0
info@redzet.eu
Aicinām uzņēmējus, individuālos ražotājus, organizācijas, pašvaldības, tūrisma centrus u.c izmantot iespēju celt savu atpazīstamību un sūtīt savu informāciju un fotomateriālus, kā arī papildinājumus vai labojumus jau ievietotajai informācijai uz epastu info@redzet.lv.
Mērsraga novads

Bākas, ostas, torņi

Mērsraga osta

Mērsraga osta

Lielā iela 62, Mērsrags
Tālr.: + (371) 63235696
info@mersragsport.lv
www.mersragsport.lv

 

Mērsraga osta atrodas Rīgas jūras līča piekrastē, četrus kilometrus uz dienvidiem no Mērsraga zemes raga. Osta ir mākslīgi izveidots līcis, kuru ierobežo ziemeļu un dienvidu moli. Mērsraga ostas teritorijas platība ir 78,35 ha, no tiem 12, 48 ha aizņem akvatorija.

Mērsraga osta ir viena no Latvijas mazajām ostām, kas dinamiski attīstās, gan strauji piesaistot jaunas komerckravas (koksne, zāģmateriāli, šķelda, kūdra u.c.), gan nostiprinot vietējās tradīcijas zivju pārstrādē. 1994. gadā no Mērsraga ostas tika uzsākts papīrmalkas kravu eksports. Sākot ar 1996. gadu, nosūtītās papīrmalkas apjomi caur Mērsraga ostu ir pakāpeniski palielinājušies, 2000. gadā sasniedzot jau 214,6 tūkst. tonnu gadā jeb 30,5% no Latvijas mazo ostu kopējā koksnes kravu apgrozījuma. Par otru nozīmīgāko kravas veidu šobrīd ir uzskatāma koksnes šķelda, kuras eksports Mērsraga ostā tika uzsākts 2000. gadā. Ostā regulāri tiek pārkrauts noteikts zivju produkcijas apjoms.

Ostas darbības galvenie virzieni ir:

  1. kravu apstrāde;
  2. zvejas kuģu bāzēšana un zivju pārstrāde;
  3. jūras jahtu apkalpošana;
  4. uzņēmējdarbības veicināšana.

Ostas atrašanās vieta: līdz Talsiem - 45km, līdz Tukumam - 45 km, līdz Rīgai – 95 km. Tuvākās dzelzceļa stacijas Stende – 50 km, Tukums - 45 km . Mērsraga pagasta teritoriju šķērso republikas nozīmes autoceļi: Tukums – Kolka un Stende – Lauciene – Mērsrags.

Mērsraga ostas teritorijas kopējā platība ir 78,35 ha, no tiem 10,19 ha aizņem akvatorija. Ostas piestātņu kopējais garums sasniedz 763 metrus.
Mērsraga ostā var pieņemt ledus klases kuģus ar iegrimi līdz -6,5 m. Ostā ir izveidots jahtu servisa centrs ar jahtu piestātnēm un piestātni 1a ar dziļumu līdz -2,0 m.

Mērsraga ostas pārvaldes rīcībā ir 2 velkoņi, kuri asistē kuģiem droši ienākt ostā un iziet no ostas. Velkonis “Henriks” tiek izmantots ziemas navigācijas nodrošināšanai. Mērsraga ostā ir iespējams nodot kuģa bilžūdeņus un ir pieejama ūdens ņemšanas vieta kuģiem.

 

Iespēja bildes lejuplādēt no portāla redzet.lv

Mērsraga bāka

Mērsraga bāka

Mērsraga bāka atrodas Mērsraga zemesragā Mērsraga novadā, 3,3 km no Mērsraga ciema.

Bākas augstums ir 19 m. Bāku veido apaļš čuguna tornis, ietverts betonā, ar galeriju un laternu. Tornis ir balts. Gaismas elements atrodas 26 m virs jūras līmeņa. Gaisma balta (0,2 s deg, 4,8 s pārtraukums). Gaismas signāls redzams 17 jūras jūdžu attālumā. Bāka darbojas visu gadu diennakts tumšajā laikā.

