes:
Ļoti dekoratīvs krūms.
www.latvijasdaba.lv


Izrādās, ka ceriņi (Syringa vulgaris) nav tikai skaisti ziedoši koki vien – tie lieliski palīdz arī pie dažādām slimībām un kaitēm. Ceriņi satur askorbīnskābi, sveķus, ēterisko eļļu. Ceriņiem piemīt pretiekaisuma, baktericīda iedarbība, tie palīdz mazināt tūsku un temperatūru. Var izmantot ziedus, pumpurus, lapas un mizu. Pirms lietošanas izejvielas obligāti ēnā jāizkaltē. Ziedus ieteicams vākt maija beigās, tikai jāatceras, ka dziedniecības nolūkos jāizmanto parastie ceriņi – potētie šādiem nolūkiem nederēs.

Ceriņu ziedus izmanto kā sviedrēšanās līdzekli kopā ar liepu ziediem – uz 1 glāzi verdošā ūdens ņem 1 ēdamkaroti sausu ziedu. Jāuzmanās ar baltajiem ceriņiem – tiem ir stiprāka iedarbība un pārdozēšanas gadījumā tos uzskata teju par indīgiem. Ceriņu mizu var ievākt visu vasaru. Jāatceras, ka lapu koncentrāts nomāc un paralizē nervu sistēmas darbību. Tātad ceriņu lapām ir trankvilizatora efekts, kas var izraisīt miegainību.

Zilo ceriņi ziedi samazina aterosklerozi un šķīdina apkaļķojumu asinsvados.Tie jāvāc pēc saulrieta. Uz 1 glāzi verdoša ūdens ņem 1 ēdamkaroti drogu un 10 minūtes ļauj ievilkties. Šādi pagatavota ceriņu tēja jādzer atdzesēta līdz istabas temperatūrai 5 glāzes dienā – no rīta viena glāze, pusdienlaikā divas glāzes, vakarā divas glāzes (vienmēr divas stundas pirms ēšanas).

Pie plaušu tuberkulozes, klepus, garā klepus, aizdusas, nieru slimībām, urīnakmeņiem, kuņģa čūlas un epilepsijas līdzēs šādi sagatavoti ceriņi – 1 ēdamkaroti ziedu drogas aplej ar 1 glāzi verdoša ūdens, ļauj ievilkties. Lieto pa 1 ēdamkarotei 3-4 reizes dienā. Var pagatavot arī šādu līdzekli – ziedu drogas aplej ar degvīnu vai spirtu (attiecībā 1:5), ļauj ievilkties 7-10 dienas. Lieto pa 30 pilieniem 2-3 reizes dienā.

Ja slimnieku moka podagra, ģikts vai reimatisms, var pagatavot iepriekš minēto uzlējumu un lietot tāpat, vienlaikus ar tinktūru ierīvējot sāpīgās vietas vai liekto ziedu un lapu kompreses. Var pagatavot arī ziedi – 2 ēdamkarotes ceriņu ziedu sajauc ar 2 ēdamkarotēm cūku tauku vai vazelīna. Var arī 3 ēdamkarotes ziedu iejaukt pus glāzē augu eļļas, ļaut pastāvēt 3-4 diennaktis. Ierīvē sāpošās vietas.

Galvassāpes mazinās uz galvas uzliktas svaigas lapas, savukārt rozi ārstēs sasmalcinātas ceriņu mizas vai mizu sulas. Ja ir augoņi, strutojoša brūce vai čūla, klāt jāliek sasmalcinātas vai veselas lapas.

Ceriņu ievārījums
Lai pagatavotu ceriņu ievārījumu, uz 100 g ziedu ņem 500 g cukura. Ceriņu ziedi jāpārlasa, jānomazgā, jāliek emaljētā bļodā un jāpievieno cukurs. Ūdens jāielej tā, lai tas nenosegtu ziedlapiņas. Jāvāra, līdz ievārījums iegūst šķidru konsistenci. Gatavo ievārījumu pilda stikla burkās, hermētiski noslēdz un uzglabā vēsā vietā.
www.irlaiks.lv


Ceriņu šķirnes no vidzemescerini.lv

KRASAVITZA MOSQUI
Ziedpumpuri lieli, rožaini violeti. Ziedi balti, ar bāli violetu tonējumu, vidēji lieli, pildīti, ļoti aromātiski. Krūmi vidēji augsti, plaši, ar stingriem zariem. Zied mēreni, bet ilgstoši, vidēji agri. Izmanto apzaļumošanai un ziedu griešanai.

