0
info@redzet.eu

Daba » Dabas elementi » Ledus, sniegs

Ledus uz Slokas ezeraKūstoši ledus gabaliņi pludmales smiltīs
Lasīt aprakstu
Aļģes pludmalē kūstošā ledū, Aļģes (Algae), Ledus, Smiltis, Pludmale

Aļģes pludmalē kūstošā ledū

Kods: A-035-19-AM
Fotogrāfijas autors: Ausma Melluma
Bildēts 2019. gada 22. februārī
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
246 KB
L 6000 x 4000 px
50.8 x 33.87 cm / 300 dpi
19.3 MB
REDZĒT licence
Bezmaksas komerciālai lietošanai
Saņem ATLAIDI iegādājoties vairākus foto uzreiz.
Raksti ATLAIDE un izvēlēto FOTO KODUS uz info@redzet.eu
Ja vēlaties atbalstīt portālu www.redzet.eu
ar savu brīvprātīgo ziedojumu tā attīstībai

Aļģes (latīņu: Algae) ir gan vienšūnu, gan koloniju, gan daudzšūņu zemākie augi (lapoņaugi), kas satur hlorofilu. Tie aug galvenokārt ūdenī (piestiprinājušies vai brīvi vidusslānī), bet daudz aļģu aug arī augsnē, uz koku mizas, klintīm un citur.
No jūras aļģēm pārstrādes procesā var iegūt labas kvalitātes biodegvielu.

Klasifikācija
Pazīstamas apmēram 300 000 aļģu sugas, kuras ir apvienotas vairākos tipos:

  • Zaļaļģes (Chlorophyta) ir izplatītas galvenokārt saldūdeņos. Tās satur zaļus hromatoforus, kas asimilācijas norisē rada cieti.
  • Nevienādvicaiņi (Xanthophyta).
  • Kramaļģes, diatomejas (Bacillariophyta) ir galvenokārt vienšūnu organismi, kuri sastopami jūrās, saldūdeņos un augsnē. To apvalks sastāv no pektīnvielām, ko sedz krama vāciņi. Papildu pigments ir diatomīns, asimilācijas produkts ir eļļa. Kramaļģu DNS satur ģenētiskas instrukcijas urīnvielu ciklam, t.i., procesiem, kas regulē slāpekļa izmantošanu un izvadi. Šis process kramaļģēm dod priekšrocības ūdenī ar zemu slāpekļa saturu.
  • Brūnaļģes (Phaeophyta) ir daudzšūnu augi, sastopami gandrīz vienīgi jūrās. Šo aļģu krāsa galvenokārt ir atkarīga no papildu pigmenta - fukoksantīna. Asimilācijas produkts ir laminarīns.
  • Sārtaļģes (Rhodophyta) arī ir galvenokārt jūras augi. Raksturīgākie pigmenti - fikoeritīns (sārts) vai fikociāns (zils). Asimilācijas produkts ir florideju ciete.
  • Zilaļģes (Cyanophyta) aug visos ūdeņos - gan peļķēs, gan okeānos, bet visbiežāk saldūdeņos. Sastopamas arī uz augsnes un daudzu ķērpju laponī. Vasarā zilaļģes bieži ir ūdens "ziedēšanas" cēlonis. Atšķirībā no pārejiem aļģu tipiem, tām nav norobežota kodola un hromatoforu. Raksturīgākais pigments ir fikociāns.
  • Vicaiņi (Flagellatae) ir īpatnējs aļģu tips, atrodas it kā uz robežas starp augu un dzīvnieku valstīm. Kustīgi vienšūnas un koloniju organismi, kas savairojoties bieži rada ūdeņu "ziedēšanu". Dažkārt vicaiņus sadala 3 tipos: hrizofītos (Chrysophyta), pirofītos (Pyrrophyta) un eiglenofītos (Euglenophyta).

lv.wikipedia.org


Zemūdens pasaule slēpj sevī lielas bagātības gan augu, gan dzīvnieku daudzveidībā. Zinātnieki atklājuši ap 30 tūkstošiem ūdens augu - aļģu sugu. Starp tām - gan pavisam mikroskopiskās kramalģes - diotomejas, kas piedalās dabiskajos ūdens pašattīrīšanās procesos, gan aļģes giganti, kuras galvenokārt sastopamas Klusā okeāna piekrastē pie Dienvidamerikas krastiem, pie Austrālijas un Dienvidāfrikas rietumu krastiem.

Aļģes satur jodu, tās sevišķi bagātas ar kalcija sāļiem, arī ar fosforu. Tajās atrodami mikroelementi un vitamīni, kas nepieciešami mūsu organismam. Aprēķināts, ka laminārijās jeb jūras kāpostos B vitamīna ir 200 reižu vairāk nekā kartupeļos un 40 reižu vairāk nekā burkānos. C vitamīna daudzumā tās pārspēj ābolus, arbūzus, gurķus, bet ar olbaltumvielām, taukvielām un ogļhidrātiem aļģes ir bagātākas nekā daudzi graudaugi un dārzāji. Tāpēc arī ūdens augus plaši izmanto lauksaimniecībā kā piedevu lopbarības un augsnes mēslošanai, arī medicīnā.

Ķīnā, Japānā, Polinēzijā jau senatnē zināja par aļģu ārstnieciskajām īpašībām. 7. gadsimtā ķīniešu ārsts Sun Si Mao vairogdziedzera ārstēšanai ieteica lietot laminārijas. Ar citas brūnaļģes - fukusu ekstraktu ārstēja reimatismu. Havaju salās sārtaļģes lietoja kuņģa slimību ārstēšanai. Arī krievu mediķi jūras kāpostus izmantoja pret aterosklerozi un sirds - asinsvadu slimībām.

Sevišķi plaši tiek izmantotas brūnaļģes, jo tajās ir daudz joda un citu mikroelementu. Tās plaši izmantoja joda iegūšanai. Bet šo aļģu preparātu - mannītu farmācijas rūpniecībā lieto tabletēs, ziedēs, pilienos, šķīdumos. Tās izmanto apdegumu ārstēšanai. No brūnaļģēm iegūst arī alginskābes sāļus, no kuriem gatavo šķīstošus ķirurģijas diegus. No brūnaļģēm izgatavo arī asins aizstājējus preparātus, kas aizkavē asins sarecēšanu un vielas, kas veicina radioaktīvo savienojumu izdalīšanos no organisma.
www.termorelax.com

Aļģes pludmalē kūstošā ledū

Kods: A-035-19-AM
Fotogrāfijas autors: Ausma Melluma
Bildēts 2019. gada 22. februārī
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
246 KB
L 6000 x 4000 px
50.8 x 33.87 cm / 300 dpi
19.3 MB
REDZĒT licence
Bezmaksas komerciālai lietošanai
Saņem ATLAIDI iegādājoties vairākus foto uzreiz.
Raksti ATLAIDE un izvēlēto FOTO KODUS uz info@redzet.eu
Ja vēlaties atbalstīt portālu www.redzet.eu
ar savu brīvprātīgo ziedojumu tā attīstībai
Šī vietne izmanto sīkdatnes lai uzlabotu vietnes lietošanas pieredzi un nodrošinātu tās darbību un funkcionalitāti.
Sapratu
Priecājamies dalīties ar savām fotogrāfijām! (Par mums)

Turpināt lejuplādēt

Portāla darbību varat atbalstīt, nopērkot kādu no fotogrāfijām augstākā kvalitātē vai ar brīvprātīgo ziedojumu:
PayPal:
vai
Bankas pārskaitījums:
Aija Pastare
Konts: LV13HABA0551043352866