Bākas tornis tika izgatavots Francijā. Bākas būve pabeigta un uguns tajā iedegta 1875. gadā. Pirmā pasaules kara laikā gaismas aparāts aizvests uz Krieviju, bet tornis tika smagi sašauts. 1920. gadā iedegta jauna uguns 6 m augstajā pagaidu koka tornī. 1922. gadā pabeigts bojātā torņa remonts, ietverot to betonā.

2006. gadā Latvijas pasts izdeva pastmarku ar bākas attēlu.
lv.wikipedia.org


Mērsraga bāka izvietota krasta izvirzījuma galā, kur jūrā atrodas akmeņains sēklis. Kā vēsta senie nostāsti, šajā vietā gar krastu vadāta govs ar lukturi kaklā, lai maldinātu garāmbraucošos kuģus un avārijas gadījumā tiktu gūts laupījums. 1875. gadā šajā vietā uzcēla vienu no skaistākajām Latvijas bākām, kuru iesauca par „francūzieti”, jo Mērsraga bākas tornis, optiskā sistēma un laterna tika izgatavoti Francijā, Parīzē. Taču bāka smagi cieta Pirmā pasaules kara laikā, kad apšaudes brīdī salieca tās metāla konstrukciju. Pašreizējais bākas tornis celts 1922. gadā un nostiprināts ar astoņām dzelzs ribām, ārsienas apšujot ar kniedētām metāla loksnēm.
Andris Cekuls
www.bakas.lv

 

Iespēja bildes lejuplādēt no portāla redzet.lv

Mērsraga ūdenstornis

Mērsraga ūdenstornis

Mērsraga ūdenstornis atrodas blakus Tukums – Kolka autoceļam un Mērsraga ostai.

 

Iespēja bildes lejuplādēt no portāla redzet.lv

Gājēju tilts pār Mērsraga kanālu

Gājēju tilts pār Mērsraga kanālu

Gājēju tilts atrodas Rojas novadā, Mērsraga ostā, blakus autoceļam P131. Tilts izbūvēts jahtu ostas rekonstrukcijas ietvaros un paredzēts ostas vajadzībām Mērsraga kanāla šķērsošanai. Tilta konstrukcija veidota no koka kopnes ar tērauda apakšjoslu, tilta klājs veidots no mitrum izturīga saplākšņa ar pretslīdes pārklājumu. Tilta pieejās izvietoti laidumi no tērauda sijām.

Būvniecība: 2010. gads.

Tilta galvenie parametri:
Laiduma shēma: 5.25+22.3+5.25,
Ietves platums: 2m

Laiduma konstrukcija: Koka kopne ar tērauda apakšjoslu

 

Iespēja bildes lejuplādēt no portāla redzet.lv

Skatu tornis pie Mērsraga bākas

Skatu tornis pie Mērsraga bākas

9 metrus augstie skatu torņi pie Mērsraga bākas, piejūras pļavā "Jēgerlejās", un pie Engures ezera ir lieliska vieta, kur vērot saulrietus un saullēktus, kā arī visdažādākās putnu sugas.

Piemērotākais laiks putnu vērošanai ir aprīlī un maijā, kā arī pirms putnu migrācijas oktobra sākumā.

Skatu tornis pie Engures ezera

9 metrus augstie skatu torņi pie Mērsraga bākas, piejūras pļavā "Jēgerlejās", un pie Engures ezera ir lieliska vieta, kur vērot saulrietus un saullēktus, kā arī visdažādākās putnu sugas.

Piemērotākais laiks putnu vērošanai ir aprīlī un maijā, kā arī pirms putnu migrācijas oktobra sākumā.

Skatu tornis piejūras pļavā "Jēgerlejās"

9 metrus augstie skatu torņi pie Mērsraga bākas, piejūras pļavā "Jēgerlejās", un pie Engures ezera ir lieliska vieta, kur vērot saulrietus un saullēktus, kā arī visdažādākās putnu sugas.