DOBELES SAPŅOTĀJS
Ziedpumpuri tumši violeti. Ziedi gaiši sārti violeti, pildīti. Zied vidēji agri. Krūms vidēji augsts.

AMŪRAS CERIŅŠ
  Syringa reticulata ssp.Amurensis  Liela auguma krūms (3-4m)  ar dzeltenīgi baltiem ziediem. Zied vēlāk par citiem ceriņiem - jūlija sākumā. Var augt arī kā koks un sasniegt 6m augstumu. Nedzen atvases. Stumbra miza sarkanbrūna, līdzīga ķiršiem. Ziediem medaini salda smarža. Ļoti noderīga bitēm, jo pateicoties īsajam ziedam  tās var aizsniegties līdz kārotajam nektāram un tāpēc ka zied vēlu. Pēc stādaudzētavā "Vidzemes ceriņi" novērotā sāk tā īsti ziedēt tikai 9. 10. gadā.

SĪKLAPU CERIŅŠ. SYRINGA MICROPHYLLA
Syringa microphylla. Ziedi sīki, 0,6-08 cm diam. gaiši violeti, aromātiski. Zied maijā-jūnijā. Krūms neliels 1-1,5m augsts, plašs, ar stāviem izplestiem dzinumiem. Lapas sīkas, ar matiņiem, maigi samtainas. Dabā satopams Ziemeļķīnā. Raksta, ka pie mums var apsalt. Audzējam dažus no sēklām. Tad redzēsim kā augs.

ZNAMJA ĻEŅINA
Ziedi: sākumā purpursarkani, vēlāk kļūst sarkani - violeti. Ziedi vidēji lieli ar vieglu aromātu. Ziedkopas lielas, plati piramidālas, blīvas, parasti veidu viens pumpuru pāris. Krūmi vidēji augsti, plaši. Zied bagātīgi. Izmanto apzaļumošanā,

VOLFA CERIŅŠ
S.Wolfii C.K. Schneid. Dabā aug Korejā, Austrumķīnā, Krievijas Tālajos austrumos. Ziedi nelieli, 1,2-1,5 cm diametrā. violeti sārti, smaržīgi. Pumpuri karmīnvioleti. Zied 2 nedēļas pēc parastā ceriņa, bet 2-3 dienas pirms Ungārijas ceriņa. Zied babātīgi, katru gadu. Latvijā sastopams reti. Dekoratīvs. Līdzīgs Ungārijas ceriņam. Ziemcietīgs. Var augt noēnotās vietās.

VITA
Ziedpumpuri sarkanvioleti, ziedi lieli, violeti, pildīti. Ziedkopas lielas, krūmi spēcīgi, samērā augsti, vidēji augsta šķirne.  

VILLE D'TROYES
Syringa vulgaris Ville d`Troyes. Ceriņu grupa SVII. Ziedi vienkārši - purpura violeti, karmīna. Ziedkopu garums ap16-18cm. platums ap13cm. Krūma Augstums aptuveni 2,2m vainags ieapaļš.  Zied 17 dienas. Maija vidū. Aromāts viegli gaistošs un ļoti neuzbāzīgi inteliģents.

UNGĀRU CERIŅŠ "HOLGER"
Ungāru ceriņu šķirne "HOLGER". Josikaea "HOLGER". Ziedi tīkami balti ar jauku svaigu zaļumu. Eleganti pēctecīgi uzzied sākot no ziedkopas apakšas. Ziemcietīgi ar maigu aromātu. Zied 2 nedēļas vēlāk par parastajiem ceriņiem tādējādi paildzina ceriņu ziedēšanas laiku.Vasarā ceriņam tumša, blīva lapotne, kas kas ļoti labi kalpo par fonu citiem augiem.

