0
info@redzet.eu

Daba » Augi » Dārza puķes

Ārstniecības augu pušķis
Lasīt aprakstu
Ārstniecības augu pušķis, Parastais pelašķis (Achillea millefolium), Parastā raudene (Origanum vulgare), Parastais biškrēsliņš (Tanacetum vulgare), Ārstniecības izops (Hyssopus officinalis), Ārstniecības augi

Ārstniecības augu pušķis

Kods: A-581-19-AM
Autors: Ausma Melluma
Bildēts 2019. gada 20. septembrī
S 1333 x 2000 px
1.72 MB
M 2000 x 3000 px
16.93 x 25.4 cm / 300 dpi
L 4000 x 6000 px
33.87 x 50.8 cm / 300 dpi
15.7 MB
REDZĒT licence
Bezmaksas komerciālai lietošanai
Saņem ATLAIDI iegādājoties vairākus foto uzreiz.
Raksti ATLAIDE un izvēlēto FOTO KODUS uz info@redzet.eu
Ja vēlaties atbalstīt portālu www.redzet.eu
ar savu brīvprātīgo ziedojumu tā attīstībai
Parastais pelašķis 
Achillea millefolium 
 Valsts     Augi (Plantae)
 Nodalījums  Segsēkļi (Magnoliophyta)
 Klase Divdīgļlapji (Magnoliopsida)
 Rinda  Asteru rinda (Asterales)
 Dzimta Kurvjziežu dzimta (Asteraceae)
 Ģints  Pelašķi (Achillea)
 Suga Parastais pelašķis (A. millefolium)

Parastais pelašķis (Latīniski: Achillea millefolium; angliski: Yarrow; vāciski: Gemeine Schafgarbe; krievu: тысячелистник обыкновенный)

Apraksts:
Daudzgadīgs, vidēja lieluma (ga 15-70 cm) kurvjziežu dzimtas lakstaugs. Stublājs stāvs, stīvs, vienkāršs, zaro ziedkopā. Stublājs īsi apmatots. Lapas uz stublāja un rozetē. Rozetes lapas ar kātu, stublāja lapas sēdošas. Visas lapas divkārt vai trīskārt plūksnaini dalītas (ga 4-10 cm, pl 1-4 cm), pēdējās pakāpes plūksnas sīkas, lineāras vai lineāri lancetiskas. Kurvīši (pl 0.4-0.7 cm) vairogskarā stublāja galā. Kurvīša gultne ar plēkšņlapiņām. Vīkallapas zālainas, vairākās rindās. Mēlziedi pieci, balti vai iesārti violeti, mēlzieda gals sīkzobains. Stobrziedi pelēcīgi balti. Kausmatiņu nav. Auglis - plakans sēklenis. Zied no jūnija līdz oktobrim.

Izplatība:
Ļoti plaši Eirāzijā izplatīta suga; daži autori to uzskata par sugu kompleksu un nodala daudz zemāku taksonu, tajā skaitā daudzas sīksugas.
Latvijā ļoti bieži visā teritorijā.

Biotopi:
Atsevišķi eksemplāri un dažāda lieluma grupas pļavās, tīrumos, ceļmalās, karjeros un dažādās sausās nezālienēs. Raksturīga suga dažādās augu sabiedrībās mēreni mitrās vai sausās pļavās: Cl. Molinio-Arrhenatheretea.

Īpašas norādes:
Ārstniecības augs. Līdzīgs dižajam pelašķim (A. nobilis), kas Latvijā ir ļoti rets ievazāts augs. Atšķirams pēc lapas ass bez spārna (nevis lapas ass ar plūksnainu spārnu). Atšķirībā no citiem pelašķiem (ķērmelītēm) ar baltiem mēlziediem lapas plūksnainas (nevis veselas).
www.latvijasdaba.lv

 

Pelašķi dēvē par visu kaišu dziedinātāju, jo tam piemīt asinis attīrošs spēks. No pelašķa ziediem un lakstiem var gatavot tēju, spirta izvilkumu, eļļas izvilkumu, ziedei, kā arī izmantot svaigu augu sulu. Ārstniecībā var izmantot gan ziedus, gan lakstus. Tos ievāc ziedēšanas laikā (jūnijs – oktobris), saulainā dienā, kad augā palielinās ēterisko vielu daudzums un līdz ar to palielinās tā dziednieciskās spējas.

Pelašķus lieto nieru un urīnceļu, kuņģa un ginekoloģisko slimību ārstēšanai, dzemdes un hemoroīdu asiņošanas apturēšanai. Pelašķa bioloģiski aktīvas vielas rosina ēstgribu un gremošanas sulu sekrēciju, novērš spazmas un gāzu uzkrāšanos zarnās, pazemina temperatūru un arteriālo asinsspiedienu, savelk dzemdes muskulatūru, aptur asiņošanu, veicina asins sarecēšanu, neradot trombu veidošanās draudus, veicina brūču dzī­šanu, tām ir arī pretiekaisuma, baktericīda, antialerģiska iedarbība. Pelašķi iedarbojas arī uz kaulu smadzenēm, veicina asinsradi, tādējādi palīdz dziedēt grūti ārstējamas plaušu un citas slimības.