Piemērotākais laiks putnu vērošanai ir aprīlī un maijā, kā arī pirms putnu migrācijas oktobra sākumā.

Mērsraga ostas ziemeļu mols

Mērsraga ostas ziemeļu mols

Ziemeļu mols būvēts 1927. gadā. (Rekonstruēts 2007. gadā) – 20.gs 30.to gadu lielākā Talsu apriņķa būve, pašreiz ietilpst Mērsraga ostas teritorijā (ostas teritorija ir slēgta) un ir apskatāms tikai no ziemeļu puses, ejot kājām pa pludmali.

Baznīcas

Mērsraga luterāņu baznīca

Mērsraga luterāņu baznīca

Mērsraga evaņģēliski luteriskā draudze
Dievkalpojumi notiek: katra mēneša otrajā un ceturtajā svētdienā plkst. 11:00.
Papildus dievkalpojumi notiek Baznīcas svētku reizēs vai īpašos gadījumos

Kontakti
Draudzes priekšniece Inese Fonzova, tālr. 29135789
Bākas iela 9 , Mērsrags, Mērsraga novads, LV-3284

Mērsraga luterāņu baznīca - atrodas Bākas ielā 9 un ir viena no vecākajām koka baznīcām Latvijā. Baznīcā atrodas vairāki valsts aizsargājamie kultūras pieminekļi (altārglezna “Kristus ar bērnu”, 1793.g., ērģeles, 19gs.II puse, lustra, 19.gs.beigas, u.c.).
www.mersrags.lv

 

Vēsture
Pēc seniem rakstiem vadoties, baznīca Mērsragā bijusi jau 1591. gadā. Ap 1700. gadu Engures dzelzslietuves pārvaldnieks Bengts Strēms uzceļ jaunu koka baznīcu ar lubu jumtu, jo veco ēku nopostījusi vētra. Tolaik baznīca ārēji izskatījusies pēc lielas dzīvojamās mājas tikai ar zvanu uz jumta.

1743. gadā baznīcu atjauno un paplašina, kā arī piebūvē tai zvanu torni. 1809. gadā tiek uzcelta jauna koka baznīca, kuru 1896. gadā pilnīgi pārbūvē un kura šādā izskatā ir saglabājusies līdz pat mūsdienām. 1931. gadā baznīcai uzlikts jauns jumts, iegādāts jauns zvans un nokrāsota kā baznīcas ārpuse, tā iekšpuse. Līdz 1920. g. Mērsraga baznīca bija Engures baznīcas filiāle, dievkalpojumus noturēja Engures mācītājs.

Tā kā baznīca atrodas kapu teritorijā un vienmēr kalpojusi kā baznīca ar darbojošos draudzi, galvenais baznīcas postītājs bijis laiks. No 1998. gada līdz 2006. gadam baznīcā veikti sekojoši restaurācijas un labiekārtošanas darbi: restaurēta lustra un altārglezna, uzklāts jauns jumta segums, restaurētas ērģeles, salaboti baznīcas bojātie pamati, ierīkots akmens celiņš no ieejas vārtiņiem līdz ieejas durvīm, iegādātas un uzstādītas jaunas apkures krāsnis baznīcā un sakristejā, ierīkota ugunsdrošības un apsardzes signalizācija, uzstādīts zibensnovedējs, nomainītas vecās, zagļu pabojātās ieejas durvis un uzlikts jumtiņš virs tām.
www.lelb.lv

 

Iespēja bildes lejuplādēt no portāla redzet.lv

Mērsraga baptistu baznīca

Adrese: 1 Priežu iela, Mērsrags, Mērsraga novads LV-3284
Draudzes priekšnieka kontaktinformācija:
Tālrunis: 29160138
E-pasts: riilmo@inbox.lv

Baptistu draudze Mērsragā tika nodibināta 1888. gadā, bet baptistu baznīcas celtniecība tika iesākta 1934. gadā. Celtniecība tika pabeigta 1936. gadā ar atvēršanas dievkalpojumu 20. decembrī. Nams celts ar Bostonas un Filadelfijas (ASV) latviešu baptistu draudžu atbalstu.