UNGĀRIJAS CERIŅŠ
Tumši violeti ar spēcīgu specifisku smaržu. Ziedu skaras šauras, tievas, stāvas, līdz 20 cm garas, 10 cm platas. Ziedi pušķos uz īsiem ziedkātiem. Zieda stobriņš piltuvveida, zieds – sīks. Pacieš noēnojumu un mitrumu. Lieli krūmi vai neliels kociņš, 3 – 5 m augsts. Krūms šaurs, stāvs, ar noturīgiem zariem  

TTT
Spēcīgi augoša, liela auguma šķirne, vienkārši, tumši purpura ziedi. Ja salīdzina tad ziediem tieši tāda pati krāsa kā ceriņam "VITA". ceriņam "TTT" ir milzīgi ziedi, vienkārši, aptuveni 25-30mm diametrā. Eleganti izliecas kā lidmašīnu propelleri. Ziedkopas arī  lielas no 25-30 cm garas.

TRIBUTE TO VAVILOV (ПАМЯТЬ О ВАВИЛОВЕ)
Syringa vulgaris hibrīds, selekcionēts 1987. gadā. Krūmi vidēji augsti, kompakti, ar vienmērīgu lapojumu.Lillā krāsas pumpuri, ziedi atveroties – bāli violeti rozā, stingri, lieli, diametrā līdz 2,7 cm, Pildīti, ar spēcīgu aromātu. D  V Lapas maigi zaļas. Zied bagātīgi, vidēji ilgi, starp citiem ceriņiem izceļas ar jautru rozīgu ziedu nokrāsu. Izmantojams apzaļumošanā.  

TARASS BUĻBA
Krūms paliels. Ziedpumpuri tumši violeti, pildīti. Ziedkopas garums vidēji 25 cm. Zied vidēji vēlu.

SYRINGA X PERSICA.
Syringa x persica, Persian lilac. Hibrīds krustots no Syringa laciniata un Syringa Afganica. Lapas gaiši zaļas, šauras un smalkas. Ziedi maigi lavandas violetā krāsā. Krūma augstums no 1,20-2m, platums no 1,50-3metriem. Ziemcietīgi un smaržīgi. Zied nedaudz vēlāk par parastiem ceriņiem.    

SYRINGA X HYACINTHIFLORA "MAIDEN`S BLUSH"
Šo jauko un maigo ceriņu škirni atzīst par lielā ceriņu selekcionāra Frenka Skinnera (Frank Skinner) labākajiem sasniegumiem. Kā jau hyacinthiflora ceriņš arī Maiden`s Blush zied aptuveni 10 dienas agrāk par parastajiem. Maigi rozā ziedu krāsai piemīt dažādas toņu variācijas sākot no gaiša līdz vidēji tumšam tonim. Krāsu nianses ir atkarīgas no augsnes īpatnībām un klimata. Pateicoties galvu reibinošajai smaržai un salīdzinoši nelielajiem krūma izmēriem, aptuveni 2x2m ieteicams to stādīt pie celiņiem un tā sakot pirmajā stāvā. Šķirne ir pateicīga stādījumiem pilsētā un labi iederas gan grupās, gan atsevišķi stāvoša.

SYRINGA MICROPHYLLA "SUPERBA"
Syringa microphylla "Superba". Ziedi vienkārši, ziedpumpuros rozīgi sarkani, kad atplaukst lillīgi rozā. Ceriņu gropa SV. Zied ļoti bagātīgi. Krūms mazs līdz 1,5 m platumam. Zied maijā, bet daži ziedi parādoties pat līdz oktobrim. Ziedi ļoti smaržīgi.

SYRINGA MICROPHYLLA
Sīklapu ceriņš.

SYRINGA MEYERI "PALIBIN"
Syringa meyeri "Palibin". Ceriņu grupa SV. Ziedi vienkārši rozā, smaržīgi. Galvenā šo ceriņu vērtība ir krūma izteikti mazā forma 1m-1,20m augstumā. Lapas ir tumši zaļā krāsā. Krūms ir ļoti kompakts un ir pilnībā noklāts ar ziediem.

SOVETSKAJA ARKTIKA
Syringa vulgaris "Sovetskaja Arktika".  Ziedi balti, pildīti D I. Ziedlapu veids un forma izplesta ar nedaudz nosmailinātiem galiem un pašas ziedlapas ieliekušās. Izskatās ļoti gaisīgi un romantiski. Ziedi ap 2,5cm diam. Ziedkopas pa gabalu  krēmīgas 20-25 cm, bet paši ziedi izteikti sniegbalti. Krūmam liels augums, ziemcietīgs. Var augt arī pusēnainās vietās, tomēr ļoti patīk saule. Mīl vieglu, ūdeni un gaisu caurlaidīgu, samēslotu augsni. Aromātisks!