  • Pret iegurņa orgānu slimībām iesaka dzert pelašķu tēju tik daudz, cik vien var izdzert.
  • Pret olnīcu iekaisumu, miomu lieto sēdvannas ar pelašķiem.
  • Pret neregulārām, sāpīgām menstruācijām, pret meno­pauzes radīto diskomfortu iesaka tukšā dūšā regulāri dzert krūzi pelašķu tējas, ik dienu lietot sēdvannu ar pelašķiem.
  • Tautas medicīnā pelašķu tēju lieto pret plaušu, kuņģa, aknu, nieru un pūšļa kaitēm, pret saaukstēšanos, klepu, drudzi, hemoroīdiem, reimatismu, kaulu sāpēm, sāpīgām, neregulārām un stiprām menstruācijām, pret nervu slimībām, masalām, šarlaku un pat pret bērnu krampjiem.
  • Tāpat pelašķi lieto pavasara attīrīšanās kūrēs, vispārējai asiņu attīrīšanai, dzelzs satura asinīs palielināšanai. Pelašķu drogas lieto kopā ar citām tējām – tēju maisījumos, kas tagad plaši nopērkami dažādos gadatirgos. Lai gan pelašķu tēja ir ieteicama arī anēmijas slimniekiem un cilvēkiem ar bālu sejas krāsu, palīdz pret izsitumiem un sirds slimniekiem, tomēr visplašāk pelašķu tēju lieto pret saaukstēšanos – klepu, iesnām, kopā ar medu.

No pelašķa vāc ziedkopas ar 4cm garu kātu vai lakstus (līdz 15cm garas auga galotnes ar ziedkopām). Retāk vāc tikai auga lapas, bet lietošanai tautas medicīnā - arī sakneņus. Žāvē, izklātus plānā slānī, labi vēdināmās telpās vai kaltēs, nepārsniedzot 45°C temperatūru. Uzmanību: Nedrīkst vākt ziedkopas no izskata ziņā līdzīgā vītolu pelašķa jeb ķērmelītes (A. salicifolia). Pelašķa preperātus nedrīkst lietot grūtnieces, jo tie pastiprina dzemdes savilkšanos un var radīt aborta draudus. Jutīgiem cilvēkiem pelašķa drogu vākšana var radīt ādas iekaisumu - kontaktdermatītu.


Svaiga pelašķu sula spēcina novājinātu organismu, tīra asinis, uzlabo gremošanu un nervu sistēmu. Vīna tinktūra uzlabo kuņģa darbību, bet spirta tinktūra palīdz pret vēdergraizēm un kuņģa krampjiem. Savukārt pelašķu ekstrakts dziedina drudzi, vēdera iekaisumus un palīdz pie nervu lēkmēm.

Pelašķu novārījums kopā ar salviju ir labs mutes un rīkles skalojamais līdzeklis. To var lietot arī kā maksts mazgājamo līdzekli un izmantot klīsteros un vannās.

Svaigi saberztu pelašķa lapu uzklāji aptur asinis, noņem pampumus un der svaigiem ievainojumiem, galvas vātīm un augoņiem.

Pelašķu novārījums ir iecienīts arī kā skaistumkopšanas līdzeklis.Ārstniecības augu pušķis

Kods: A-581-19-AM
Autors: Ausma Melluma
Bildēts 2019. gada 20. septembrī
S 1333 x 2000 px
1.72 MB
M 2000 x 3000 px
16.93 x 25.4 cm / 300 dpi
L 4000 x 6000 px
33.87 x 50.8 cm / 300 dpi
15.7 MB
REDZĒT licence
Bezmaksas komerciālai lietošanai
Saņem ATLAIDI iegādājoties vairākus foto uzreiz.
Raksti ATLAIDE un izvēlēto FOTO KODUS uz info@redzet.eu
Ja vēlaties atbalstīt portālu www.redzet.eu
ar savu brīvprātīgo ziedojumu tā attīstībai
Šī vietne izmanto sīkdatnes lai uzlabotu vietnes lietošanas pieredzi un nodrošinātu tās darbību un funkcionalitāti.
Sapratu
Priecājamies dalīties ar savām fotogrāfijām!

Turpināt lejuplādēt

Ja vēlaties atbalstīt portālu ar savu brīvprātīgo ziedojumu tā attīstībai:
PayPal:
vai
Bankas pārskaitījums:
Aija Pastare
Konts: LV13HABA0551043352866