www.zudusilatvija.lv

Atpūta, apskates vietas

Mērsraga Informācijas centrs

Mērsraga Informācijas centrs:
‌Zvejnieku iela 2, Mērsrags
Tālrunis: 63237704
‌e-pasts: infocentrs@mersrags.lv

Informācijas centra darba laiks:
Pirmdiena: 8:00 - 12:00 pusdienu pārtraukums 13:00 - 17:00
Otrdiena: 8:00 - 12:00 pusdienu pārtraukums 13:00 - 18:00
Trešdiena: 8:00 - 12:00 pusdienu pārtraukums 13:00 - 17:00
Ceturtdiena: 8:00 - 12:00 pusdienu pārtraukums 13:00 - 18:00
Piektdiena: 8:00 - 14:00

Tiek sniegta plaša informācija par tūrisma un atpūtas iespējām Mērsraga novadā un citviet Latvijā, par pasākumiem, apskates vērtiem objektiem un naktsmītnēm. Ir brīvi pieejamas kartes, ceļveži un brošūras, kā arī tiek piedāvātas dažāda veida konsultācijas. Ar katru gadu Informācijas centra pakalpojumu klāsts tiek dažādots vai papildināts.

www.mersrags.lv

Estrāde "Jēgerleja"

Atpūtas vieta ar estrādi, kur Mērsraga iedzīvotāji un viesi "Jēgerlejas" piedāvāto repertuāru  - regulāru koncertdarbību un daudzveidīgu kultūras piedāvājumu  - bauda kopš 2008. gada. Šeit tiek spēlēti ne tikai teātra uzvedumi, sagaidīti Mērsraga svētki, bet arī tautu dančus griež Mērsraga deju kolektīvs un skanīgus svētkus padara gan lieli, gan mazi dziedoši mērsradznieki. 


Adrese: Lielā iela 126, Mērsrags

Zvejnieka laiva, enkurs, akmens krāvums

Zvejnieka laiva, enkurs, akmens krāvums

Laika tecējums nav apturams - viss mainās un plūst, taču Mērsraga centrā novietotā ekspozīcija: zvejnieku laiva ar enkuru un akmens krāvumu - ir kā vēstures kamola ciecīgs atšķetinājums, kas vēsta par mērsradznieku senču nodarbošanos cauri gadu simteņiem.

Lielās ielas, Zvejnieku ielas un Jūras ielas krustojums

 

Iespēja bildes lejuplādēt no portāla redzet.lv

Zvejnieka skulptūra "Oskars"

Zvejnieka skulptūra "Oskars"

Simbols zvejniecības veiksmīgai izaugsmei un pārticībai. Mērsragā atradies jau padomju laikos, 90.to gadu sākumā pazudis, 2011. gadā atkal atrasts un atgriezies Mērsraga novada domes īpašumā.

 

Iespēja bildes lejuplādēt no portāla redzet.lv

Bērnu un jauniešu atpūtas laukums

Izveidots 2012. gadā. Pieejamas šūpoles, vingrošanas komplekss, rotaļu komplekss, atsperu šūpoles, smilšu kaste, tīklu piramīda, skrituļošanas rampa - viss lieliskai un aktīvai atpūtai. 

Jahta "Palsa"

Jahta "Palsa"

Kuģītis "Palsa" ir 1952. gadā Vācijā būvēts RB tipa zvejas kuģis, kurš ir atjaunots un pārbūvēts par atpūtas kuģi. Kuģa garums pārbūves rezultātā sasniedz 20 metrus. Jūsu drošībai tam ir uzkonstruēts un pielikts 8 tonnas smags ķīlis un kuģa iegrime sasniedz 2.4 m. Jūsu ērtībai zivju rūme ir pārbūvēta par dzīvojamo daļu ar 4 ērtām kajītēm, kur no katras pa iluminatoru paveras skats uz putojošajiem viļņiem, augšklājā ir plašs gaišs salons ar TV un video, jūsu labsajūtai - kambīze (kuģa virtuve), kurā varat ļauties savām kulinārijas izdarībām, tualete, duša un sauna, kā arī sauļošanās klājs - tas viss jūs sagaida uz kuģa "Palsa" klāja. Kuģim ir uzstādīti garāki masti un uzliktas skaistas buras. Tomēr neuztraucieties par pretvēju, jo joprojām par kuģa gaitu gādā uzticams vācu 450 z/s dzinējs, kas ļauj kuģim attīstīt 8.5 mezglu kruīza ātrumu, bet joprojām paliek gandrīz nesadzirdams.