SENSATION
Ziedi purpura krāsā ar baltu izliektu apmali, vidēji lieli, vienkārši, ar tikko jaušamu aromātu. Krūmi vidēji lieli, reti, nedaudz skraji. Zied vidēji vēlu, mēreni.

SAUGEANA
Syringa x chinensis "SAUGEANA" ir biezi augošs krūms ar arkveidā izliektiem dzinumiem, lapas nelielas, zaļas, olveida. Ziedkopas veidojas līdz 15cm garas, gaiši violetas ar tumšiem purpura ziedpumpuriem. Krāsu grupa SV-VII. Ziedot viss ceriņu krūms ir noklāts ar ziediem. Smaržīgs. Augstums 2,5-3m, platums 2-2,5m Saugeana ir hibrīds. Syringa lacianata un Syringa vulgaris krustojums. Sauge, 1820g.

ROCHESTER
Ļoti oriģināla šķirne.Pumpuri lieli, zaļgani. Ziedi balti, lieli, vienkārši, bet neparasti, jo ir ar daudzām ziedlapiņām, no 5 - 12, var atrast pat ar 25 ziedlapiņām, tātad ar daudzām "laimītēm"! Ziedkopas lielas, taisnas, stingras. Krūmi nelieli, plaši. Zied ceriņu ziedēšanas vidusposmā. Ziedi līdzinās prīmulas ziediem, skaisti veidotas ziedkopas.    

PRIMROSE
Syringa vulgaris "Preemrose". Zied ar dzeltenīgi baltiem ziediem. Vienīgā dzeltenā ceriņu šķirne. Ierindojas TOP10 pasaulē. Krūmi vidēji augsti, kupli. Zied ļoti bagātīgi, vidēji agri. Ceriņu ziedu dzeltenā krāsa īpaši labi izceļas, ja blakus ir kāda no tīri baltajiem ceriņiem. Ceriņu grupa SI. Ziedi vienkārši. Neskatoties uz dzelteno nokrāsu ierindojas balto ceriņu grupā.

PLATLAPU CERIŅŠ. SYRINGA OBLATA
Platlapu ceriņš. Syringa Oblata. Savvaļā aug Ziemeļķīnā un Korejā. Krūms vai neliels koks. Lapas ļoti lielas. Rudenī lapas krāsojas purpura krāsā. Ziedi līdzīgi parastam ceriņam gaiši purpura vai gaiši violetā krāsā. Smarža savdabīga, bet patīkama, atšķirīga no parastā ceriņa. Platlapu ceriņš zied 2 nedēļas agrāk par parasto ceriņu!!! Neveido atvases!!!  Mums jau 2015. gadā bija sadīguši sējeņi. Perspektīvs augs selekcijā agrīnu šķirņu iegūšanai.

PINK PERFUME
Ceriņš "Pink Perfume" ir atkal jauna kompakta, saldi smaržīga, rozā pasaka. Relatīvi jauna šķirne, radīta Holandē ap 2003 gadu. Sākotnēji krustotas Syringa meyeri x Syringa Microphylla. Tā kā nav vēl veikti augšanas novērojumi Latvijā, tad ir grūti paredzēt kā tieši izskatīsies pie mums. Vajadzētu būt nedaudz lielākai par Syringa meyeri Palibin. Novēroti izmēri: augums ap 78cm., platums 85-180cm.   

PERLE VON STUTGART
Syringa vulgaris "Perle von Stutgart". D IV Gaiši violetā krāsa un ziedi pildīti. Jāatzīmē īpatnējā lavandas zilganā nokrāsa. Vēsuriski no Vācijas dienvidiem. Pazīstama jau no 1909. gada ar nosaukumu "MAIWUNDER". Ļoti lielas ziedkopas

PEERLESS PINK
Ļoti pievilcīgi, maigi ceriņi ar ovālām, lielām, lillīgi rozā ziedkopām. Vienkārši. Krūmi augsti, taisni.

