0
info@redzet.eu

Daba » Augi » Savvaļas augi, puķes

Dzeltenā ilzīteĀrstniecības dižzirdzene
Lasīt aprakstu
Ārstniecības dižzirdzene, Dižzirdzene (Angelica archangelica), Savvaļas augi, Ārstniecības augi

Ārstniecības dižzirdzene

Kods: A-248-13
Autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2013. gada 15. jūnijā
S 2000 x 1333 px
2.18 MB
M 3000 x 2000 px
25.4 x 16.93 cm / 300 dpi
L 3588 x 2392 px
30.38 x 20.25 cm / 300 dpi
6.12 MB
REDZĒT licence
Bezmaksas komerciālai lietošanai
Saņem ATLAIDI iegādājoties vairākus foto uzreiz.
Raksti ATLAIDE un izvēlēto FOTO KODUS uz info@redzet.eu
Ja vēlaties atbalstīt portālu www.redzet.eu
ar savu brīvprātīgo ziedojumu tā attīstībai

Dižzirdzene - Angelica archangelica L. (syn. Archangelica officinalis Hoffm.)

Dižzirdzene - angliski: garden Angelica; vāciski: Echte Engelwurz; zviedru: strandkvanne; igauņu: kikkaputk; lietuviešu: vaistinė šventagaršvė; krievu: дягиль аптечный


Apraksts:
Daudzgadīgs vai divgadīgs, liels vai ļoti liels (ga 0.8-2.5 m) čemurziežu dzimtas lakstaugs. Spilgti zaļš augs. Stublājs dobs, stāvs, sīkrievains, kails, sārti brūns, resns, bagātīgi zaro. Lapas vairākkārt plūksnainas, lielas (ga līdz 80 cm), plūksnas iegareni olveidīgas (ga 4-10 cm, pl 2-5 cm), gala plūksna parasti trīsdaivaina. Lapas maksts liela, uzpūsta. Lapas kāts bez rievas, bet lapas ass - ar rievu. Čemurā staru daudz (15-40), ziedu čemurs plats (Ø 10-20 cm). Vainaglapas zaļgandzeltenas. Vīkala nav. Vīkaliņa lapu daudz. Eļļas aiļu daudz, tās visapkārt auglī veido gandrīz nepārtrauktu joslu. Auglis - plati eliptisks (ga 0.6-0.9 cm) dvīņsēklenis ar spārnveidīgām malējām ribām. Zied no jūnija līdz augustam.

Izplatība:
Galvenokārt jūras tuvumā Ziemeļeiropā izplatīta suga. Nereti to attiecina pie piejūras pasugas A.a. ssp. litoralis (Fr.) Thell., nodalot no A.a. ssp. archangelica, kas izplatīta daudz plašāk Eirāzijā.

Latvijā diezgan reti piejūrā un Ventas baseina upju krastos.

Biotopi:
Atsevišķi eksemplāri un grupas, dažviet blīvas audzes palieņu pļavās, krūmāju malās un upju krastos. Raksturīga suga eitrofās augsto lakstaugu sabiedrībās piekrastēs un palieņu pļavās: Cl. Artemisietea, O. Convolvuletalia sepium, All. Angelicion litoralis.

Īpašas norādes:
Vismasīvākais Latvijā sastopamais savvaļas čemurziedis (atskaitot ievazātās latvāņa sugas). Viegli atpazīstama pēc spilgti zaļām lapām un dzeltenīgi zaļās ziedkopas, kas izceļas uz sarkanbrūnā stublāja.
www.latvijasdaba.lv


Dižzirdzene ārstnieciskā (Angelica archangelica)

Ēteriskā eļļa no saknēm – šķidrums ar pikantu, dedzinošu garšu un muskusa smaržu. Ēteriskā eļļa no sēklām ir ar delikātu, maigu un ļoti noturīgu smaržu.

Angelica – savdabīgs augs, kam ir spēcīga smarža, salda, pikanta, dedzinoši rūgta garša. Visas auga daļas, var izmantot kā garšvielu. Zaļos dzinumus un lapu kātiņus izmanto kulinārijā un konditorejas rūpniecībā, sakneņus un saknes - kā garšvielu liķieru, dzērienu, vīna, tabakas aromatizēšanai. Saknes - izžāvētas un saberztas pulverī, izmanto kā aromatizētāju konfektēm, pievieno miltiem, cepot bulciņas un kūkas, kā arī gaļas mērcēm un ceptai gaļai. Sēklas izmanto degvīna, mērces, zivju konservu aromatizēšanai. Izmanto arī medicīnā, lai uzlabotu zāļu garšu. No svaigām saknēm un dzinumiem gatavo sukādes, ievārījumus, marmelādi, augu tējas.