Jahta "Palsa"
Zvejnieku iela 10, Mērsrags, LV-3284
Lauris Karlsons
Tālrunis: +371 2 6441749
E-pasts: info@palsa.lv
Gundega Karlsone
Tālrunis: +371 2 6185164
E-pasts: palsa@palsa.lv
www.palsa.lv

Vēsturiskas ēkas, muzeji, kolekcijas

Muzejs "Saieta nams"

Adrese: Rožu ielā 16, "Priedēs"
Tālrunis: 63235995

Mērsraga pagastā darbojas privāts muzejs "Saieta Nams" – atvērts 2000. gada septembrī Mērsraga pagasta Rožu ielā 16. Muzejs atrodas vecākajā ciema mājā - ēka celta 1811. gadā. 100 metrus no muzeja sākas Mērsraga piejūras pļavas, bet 300 metru attālumā atrodas skatu tornis.

Muzejā var iepazīties ar sadzīvi, kāda tā bijusi bijusi Mērsragā un tā apkārtnē 19.gs beigās - 20.gs sākumā. Liela nozīme muzeja ekspozīcijā ir pievērsta senajām latviešu rakstu/īpašuma un maģiskajām zīmēm. Muzeja saimnieks laiku gaitā savācis lielu kolekciju ar šīm zīmēm -gan uz darba rīkiem, gan sadzīves priekšmetiem. Katrai šai zīmei ir bijusi sava nozīme - tāda kā īpašuma/piederības konkrētai ģimenei zīme.

Muzejā var apskatīt, kā īpašuma zīmes tika grieztas, galvenokārt uz tīklu pludiņiem un arī uz pārējiemsadzīves priekšmetiem. Katrā senajā zvejnieku mājā, katrai dzimtai bija sava īpašuma zīme, kura tika iegriezta uz visiem priekšmetiem. Tā kā muzeja ēka ir veca, tad arī uz mājas sienām ir zīmes. Īsumā apskatot muzeju var secināt, ka īpašuma zīmes ir ļoti senas, un jāsaka cik veca ir cilvēce tik vecas ir arī zīmes. Pirmsākums seno cilvēku rakstam sācies tieši no zīmēm. Pirmsākums, tā teikt pirmais burts varējis būt vienkārši svītra - , un ar divām svītrām krustojoties jau rodas krusts, gan slīpais X, gan taisnais +.

Priekšmeti savākti galvenokārt Mērsragā, kā arī Talsu rajona jūrmalciemos un pārējos tuvējos ciemos.

Muzejā tāpat ir apskatāma arī interesanta akmeņu kolekcija.

Muzeju un tā eksponātus var aplūkot katru dienu, vēlama iepriekš pieteikšanās
pa tālr. 63235995
Ieejas maksa: ziedojumi

www.mersrags.lv

Saieta nams Upesgrīvā

Adrese: "Mazvalteri", Upesgrīva, Mērsraga novads
Tālrunis: 26342010

Ēka atjaunota un atklāta 2013. gadā - no vecas dzīvojamās ēkas tā pārtapa par vietu, kur pulcēties un aktīvi darboties Upesgrīvas iedzīvotājiem. Te notiek dažādi tematiskie pasākumi, radošās aktivitātes, kā arī vienkārši kopā būšanas pasākumi. 

www.mersrags.lv

Šī vietne izmanto sīkdatnes lai uzlabotu vietnes lietošanas pieredzi un nodrošinātu tās darbību un funkcionalitāti.
Sapratu