OGNI DONBASSA
Ziedpumpuri lieli, tumši violeti ar sarkanīgu nokrāsu. Ziedi purpurvioleti ar gaiši violetiem ziedlapu galiņiem, pildīti, smaržīgi, izturīgi pret balošanu. Zied vidēji agri, bagātīgi. Krūms vidēji augsts, skrajš.

MME LEMOINE
Plašs, ātri augošs krūms, augstumā līdz 4 m. Pildīti, balti ziedi. D I Zied bagātīgi. Vēlīna ceriņu šķirne. Labi aug saulainās vietās un pusēnā. Šķirne piemērota uzziedināšanai agrā pavasarī. Labi panes pilsētvides nelabvēlīgos apstākļus.

MISS KIM
Syringa pubescens subsp. patula "Miss Kim" Ceriņu grupa SII. Ziedi vienkārši, gaiši purpura zili-violeti, ziedpumpuros purpura. Man šķiet visinteresantākais ir ziedu forma. Ļoti gara zvana veida formas zieds, kas ir ļoti iespaidīgs gan atplaucis, gan nevainīgi romantisks un mīlas pilns neatplaucis. Līdz ar to viss krūms izskatās ļoti valdzinošs  un aicinošs. Krūms plaši izplests līdz 3m. Lapas tumši zaļas. Nav atvases!!!

MISS ELEN WILLMOTT
Ziedi sniegbalti, pildīti, sakārtoti lielās ziekopās Krūms kompakts, līdz 2 m augsts. Lapas spilgti zaļas. Zied maija beigās, jūnija sākumā. Ļoti dekoratīva šķirne.

MISS CANADA
Villosae Group . Syringa x prestoniae "MISS CANADA". S V grupa.  Ziedi vienkārši, bet krāsa ziedkopās tumši dziļi rozā, kas atveroties ziediem kļūst izteikti spilgta. Pagarina ceriņu ziedēšanas laiku. Zied ļoti vēlu. Par divām nedēļam vēlāk kā vairums slaveno franču šķirņu. Ziedi vienkārši, rozā. PINKIE. Villosaea, jeb matainie ceriņi ir ziemcietīgi, izturīgi. Pacieš nelabvēlīgus augšanas apstākļus, pilosētu. Kā redzams pieejams ar dažādām varietātēm. Elegants un neatkārtojams. Ļoti moderna šķirne. Raksta ka suga NEVEIDO ATVASES! Gribu gan redzēt kā būs šim? Vēsturiski  esot Kanādā ap 1920. gadu Isabella Prestone strādāja pie S. Villosa un S. Reflexa krustošanas un izveidoja vēlu ziedošo ceriņu līniju Syringa x prestoniae. Vēlāk ap 1967. gadu Dr. W. A. Cumming introducēja šo jauno šķirni "Miss Canada". Tā ir S. josiflexa"Redwine" un S. prestoniae"Hiawatha"krustojums. Pasaka no Kanādas

MICHAEL BUCHNER
Plašs, kupls krūms, augstumā no 3 līdz 4 m. Ziedi pildīti, purpurkrāsas ar lillā nokrāsu, dubultas skaras. D IV Zied vēlu un ļoti bagātīgi, paildzinot ceriņu ziedēšanas laiku. Izziedot, ziedi izbalē. Patīk saulainas vietas, taču labi aug arī pusēnā

MĀTE EDE UPĪTIS
Ziedpumpuri zaļganbalti, ziedi balti, vienkārši, ļoti lieli. Zied vidēji agri un regulāri. Krūms vidēji augsts, spēcīgs, samērā kompakts.  

MARC MICHELI
Ziedpumpuri gaiši sārti violeti, ziedi violeti rozā, lieli. Vidēja auguma krūmi, kompakti, zied vēlu un bagātīgi. Soliteriem un grupu apstādījumiem.

LUDWIG SPAETH
Liels, kupls krūms, līdz 4 m augsts. Ziedi vienkārši, purpurkrāsas ar violetu nokrāsu. Zied vēlu, agarina ceriņu ziedēšanas laiku. S VII Patīk saulainas vietas. Škirne izturīga pret vides piesārņojumu. Labi panes sausumu un pilsētas nelabvēlīgos apstākļus

LIEGA
Vidēji augsts krūms - 2,2 m. Pumpuri zaļgani krēmīgi, ziedi maigi baltā krāsā, pildīti. Ārkārtīgi smaržīgs, ar brīnišķīgu aromātu. Zied vidēji vēlu. Viena no bagātīgāk ziedošām šķirnēm. Skaista, kompakta krūma forma. Upīša šķirne.