Jaunās augu lapas tiek izmantotas kā salāti un garnīru, uzlabojot to garšu un bagātinot ar derīgas vielām. Virszemes daļas tiek plaši izmantota kulinārijā tādās valstīs kā Islande, Norvēģija, Zviedrija, Somija, Anglija, Francija, Amerikas Savienotās Valstis. Jebkura auga daļas izmanto pikantu mērču pagatavošanai. Ziemeļu tautas, pārtikā lieto briežu pienā vārītus dzinumus.
www.termorelax.com


Dižzirdzene ārstnieciskā (Angelica archangelica)

Ņem kātus un stublājus, kamēr tie vēl mīksti, nenokoksnējušies un sagriež tāpat kā rabarberus. Ar cukuru vāra 1:1= ievārījums. Ziemā, ja esat apaukstējušies, ja gripa, angīna vai kuņģa kaites, lieto pa ēdamkarotei no rītiem pie tējas. Nevajadzēs nekādas antibiotikas!

Tautas medicīnā izmanto iekšēji kā savelkošu, tonizējošu un stiprinošu līdzekli pie nervu izsīkuma, epilepsijas, histērijas, bezmiega un gremošanas traucējumiem, gastrīta, dispepsija, meteorisms, pie elpceļu iekaisuma, kā atkrēpošanas, pret tārpu (antihelmintiķis) līdzekli.

Ārēji - pie podagras, histērijas, reimatisma, zobu sāpēm un ausu sāpēm. Ar ziedkātiem ārstēja vēdertīfu, holēru, skarlatīnu, masalas.

Tiek uzskatīts, ka dižzirdzenes izvilkums degvīnā vai spirtā mazina sāpes muskuļos. Tinktūru izmanto pie reimatisma, podagras.

Sakneņu novārījumu lieto vēdera uzpūšanās, gremošanas trakta slimību, žultsceļu diskinēzijas, saaukstēšanās, bronhīta, laringīta, pneimonijas gadījumos. Lieto kā diurētisku (urīndzenošu), antibakteriālu un atkrēpojošu līdzekli.

Tinktūras, lai palielinātu apetīti un uzlabotu gremošanas darbību, motoro un sekretoro funkciju zarnās.

Ekstraktu izmanto kā spazmolītisku un sedatīvu līdzekli pie orgānu (ar gludo muskulatūru) spazmām.

Saknes ir arī diurētiskās un sviedrēšanas līdzekļu sastāvā.

Viduslaikos tas tika izmantots, lai izvadītu čūskas indi no sakostā cilvēka ķermeņa.

Ir Rīgas melnā, Bitnera balzāma un dzēriena Benedektīna sastāvdaļa.
www.baizas.lv

Ārstniecības dižzirdzene

Kods: A-248-13
Autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2013. gada 15. jūnijā
S 2000 x 1333 px
2.18 MB
M 3000 x 2000 px
25.4 x 16.93 cm / 300 dpi
L 3588 x 2392 px
30.38 x 20.25 cm / 300 dpi
6.12 MB
REDZĒT licence
Bezmaksas komerciālai lietošanai
Saņem ATLAIDI iegādājoties vairākus foto uzreiz.
Raksti ATLAIDE un izvēlēto FOTO KODUS uz info@redzet.eu
Ja vēlaties atbalstīt portālu www.redzet.eu
ar savu brīvprātīgo ziedojumu tā attīstībai
Bildes fragmenti:
Šī vietne izmanto sīkdatnes lai uzlabotu vietnes lietošanas pieredzi un nodrošinātu tās darbību un funkcionalitāti.
Sapratu
Priecājamies dalīties ar savām fotogrāfijām!

Turpināt lejuplādēt

Ja vēlaties atbalstīt portālu ar savu brīvprātīgo ziedojumu tā attīstībai:
PayPal:
vai
Bankas pārskaitījums:
Aija Pastare
Konts: LV13HABA0551043352866