LEBJODUŠKA
Ziedi ļoti lieli ar viegli krēmīgu nokrāsu. Zied bagātīgi, vidēji vēlu. Nosaukums nav nejaušs - ziedkopas izstieptas līdz 25 cm, blīvas, mazliet izliektas, atgādina gulbjus. Lapas maigi zaļās nokrāsā, ziedoši dzinumi nereti bez lapām un no tālienes krūms atgādina baltu mākoni.

KATHERINE HAVEMEYER
Ziedpumpuri purpurvioleti, ziedi sārti, pildīti. Zied agri. Krūms piemērots apzaļumošanai – grupu un solitāriem apstādījumiem.

JAUNKALSNAVAS NAKTS
Ievietotā bilde pilnīgi neatbilst īstenībai. Cenšos kaut kur dabūt, jo mūsu ceriņu dārzā vēl nezied. Krūma augstums 3,0- 4,5 m. Krūmi skraji ar slotveida vainagu, spēcīgi. Izteikti vīrišķīgs krūms ar piramidāli veidotām ziedkopām, kas vērstas uz augšu. Dzinumi drukni. Ziedpumpuri tumši violeti, taču kad atplaukst iegūst S III krāsu, kas ir retā zilā!!! Ļoti reta krāsa. Zied vidēji vēlu, mēreni, regulāri. Interesanti ir stādīt netālu no izteikti sievišķīgā un romantiskā "Dobeles Sapņotāja"

GORTENSIYA
Selekcionējis Koļesņikovs 1939.gadā. Krūma augstums līdz 5 m, vainaga platums 2 līdz 3 m. Lapas tumši zaļas, lielas. Pumpuri lillā, atveroties ziedi siltā rozīgi lillīgā tonī, vienkārši, 2cm lieli, ļoti aromātiski, ar uz leju nolocītām ziedlapām. S IV-V  

GENERAL PERSHING
Šķirni radījis selekcionārs Lemoine 1924.gadā. Krūms izaug 2 līdz 3 m augsts. Tumši zaļas, sirds formas lapas. Ziedi pildīti, rozīgi violeti, maigi smaržojoši,sakārtoti ļoti lielās ziedkopās.D V  Zied maija beigās, jūnija sākumā. Augsnes ziņā mazprasīga šķirne. Mīl saulainas vietas, pacieš pusēnu.

GAIZIŅKALNS
Ziedpumpuri purpursarkani, lieli, sarkanīgi purpurkrāsas, pildīti ziedi, kas pārziedot kļūst gaišāki. Ziedkopas ļoti blīvas, vidēji lielas, piramidālas. Krūmi kompakti, vidēji spēcīgi.

CHARLES JOLY
Liels krūms, 3 līdz 5 m augsts. Ziedi pildīti, purpurkrāsas, intensīvi smaržojoši. D VII Izturīgs pret periodisku sausumu un nelabvēlīgiem pilsētvides apstākļiem. Ieteicams stādīt saulainās vai daļēji noēnotās vietās.

BÜFFON
Hiacintziedu ceriņi. S V grupa. Ziedi vienkārši, sārtās grupas ceriņi. Ziedi gaiši sārti violeti ar rožainu nokrāsu, lieli, vienkārši, ar spēcīgu aromātu. Krūmi augsti, apjomīgi skraji. Zied agri, ļoti bagātīgi, ilgstoši līdz pat 20 dienām. Ziedkopas ar vairākām galotnēm, veido 2-3 pārus plati konisku skaru. Ja ir liels dārzs, tad noteikti kaut kur šim ceriņam jābūt. Šķirne ir ļoti dekoratīva. Selekcionārs Lemoine 1921g.

BOGDAN HMEĻŅICKIJ
Ziedi gaiši violeti. Ziedpumpuri: sarkanīgi rozā. Ziedi: pildīti. Krūms: spēcīgi augošs, 3-4 m. Vainaga forma: noapaļta.

AUCUBAEFOLIA
Taisni augošs krūms, 2 līdz 3 m augsts. Ziedi pildīti. Zilgani -lillā krāsā. Ceriņu grupa DIII..Galvenā un vērtīgākā iezīme ir dekoratīvas, raibas lapas. Tas ir interesanti arī, kad ceriņš noziedēs.  Stāda saulainās un daļēji noēnotās vietās. Patīk auglīga, mēreni mitra augsne. Dārzā vienmēr piesaistīs uzmanību.  

ALICE HARDING
Krūmi spēcīgi, augoši, plaši ar retu vainagu un iztur;igiem resniem zariem. Ziedi lieli, balti, bagātīgi pildīti. Ziedkopas, lielas, slaidas, vidēji blīvas. Zied mēreni, samērā agri. Viena no labākajām ceriņi šķirnēm. Izmanto apzaļumošanā.

"RED PIXIE"
RED PIXIE ir pundurceriņš. Meijera ceriņa ( Syringa meyeri"Palibin") un Jūlijas ceriņa (Syringa julianae 'Hers") krustojums. Izskata ziņā visai līdzīgs kā Syringa meyeri "Palibin". Atšķirība vērojama ziedu krāsā un formā. RED PIXIE pumpuri ir ruby sarkani un atveras sarkani rozā, tad izgaist gaiši rozā. Ļoti kompakts krūms, reti izaug lielāks par 1,5m augstumā. Krūma zari aug vairāk horizontāli. Viens no mazākajiem ceriņiem. Smaržīgs un ziemcietīgs. Bieži uzzied vēlāk vasaras beigās.  

MAZAIS PRINCIS
Ceriņš "Mazais Princis".  Pēc stādaudzētavā "Vidzemes ceriņi" novērojumiem augstums 14 gadu laikā ir tikai 1,50m-1,70 m. SI grupa. Baltais ceriņš ar vienkāršim ziediem. Pilnībā atbilst selekcionāra izdomātajam nosaukumam. Šķirne izdalīta no P. Upīša ceriņu hibrīdu fonda 1989. gadā un reģistrēta VAAD 2004. gadā. Galvenā vērtīgā īpašība ir kompaktā krūma forma un nelielais augstums. Tādu pasaulē ir ļoti maz. Ļoti vērtīga šķirne. Ziedpumpuri zaļganbalti, ziedi balti, vienkārši. Lieli, aromātiski. Ziedkopas lielas, veido 1-2 vidēji blīvu skaru pārus. Salīdzinoši maz zaļo lapu.  Zied vidēji agri, bagātīgi un regulāri. Vēlams izgriezt noziedējušās ziedkopas un uzturēt krūma formu izgriežot mazos zariņus. Tas dod perfektu siluetu. Īpaši ieteicams nelielos dārzos, kapu apstādījumos pie pieminekļiem. Ideāli ja veido dzīvžogu uz kāda cita augstāka koku (egļu) vai koka žoga fona. Zied no maija beigām līdz jūnija vidum.

Balti ceriņu ziedi

Kods: A-297-19
Autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2019. gada 24. maijā
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
157 KB
S 1748 x 1165 px
14.8 x 9.87 cm / 300 dpi
MB
M 3000 x 2000 px
25.4 x 16.93 cm / 300 dpi
L 5374 x 3583 px
45.5 x 30.34 cm / 300 dpi
16.4 MB
REDZĒT licence
Bezmaksas komerciālai lietošanai
Saņem ATLAIDI iegādājoties vairākus foto uzreiz.
Raksti ATLAIDE un izvēlēto FOTO KODUS uz info@redzet.eu
Ja vēlaties atbalstīt portālu www.redzet.eu
ar savu brīvprātīgo ziedojumu tā attīstībai
Šī vietne izmanto sīkdatnes lai uzlabotu vietnes lietošanas pieredzi un nodrošinātu tās darbību un funkcionalitāti.
Sapratu
Priecājamies dalīties ar savām fotogrāfijām!

Turpināt lejuplādēt

Ja vēlaties atbalstīt portālu ar savu brīvprātīgo ziedojumu tā attīstībai:
PayPal:
vai
Bankas pārskaitījums:
Aija Pastare
Konts: LV13HABA0551043352866